Välillä jotain positiivistakin lainsäädäntörintamalta:
Nimilain muutos tämän vuoden alusta lähtien helpottaa selkeästi etunimen muutosta, jos se tapahtuu muutoin kuin juridisen sukupuolen muutoksen yhteydessä.
https://seta.fi/2019/01/03/nimilaki-uudistui-nain-teet-nimenmuutoksen/?fbclid=IwAR0VTdnlFlJX_hdsVNjCdLkClAHTa0GbQjVZvbYfrRjW0Uy23D2juf9f29Y
Uusi nimilaki helpottaa etunimen muutosta sukupuoli-identiteettiä vastaavaksi
7
262
Vastaukset
- MiksiHitossa
transu joka haluaa satunnaisesti pukeutua naiseksi haluaisi naisen nimen.
Tietäähän sen mitä siitä seuraisi. Työpaikalla taatusti saisi kuulla siitä jos Lassesta tulisi Laura. Tai jos Laura menisi mieslookissa tapaamiseen ja esittelisi itsensä Lauraksi. Tietäähän sen:
Omalla työpaikallani lähes joka päivä siellä esiintyvä transvestiittiminäni on otettu hurjan hyvin vastaan ja yleisin kysymys on, millä nimellä haluan itseäni kutsuttavan.- NiinSinut
mutta miten on toisten laita?
Toisiakin on, joilla on vastaavia upeita kokemuksia. Kun tällaiseen totutaan, se ei ole enää mikään big deal. Totta kai kaikilla ei mene yhtä hyvin, asenteet ovat monissa paikoissa vielä vanhassa jumissa.
Uuden lain voimaan tultua ensimmäiset nimenmuutoshakemukset onkin jo viety maistraattiin pelkän sosiaalisen transition perusteella. "Kaksoielämään" sopivaa nais-miesnmeä en vielä tiedä testatun.- JosTyöpaikalla
hyväksytään niin se on ok, mutta sen nimen kanssa pitää elää monessa muussakin paikassa.
Nimen suhteen en ole kovasti ennättänyt kokeilla, mutta ulkonäön suhteen ei ole tullut ongelmia missään muussakaan paikassa - hämmennystä kyllä, kun nimi ja ulkonäkö eivät natsaa vastapuolen odotuksia.
- MinäOlenSaanut
anukatariina kirjoitti:
Nimen suhteen en ole kovasti ennättänyt kokeilla, mutta ulkonäön suhteen ei ole tullut ongelmia missään muussakaan paikassa - hämmennystä kyllä, kun nimi ja ulkonäkö eivät natsaa vastapuolen odotuksia.
osakseni suoranaista rasista kohtelua, kun nimi ja ulkonäkö eivät aina täsmäätoistensa kanssa.
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1506498- 322332
- 1872099
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101353Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.941303- 731077
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,271006Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke11874