Taas nousi eläkkeeni verotus nyt 25 , työaikana 23, en ole suurituloinen nettoeläke 1700 e , porvarit vetää tuhkatkin pesästä PERKELE
Eläkkeiden verotus syvältä
Tirrlittan
60314
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 60
Vanhimmat
Lohduttaisin sinua jos voisin.
Ne+maksavat+ketkä+pystyvät.
Oman+eläkkeeni+ennakkopidätys+laski+7%:sta+6,5%:iin.
Viimeiseen+työvuoteeni+on+aikaa+18+vuotta.
Nollalla mennään ja silti palautuksia pämähti niukka yli 200
Itse toimeentulo on tullut muualta kuin eläkkeistä.
Kun valittaa niin mieli kohenee niin menotkin tuntuu saatavilta.
On+törkeetä++++++++++++kyniä+++++kovalla+työllä++ansaittuja+++pieniä+++työeläkkeitä+++++++älyttömän+suurilla+veroilla,+++
lääkkeet++ovat++nouseet++ja+kallita,++++++ym.+++++++eläkeläisten+kurjistaminen,
päättäjät++hävetkää,++
nostakaa++++johtajien+verotusta,++
+perikää++niitten+++++mijoona++tuloista++++++80++%+++veroa
++sitten+olisi+oikeudenmukaista,
Eihän lääkkeet tuu kalliksi, mullakin tulee lääkekatto vastaan alkuvuonna ja sen jälkeen ei maksa oikeen mitään,
Jokainen saa eläkkeen minkä ansaitsee, mitä helevettiä oikein valitatte, mullakin tonnin pintaan eläke enkä valita.
VALEHTELET
sun eläke hipoo varmast kymppitonnia tai joatin muuta kuin tonnia, hah,
ET MUUTEN KEHUISI PÄRJÄÄMISTÄ,
Syö lääkkeesi.
Kehu Kekkosta.
Hauku Lipposta
Älä valehtele.
Kallein lääkkeeni mahtui viime vuoden aikatauluun ja ylitettyään maksukaton kotona oleva riittää ensi vuoden (2020 ) tammikuun loppuun saakka.
Äidilläni (85 vuotta) apteekin lasku on joka kuussa vähintään 180 €. Paras taisi olla vähän yli 500 €. Lääkekatto on kyllä, mutta Kela ei korvaa kaikkia lääkkeitä ja voiteita. Niitä saa ostaa ihan omalla rahalla katosta välittämättä.
Onko psyyke lääkkeissäkin lääkekatto?
Hyvä+kun+on+niin+pieni+eläke,+että+veroa+menee+3,5%,+paljon+pienemmästä+omaishoidon+tuesta+ottavatkin+sitten+22,5%.
On se sikamaista kun omaishoidon tuesta otetaan neljännes veroina, siis sivutulo prosentin mukaan.
Verohallinnon mukaan se on nimenomaan sivutuloa ja verotetaan sen mukaan.
Sivutyöksi kun itsekin ymmärtäisi.
"pirremiinapas"
Muista kuitenkin aina erottaa toisistaan sanat:
Tuki ja Tulo.
Toisen sinä ansaitset, toisen taas et.
H.
Ei se ole mikää Tuki, se on palkka, josta menee kaikki sosiaalikulut työantajalta, eli kaupungilta tässä tapauksessa, ei tule Kelallta eikä ole tuki.
"pirremiinapas"
Yritä kehittää ymmärrystäsi.
Se mitä kerrot nyt, on verojen siirtäminen toisen taskusta toisen taskuun.
Kaupunki tuo harvoin rahaa maahamme.
Yleisesti Kaupunki vain jakaa perimiään veroja.
H.
Pirremiinapas, hyvällä lapsella on monta nimeä, puhutaan tuesta ja palkasta, verokortissa lukee "koskee omaishoitajan palkkioita", hah, mitä ihmeen palkkioita.
Hyvin tehdystä hoitotyöstäkö..
Harmillista, niin vähän, mutta kuitenkin niin paljon että jäät
kaikkien tukien ulkopuolelle
Ei oikein stemmaa nuo summat, tai sitten on muitakin tuloja kuin eläke....
kirkollisveron kun lisää, niin sitten stimmaa
Ei siltikään. Jos netto on 1700 ja veroprossa 25, brutto on 2266. Ja jos brutto on 2266, veroprossa on 21. Esim. -52 syntynyt helsinkiläinen pakana, ei muita tuloja tai sairas-,tms. vähennyksiä.
