Olipa rellevä olo uusissa Merrell-talvilenkkareissa. Lämpövuorilliset, kun ovat, niin isoilta näyttävät. Tunsin itseni isokenkäiseksi :)
Pituuttakin tuli lisää kenkien ansiosta ja ryhti parani tyytyväisyydestä.
Fillariani työnsin turvanani liukastumisen varalla ja ostosten kuljetukseen. Vaikkeihan sitä liukastu, kun on kitkat.
Viime talvena aioin ja aioin ja tutkin ja harkitsin sellaisten kenkien päälle laitettavien piikkisten ostamista. Mutten löytänyt mieleisiä. Hintavia olivat nekin paremmat. Ja piikikkäät joutuu ottamaan pois sisälle mennessään, kuten kauppaan. Vaiva sekin.
Nautinto kävellä kitkakengillä -6-asteen pakkasessa aamuvarhain kauppareissulla
5
1424
Vastaukset
Hyvä kun muistutit. Minulla on talvilenkkarit hakusessa ja joku muukin kehui noita kitkakenkiä.
- onneksirahallasaa
Joo, ne on nämä ''michelin'' lenkkarit todella hyvät etenkin jos on vettä jään/lumen päällä.
Kaupaan, kirjastoon, tms. kun ei oikein nastakengillä voi mennä, mutta kitkarenkailla on hyvä päästellä menemään:)) - kannatan.kotimaista
Kyllä kotimaisilla Kuoma-lenkkareilla pärjää ihan hyvin. Perusidea on se, että kuvioitu pohja ei ole liian kovaa materiaalia. Silloin se pitää myös liukkaalla pohjalla paremmin. Tutkailkaapa.
Icebugeja en ole hankkinut. Kävelysauvat on. - Aikuinen____
Kiitti kommenteista!
Hyvä, että on tullut markkinoille monenlaisia liukkaan kelin kenkiä. Pääasiahan on, että pääsee ulos liikkumaan. Mä ainaski pelkään liukastumista, tai siis luiden katkeamisia.
Mun poika myös kehui, että Kuoma-kengät ovat ihan hyvät liukkaalla - koiraansa kun lenkittää koiranilmallakin.
Kävelysauvat ei auta yhtään, jos menee äkkiä jalat alta, nimimerkillä "kokemusta on". Polkupyörä paremmin hidastaa kaatumisen vauhtia.
Icebugit on varmasti hyvät jäisellä kelillä, mutta rapsutus kuuluu kuulemma kaupan kovilla lattioilla kävellessä eikä kaikki lattiat kestä vahingoittumatta niillä kävelyä.
Pitopohjakengät on oikea nimi kitkakengille mutta on pollevampaa käyttää samoja nimiä kuin auton talvirenkaissa: nastakengät ja kitkakengät. - Anonyymi
Minua kiinnostaisi tilata Icebugin pitopohjat Michelin -pohjilla, täällä mm. kehutaan https://mujo.fi/parhaat-pitopohjakengat-kitkakengat/. Onko kenelläkään kokemuksia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 407003
- 323948
- 463347
- 402949
- 172726
- 372238
- 162196
- 412153
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons482087- 402058