Kainari vihaa ilmastoa.

Eilisestä lehdestä käy ilmi että Kainuun Sanomat osallistuu ilmaston lämmitystalkoisiin tekemällä lukijamatkan Italian Calabriaan. Luulisi että lehden arvojen vastaista on turhien lentomatkojen edistäminen, varsinkin kun ilmastovaikutus on jokaisen matkalle osallistujan kohdalla jopa 20,000 Km polttomoottori autolla ajoa vastaavan määrän verran.
Luonnollisesti lehti saarnaa autoilijoille ja liharuokaa nauttiville kansalaisille heidän toimintansa tuhoavan maapallon.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Sille matkalle ei kannata suunnitella lähtevänsä. Kainari voi olla nurin jo ennen lähtöpäivää ja sitten ei pääse mihinkään, rahat vain menneet.

Äänestä

Lehden pitäisi tehdä junamatkoja ja kulkea sähköbusseilla reissuillaan. Elitillä on sellainen käsitys että heillä on erityisoikeus saastuttaa ilmastoa.

Äänestä

Sekö on vain eliitti joka lukee lehtiä ja matkustaa? Jos osaa lukea, onko sekin jotain elitismiä?
Jos ei halua tulla leimatuksi eliittiin täytyy siis pysyä kotona ja olla lukematta mitään?
Kerrotko vielä hölmölle mitä tai mikä se eliitti oikeestaan onkaan,
jotta osoan minnäi varoa moista tuhlausta

Äänestä

Lukijamatkoilla käy itsekäs vain omaa etuaan ajatteleva rahvas, ei eliitti. Eliittiä on Media joka järjestää lukijamatkoja kaukomaihin. Poliitikot ja muut herrat lentelee hupimatkoja ympäri maailmaa, vain pieni joukko heistä jää tästä kiinni jossain toisessa yhteydessä kuten Antti Rinne eilen.
Sitä esitellään itsensä hyvinkin suurena ilmaston pelastajana, mutta ei olla itse näyttämässä esimerkkiä.

Äänestä

Ei se taida media niitä järjestää vaan matkatoimistot, ne maksavat provikkaa lehdelle, jos maksavat. Taidat olla vähä tyhymä? Koetat vaan tunkea omaa poliittista agendaasi joka mutkaan.

Äänestä

Lukijamatka on lehden lukijamatka. Jos lehdellä ei olisi mitää osaa taikka arpaa niin sitä ei kutsuttaisi lukijamatkaksi. Yhtä hyvin lehti voisi houkutella ihmisiä käyttämään runsaammin alkoholia ja tupakkaa ja vierittää syyn muiden niskoille.

Äänestä

Kyllä se siitä provikkaa varmaan saa mutta ei järjestä sitä, etkö usko? Lehtitalossa tehdään lehtiä, ei järkkäillä matkoja, mikä siinä on niin vaikeaa tajuta? Luehan uudestaan se ilmoitus, ai niin, eihän sulle tule lehteä, auot täällä vaan päätäsi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Arvotonlehti kirjoitti:

Eilisestä lehdestä käy ilmi että Kainuun Sanomat osallistuu ilmaston lämmitystalkoisiin tekemällä lukijamatkan Italian Calabriaan. Luulisi että lehden arvojen vastaista on turhien lentomatkojen edistäminen, varsinkin kun ilmastovaikutus on jokaisen matkalle osallistujan kohdalla jopa 20,000 Km polttomoottori autolla ajoa vastaavan määrän verran.
Luonnollisesti lehti saarnaa autoilijoille ja liharuokaa nauttiville kansalaisille heidän toimintansa tuhoavan maapallon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu