Kävin äsken konttoorilla leimaa hakemassa. Läpi meni, piikki takapyörän lokasuojista, toiselta puolelta näkyy takaluukkuun ja toiselta takapenkki... ehti juuri ennen katsastaja kehumaan pohjaa, että on hyvin suojattu. Nyt ei vaan yli vuoteen ole mitään massaa/öljyä pohjaan laitettu. Olisi vissiin kannattanut. Muuten olisi leima tullut ilman mitään huomautuksia. Tosin taas sama kommentti muistaakseni neljännen kerran, vetonivelen suojakumit alkaa olla hieman kuluneet. Hyvin on kestäneet nekin.
84-etuveto corolla
takalokarit umpipuhki
4337
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itsellä myös vanhoja toyotia ollut pari kappaletta ja molemmat läpilahoja. Paaliin meni kumpikin. Ensimmäistä corollaa jo pariin katsastukseen hitsailtiin ennen tappotuomiota.
Niin se vaan on että autokaan ei ikuisesti kestä. Korkea ikä ja heikko hoito vaikuttavat asiaan.
Corollamiehelle vihje jos kantti kestää: ohutta puolen millin läkkipeltiä popniittikiinnityksellä reikien tilkkeeksi ja paksulti alustamassaa päälle ettei niittien kannat näy. Pitäisi leiman irrota vuodeksi taas. Odota kuitenkin kuukausi ja käy sitten katsastamassa auto jollain muulla konttorilla kuin mistä vikalistan sait.
Tuo puolen millin pelti on helppoa käsiteltävää joka taipuu pyöränkoteloihin siisteiksi paikoiksi.Säälihän se on täysin toimivaa autoa paalata muutaman reijän takia.
Toki jos mätävikaa on jo siinä määrin että pelkää pyörien irtoavan kesken ajon ei moinen vilunkipaikkauskaan ole mielekästä puuhaa. Tervettä järkeä saa käyttää.
Omaa ihan kaikkien aikojen ensimmäistä corollaa jouduin rahanpuutteen takia paikkaamaan sieltätäältä popniitaten pellillä. Vauriot oli suht pieniä pyöräkoteloissa 2 ja pohjassa 1. Näillä keinoin tuota corollaa katsastettiin 7 kertaa peräkkäin puhtain paperein kunnes varas vei auton...
Mitä hiton järkeä on pelata vilunkipeliä ja maskeerata ruostekohtia? Siinähän tekee vaan itselleen karhunpalveluksen. Ei muuta kun rälläkkä käteen ja uutta peltiä autoon. kannattaa suosiolla unohtaa herran vilpilliset neuvot.
Sama mulla tekniikka huippu kunnossa.
mutta piti hitsauttaa viime vuonna
ne takalokasuojat takapuskurin luota.
Nyt meni katsatus kerralla läpi.
Pohja näkyy kestävän ainakin tuossa mun yksilössä.
ei ruostu?
Tosin vuosi 1984 tais olla viimeinen, milloin
maahantuojien piti tehdä pakollinen
ruosteen suojaus maahan tuotuhin autoihin.
Joo, annoin puoli vuotta sitten omani pois hintaan 0 e juuri haperon pohjan takia. Muuten olisi varmaan mennyt siihen maagiseen 320 tkm, nyt oli vaan 270 mittarissa. Takapää siinäkin ruostui puhki jo vuosia sitten. Rapa valu sisään.