25%+netto+on+2500..........++++25+kertaa+2500+jaettuna+100+on+625
siis 2500 brutto, niin veroprosentti on 25
Kokeile+tämän+avulla:+https://avoinomavero.vero.fi/_/
Minun+pakanan+bruttoeläke+on+2650€/kk+josta+kruunu+haluaa+tänä+vuonna+24,5%
veroa menee 649,25
Osaat käyttää helmitaulua, hienoa:)
Tuliko mieleen, kuinka suuremmasta bruttoeläkkeestä menee vähemmän veroa kuin pienemmästä eläkkeestä ?
laskin päässä. Sotilaspassissani lukee, sopivin laskia au, tarkoittaa varmaan että
tosipaikan tullen lasken alleni
Muuta paikkakunnalle jossa on halvempi veroäyri, esim. Kauniaisiin. Tosin saatat joutua silloin maksamaan asumismenoistasi tuplasti enemmän kuin nyt, joten älä valita.
Maksan+eläkkeestäni+kuluvana+vuonna+28+%+veroa.+Kirkollisveroa+en+maksa,+pakana+kun+olen.+
Tuntuuhan+se+vero+kovalta,+mutta+on+eläkkeenikin+aivan+hyvä.+Maisterin+tutkinnon+luonnontieteissä+suorittanut+tyttäreni+saa+huonompaa+palkkaa,+jos+edes+saa+pysyvää+työtä.+Ihan+tyytyväisenä+eläkkeeni+maksan+ja+kiitän+tuuriani,+kun+ajauduin+melko+hyvin+palkatulle+uralle.+Maailmassa+onnea+ei+vaan+jaeta+tasan.
Hieman yli keskipalkalla täydet vuodet työskennellyt maksaa eläkkeellä ollessaa joka kuukausi jonkun kansaneläkkeen (laskennallisesti).
Joo näihän se männöö
En+ole+yleensä+kovin+innokas+kirjoittamaan+verotuksestani.
Mutta+nyt,+kun+lapsemme+ovat+alkaneet+vaatia+kaiken+olevan+ilmaista+ilman+velvollisuuksia,+päätin+ottaa+kantaa.
-
Yli+30%+vero+on+eläkeläiseltä+liikaa+otettu.
Se+ei+voi+enää+olla+velvollisuuteni.
Tuon-kaltainen+velvollisuus+pitää+olla+vain+heillä,+jotka+ovat+ikänsä+elättäneet+itsensä+veroilla.
H.
no voi voi sähän maksat veroja enempi kuin täälä saadaan bruttona, ja silti
händyyn ei jää paljokaan.
Ei ne isot tulot vaan pienet menot
Mauri Sariola kertoi aikanaan lehdessä, että ei ne ruhtinaalliset tulot vaan suuriruhtinaalliset menot.
Turhaa valitusta, jos nettoeläke on 1700. On niin paljon eläkeläisiä, jotka joutuvat tulemaan toimeen sillä liki 1000 eurolla. Moni vieläkin pienemmällä takuueläkkeellä. Jos on liian suuret menot, niin pitää muuttaa sellaiseen paikkaan jossa pärjää pienimmillä menoilla. Pääkaupunkiseutu pitäisi kieltää pieneläkeläisitä kokonaan.
olen samaa mieltä, pieneläkeläiset pois pk-seudulta, ovat veronmaksajien rasitteena kun pitää paljon kaikenlaisia tukia maksaa.
Mulla olis uuni täynnä tuhkaa, joten ei ku käsket ne tänne niin saan taas lämpöä mökkiin.
Silti eläkkeet ovat syvältä. Epätasa-arvoiset.
Kukin eläkeiän saavuttanut pitäisi palkita, kuin kansanedustajat, ikuisella sopeutumiseläkkeellä, esimerkiksi 3000 - 4000 euroa pär kuukausi.
Soisin pieneläkeläisille, kuten itselleni, tuollaisen helpotuksen, kunnioituksen. Vähempikin tietysti riittäisi.
Eläkeyhtiöt pois pelistä.
Jaah, mistähän ne nuokin rahat tulisi, jos vielä eläkeyhtiöt olisivat pois pelistä.
Noh, mietteet on monet.
Mitä se hyödyttää jos kaikki saa mitä tahtoo, silloinhan rahasta menee maku ku sitä on kaikilla.
Ei pidä valittaa,valtio toimiakseen tarvitsee sinunkin vero-eurosi! Se taas on "toinen juttu" mihin ja kuinka järkevästi niitä käytetään.
https://seura.fi/asiat/seuran-selvitys-juha-sipilasta-tuli-miljonaari-valtion-tuella-ja-harskeilla-tutunkaupoilla/
https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/559279-luona-oy-kaari-pakolaisbisneksella-miljoonavoitot-sk-saa-verosuunnittelusta
Pennosia vain jos suhteutetaan maahanmuuton todellisiin miljardikuluihin.
