Onko helppo vaihtaa näyttis, kun entinen on ati radeon hd 5570 ?? Ajattelin jonku 150-180e näyttiksen vaihtaa. Kai se jotenki onnistuu :D
Näytönohjaimen vaihto
5
159
Vastaukset
- Tämä-tarvitaan
Mailman yksinkertaisin tehtävä, aivan umpi tollokin siihen pystyy.
- no-jaaaaaaaaaaaaaaa
Täytyy tietenkin ottaa huomioon riittääkö koneessa muuten rahkeet, esim. virtalähde, vai joutuuko senkin vaihtamaan. Riippuu sitten koneesta, voiko virtalähdettä ensinkään vaihtaa.
- exBersel
Jos sinulla on vähintään 500W virtalähde jossa on GPU:ta varten tarvittavat liittimet ja vähintään Pentium G -tason prosessori, niin päivitys voi kannattaa jos budjetti ei riitä laajempaan päivitykseen.
Tällä hetkellä tuossa hintaluokassa selvästi paras on AMD RX570 4Gb, jonka saa noin 185€:lla ja jolle riittää 450W virtalähde. 1050Ti on selvästi hitaampi ja maksaa nykyään yhtä paljon. RX570 kilpailee suorituskyvyssä Nvidian 1060 mallin kanssa.
Ehkä järkevämpää olisi odottaa, koska tänä vuonna pitäisi tulla saataville molemmilta valmistajilta uutuuksia ja ainakin esitietojen mukaan AMD:n tuleva tarjonta saattaa olla varsin kukkakoystävällistä suorituskykyyn nähden. Nvidiankin tuleva 2050 Ti vastaa todennäköisesti viime mallisarjan 1060 mallistoa ja tuleva 2060 mahdollisesti entistä 1070 mallia, jolloin saadaan jo aika vaivaton suorituskyky fullhd-resoluutiolla, mutta Nvidia on nostellut hintojaan sitä tahtia että AMD voi olla parempi vaihtoehto.
Muistitarve peleissä on kasvanut aivan viime aikoina ja 4 gigaa alkaa olla minimi. Tämän näkee uudemmissa peleissä, joissa 4Gt RX570 pieksee joissakin peleissä kalliimman 1060 3Gb:n aika selvästi, vaikka 1060 3Gb taas voi voittaa joissain toisissa peleissä selvästi. - uge1234
Kiitoksia infosta! Eriäpäin, sano mummo lumessa ;D
- uge12345
*etiä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja13214332Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va305952SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1545515Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3024366HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.394117"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1053671Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant63602Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan223558Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan632655Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.931438