Eilisestä lehdestä käy ilmi että Kainuun Sanomat osallistuu ilmaston lämmitystalkoisiin tekemällä lukijamatkan Italian Calabriaan. Luulisi että lehden arvojen vastaista on turhien lentomatkojen edistäminen, varsinkin kun ilmastovaikutus on jokaisen matkalle osallistujan kohdalla jopa 20,000 Km polttomoottori autolla ajoa vastaavan määrän verran.
Luonnollisesti lehti saarnaa autoilijoille ja liharuokaa nauttiville kansalaisille heidän toimintansa tuhoavan maapallon.
Luonnollisesti lehti saarnaa autoilijoille ja liharuokaa nauttiville kansalaisille heidän toimintansa tuhoavan maapallon.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sille matkalle ei kannata suunnitella lähtevänsä. Kainari voi olla nurin jo ennen lähtöpäivää ja sitten ei pääse mihinkään, rahat vain menneet.
Lehden pitäisi tehdä junamatkoja ja kulkea sähköbusseilla reissuillaan. Elitillä on sellainen käsitys että heillä on erityisoikeus saastuttaa ilmastoa.
Sekö on vain eliitti joka lukee lehtiä ja matkustaa? Jos osaa lukea, onko sekin jotain elitismiä?
Jos ei halua tulla leimatuksi eliittiin täytyy siis pysyä kotona ja olla lukematta mitään?
Kerrotko vielä hölmölle mitä tai mikä se eliitti oikeestaan onkaan,
jotta osoan minnäi varoa moista tuhlausta
Lukijamatkoilla käy itsekäs vain omaa etuaan ajatteleva rahvas, ei eliitti. Eliittiä on Media joka järjestää lukijamatkoja kaukomaihin. Poliitikot ja muut herrat lentelee hupimatkoja ympäri maailmaa, vain pieni joukko heistä jää tästä kiinni jossain toisessa yhteydessä kuten Antti Rinne eilen.
Sitä esitellään itsensä hyvinkin suurena ilmaston pelastajana, mutta ei olla itse näyttämässä esimerkkiä.
Ei se taida media niitä järjestää vaan matkatoimistot, ne maksavat provikkaa lehdelle, jos maksavat. Taidat olla vähä tyhymä? Koetat vaan tunkea omaa poliittista agendaasi joka mutkaan.
Lukijamatka on lehden lukijamatka. Jos lehdellä ei olisi mitää osaa taikka arpaa niin sitä ei kutsuttaisi lukijamatkaksi. Yhtä hyvin lehti voisi houkutella ihmisiä käyttämään runsaammin alkoholia ja tupakkaa ja vierittää syyn muiden niskoille.
Kyllä se siitä provikkaa varmaan saa mutta ei järjestä sitä, etkö usko? Lehtitalossa tehdään lehtiä, ei järkkäillä matkoja, mikä siinä on niin vaikeaa tajuta? Luehan uudestaan se ilmoitus, ai niin, eihän sulle tule lehteä, auot täällä vaan päätäsi.