Maksakaa,älkääkä kitiskö! Ja samma po svenska!
No, kerropas, m i t e n valtio käyttäisi järkevästi veroja ja miten ei.
Esimerkit aina valaisevat mielipiteitä.
Ei tarvitse olla samaa mieltä.
Pieneläkeläisten+kannattaa+jo+muuttaa+muualle,+siis+etelään.+koska+nykyiset+kunnallisverot+ja+ALV+on+niin+kallista+Suomessa.
Vaikka+itse+veroprosentti+olisi+verokortissa+alle+10%,+niin+kaikessa+muussa+joutuu+maksaan+lähes+aina+24%+veroa.+
Tosi+onhan+niitäkin+eläkeläisiä+jotka+saa+kaiken+ilmaiseksi+tässä+SOSSU+MAFIASSA.
minulle nettoeläke 1900 euroo ja veroprosentti 22. veroprosentti määräytyy eläkkeen määrän, kunnan veroäyrin kalleuden ja kirkkoon kuulumisen/kuulumattomuuden mukaan.
Maksat kuukausittain jonkun kansaneläkkeen.
tuskin maksan, koska saan mm. ilmaisen terveydenhoidon, halvan julkisen liikenteen, katuvalot pimeään aikaan, poliisit turvakseni ja paljon muuta mitä verovaroilla kustannetaan.
et tosin tainnut kommentoida minulle, mutta sama juttu lienee aloittajalla kuin minullakin.
Niinpäkö niin.
Yllä kirjoitinkin, että laskennallinen. Havainnollistaa sen, että jotka veroa maksavat, maksavat paljon ja maksoivat jo ennen eläkkeelle jäämistä, mutta suhteessa vähemmän kuin eläkkeellä ollessa.
Nyt jos joku haluaa vaaleissa ääneni, saa sen, jos tarkistaa eläkeläisten prosentteja taatakseen minun ostovoimani jatkossakin.
Toisin kuin suosituin puolue, keventäisin pääomaveroa ja palauttaisin yhteisöveron, koska tiet, katuvslot, terveydenhoito jne. palvelee yrityksiäkin.
Samoin miettisin vuokratulojen veroa. Onko se aivan varmasti pääomatuloa vrt. asunto-osakkeet contra yritysten osakkeet. Asunto-osakkeethan oikeuttavat jonkin hallintaa edellyttäen, että maksaa vuokran ajallaan.
Mistä tuo ilmainen terveydenhoito kumpuaa! Kun se ei ole ilmaista!
Terveyskeskusmaksu tulee joka tapauksessa. Vähintään kolme kertaa vuodessa.
Ja nythän se muuttuu. Omavastuu nousee lähes 700 euroon per vuosi. Ilmaista, eikö totta hah hah hah haa.
Onneksi olen ollut ja toivottavasti eteenkinpäin ikiterve!
Eläkeen määrään tulee korotus kertoo eläkeyhtiöltä tullut kirje. Mutta niin nusee veroprosenttikin joten jopa miinuksille voi mennä. Että semmosta.
Sain eläkettä joulukuussa käteen 1656 €, tammikuussa 1680 € ja nyt helmikuussa 1670 € vaikka hallitusherrat vakuuttavat, että eläkeläisten verotus ei kiristy. Eläkkeen korotuksesta puolet meni veroihin.
''tammikuussa 1680 € ja nyt helmikuussa 1670 € ''
Helmikuussa otettiin uusi verokirja käyttöön ??
Lukekaapa+Työeläke.fi+ajankuluksi.
Kirjoituksesta+voi+päätellä,+miten+erilaista+eläkkeen+maksu,+verotus+jne+on+eri+Euroopan+maissa.
Joissain+maissa+ei+makseta+veroa.+Joissain+maissa+maksetaan+"lomarahaa".+Joissain+maissa+maksetaan+13+kk:n+eläke.
Saattaapi+antaa+ajattelemisen+aihetta.
Eläkerahastoihin+verrattavista+lisäeläkkeistä+maksetaan+huomattavasti+vähemmän+veroa,+tuloveron+mukaan.+Meillä+verotetaan+pääomaveron+mukaan.
Kun+pankit+reilu+kymmenisen+vuotta+aktiivisesti+lanseerasivat+rahastot,+pääomavero+oli+28+%+ja+kun+takaisinmaksun+aika+tuli,+vero+on+30++%.
Työaikana+sai+vähennysoikeuden+säästöstä,+mutta+eihän+se+ollut+30%,+vaan+pidätysrosentin+kautta+ihan+muuta.
