All inclusive -loma Dominikaanisessa - kokemuksia?

Turistinen

Hei!

Olemme harkinneet ensi tammikuulle lomaa Puerto Platan tai Samanan aluella tasokkaassa hotellissa. Ne ovat ilmeisesti yleensä all inclusive -hotelleja. Meillä ei ole kokemusta sellaisesta, olemme aiemmin lomailleet Euroopan ulkopuolella vain Thaimaassa (jossa all inclusive ei olisi ollut ollenkaan kannattava). Onko teillä kokemusta all inclusivesta Dommareissa tai muualla, oliko se kivaa vai olisitteko te mieluummin metsästäneet kaupungilta mukavaa ja edullista ruokapaikkaa? Entä onko Dommareissa hyvä ruoka? Onko siellä yhtä turvallista kuin Thaimaassa? Toinen vaihtoehto olisi, että menisimme ensi vuonna taas Thaimaaseen joten mikäli olette käyneet molemmissa maissa niin kerrottehan sekä Dommareiden että Thaimaan plussat ja miinukset.

5

1186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anne124

      Samaan kysymykseen odotan vastausta minäkin !

    • taas_sinne

      Helei. Menkää hyvät ihmiset mutta älkää all-inclusiveen. Mulla on taas Maanantaina pelkkä lento ja tavallinen majoituspaikka. Ruuathan siellä saa suomalaisittain "ilmaiseksi" ja saa syödä eri paikoissa. Ruuathan on suuria elämyksiä matkailussa. Pitsoja, hampurilaisia ja lankkupihviä saa kotimaassakin ei siihen kannata lentoja ostaa.
      Hauskaa ja mukavaa lomaa

    • Lasterrenas

      Oltiin joulukuussa 2 viikkoa Las Terrenas apartomentos Alisei. Toimiva siisti huoneisto täysin varustetulla keittiöllä ja isolla parvekkeella. Ravintoloissa ruoka melko arvokasta. Kaupungissa kaksi hyvin varustettua supermarkettia. Tehtiin pääsääntöisesti ruuat ise, paristi syötiin ulkona. Kaupunki turvallinen liikkua, ei yhtään turistikrääsän myyjää tai tyrkyttäjää. Rannalla myös turvallista tehdä pitkiä lenkkejä. Mitään epämiellyttävää ei tullut eteen, ihastuttiin paikkaan, mennään varmaan uudelleen.

    • Anonyymi

      Saa sitä käydä "ulkona" syömässä vaikka onkin all inclusive... Niin mä teen.
      Köyhät kyykkyyn ja paskahotelleihin.

    • Anonyymi

      Ehdottomasti all inclusive. Ulkona voi sitten jos haluaa istuskella kahvilla, oluella, viinillä tai miten vain. Ulkona syöminen maksaa nimittäin maltaita Dominikaanisessa. Jos syö joka aterian ulkona niin se maksaa moninkertaisesti enempi kuin all incl. Yleensä all incl. on hyvät tarjonnat, juomat, välipalat ym. Voi valita mitä haluaa, jokaiselle jotakin ja sitten all incl. sisältää myös hotellin a la carte ravintoiloita vaihtoehtoina.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7578
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3632
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1856
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1090
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      953
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      921
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      807
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      732
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      729
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      662
    Aihe