Valtio+vetää+säästöistä+välistä+...+Suomessa.
Siksipä+eläkerahastosäästäminen+kuivui+kasaan.+Ja+ketään+ei+kiinnostanut+kehittää+tätä+säästömuotoa.+Joten+säästäjät+olivat+uhreja.
Missä maksetaan 13. kk:n eläke? Esim. Italiassa maksetaan kyllä ns. 13. kk:n palkka, mutta että eläke, onko noin?
Tuosta eläkesäästämisestä sitten: Heti kun sitä alettiin "markkinoida", oli selvää että kyseessä on eräänlainen huijaus, ja niinhän se oli.
Portugal
"Lisätietoa eri maiden eläkkeistä" työeläke.fi
Espanja
Kyllä vituttaa
eläkkeissä suhteelisesti suurempi verotus
kuin miljonäärien palkoissa,
nyt eilen huomasin KAUPASSA KÄYDESSÄNI,
prismassa k a i k k i ostamani päivittäiset ruokatavarat
OLI hinta noussu, IHAN kaikissa tuotteissa, ?????????????????????????
INFLAATIO syö työeläkkeitten ostovoimaa aivan liian rajusti,
SIPILÄ vastaa,
ONKO OIKEIN, ONKO REHELLISTÄ POLITIIKKAA,
meitä kovalla työllä eläkkeemme tienanneet rosvotaan eneiten,
lääkkeittenkin hinnat nouseet,
kyllä vituttaa nykyinen politiikka,
mijonäärit Sipilä ja kumppanit nostavat miljoonia palkoina poonuksia ja optioina , eivätkä maksa samasssa suhteessa veroja kuin tavallinen kansalainen,
kaiken huipuksi niillä ON oikeus VEROSUUNNITTELUUN,
kieron ovelan lakipykälien mukaan,
mielestäni laki on rikollinen,
rikollisten suunnittelema,
ihme kyllä kansanedustajienkin täytyy olla rikollisuuteen taipuvaista porukkaa, koska ovat hyväksyneet lakipykälät
siis rikollisen kansanedustajien hyväksymä, huh huh ,
olemmeko äänestäneet jo vuosia RIKOLLISIA kansanedustajiksi suomen päättäjiksi,
ONKO ollu tarkotus kyniä suomen kansa putipuhtaaksi köyhäksi,
vain johtajatko ja päättäjätkö on ollu tarkotus rikastua, ????? perrrr,,, ke...le
vain nämä lakien laatijat itse yksinkö, perrrrrrrrrr,,ke,, le,,
suomen eduskuntaan ja hallitukseen ON Kekkosen ja Vennamon jälkeen soluttautunu aivan liian paljon rikollista ainesta,
vastuutonta porukkaa,
kuinka tämä vääryys voidaan korjata,
miettikää hyvät suomen kansalaiset,
eduskuntaan pitää palauttaa vastuullinen rehellinen päätäntä valta,
mutta miten tutkimme,
onko valitsemamme edustaja rehellinen VASTUULLINEN tehtävään ?????
kun Sipiläki suojelee Berneriä
joka on menettäny koko kansan luottamuksen jo ajat sitten,
kun se ohjaili 30 000 000 mijoonaa euroa muutamien johtajien taskuun
ollessaan finnavian hallituksessa,
sandaali OLI älytön valtavn suuri,
mutta niin vain asia saatiin näyttämään ettei mitään ollu enään tehtävissä
kun asiaa oli Berner tahallisesti tietoisena viivastyttäny jotta asia vanheni muutamalla viikolla, tosi kieroa touhua,
tuli muka vanhaksi asia vanheni, lainmukaan, huh huh,
rosvot kiinni kuten Vennamo sanoi aikanaan,
kun huomasi kuinka asiat alkoi muuttua epärehelliseen suuntaan suomen eduskunnassa ja halituksessa,,,
vaadimme eläkeleikkuri lopettamista,
eläkkeisiin ON palautettava normaali ostovoima,
johtajistolle ei jaeta enään miljoonia, siin ON tultava loppu,
veronmaksajien rahaa EI jaeta enään johtajille miljoonia,
siitä hommasta on tehtävä laillinen RIKOS,
valtion rahat jaettava oikeudenmukaisesti KOKO kansan keskuuteen,
EI VAIN JOHTAJILLE,, se on loppu nyt,
kansa parrikaadeille,
ellei asiaa korjata oikeudenmukaisempaan suuntaan,,
Oikea+suunta.+Minun+verotukseni+keveni+7%:sta+6,5%:iin.+Ikävä+kyllä,+että+muutos+on+euroina+turhan+pieni.
Verot on mitkä on, miksi miettisin niin ikävää asiaa.