Kokemuksia Mercure hotellista

Millanen hotelli. Palvelu,aamiainen ? Onko huoneet uimaaltaalle päin?Mistä taxi Bangkokkiin, jos kävisi yhden yön shoppailureissulla. Hyvä hotelli Bangokissa lähellä ostareita?
2156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Pattayalla on kaksi eri Mercure hotellia. Kumpaa niistä tässä tarkoitat?

Äänestä
  • Ei kannata vastata. Nää on taas Lerpan aloituksia joille se kyselee Pattayasta ja testaa pattayalaisten tietoutta. Se on googlannut jo valmiiksi tiedot. Ei ole eka kerta kun se on Riitta plus vuosiluku. Jos joku olisi vastannut niin pikku hiljaa hän olisi lisännyt piruilun ja vittuilun määrää ja tehnyt sitten muutaman uuden aloituksen aiheesta. Lerpan tunnistaa aina kun nimimerkki on nimi ja vuosiluku tai nimi ja ammatti.

    Äänestä

  • Totta, yksinänen mies tehtailee aloituksia aiheesta kun aiheesta ilahduttaakseen itseään, samalla saa jotain tekemistä aikansa kuluksi, ei reppanalla ole mitään muuta tekemistä kun pyöriä keskustelu foorumeilla päivät pitkät postailemassa ja lueskelemassa palstahistoriaa.... Niinkuin onnellisilla suomalaisilla rahamiehillä on tapana?

    Äänestä

  • lerpanlaiffia kirjoitti:

    Ei kannata vastata. Nää on taas Lerpan aloituksia joille se kyselee Pattayasta ja testaa pattayalaisten tietoutta. Se on googlannut jo valmiiksi tiedot. Ei ole eka kerta kun se on Riitta plus vuosiluku. Jos joku olisi vastannut niin pikku hiljaa hän olisi lisännyt piruilun ja vittuilun määrää ja tehnyt sitten muutaman uuden aloituksen aiheesta. Lerpan tunnistaa aina kun nimimerkki on nimi ja vuosiluku tai nimi ja ammatti.

    Dille2010.
    44Työpäällikkö.
    AlkoholisoitunutSoiman.
    MinitooriammattilainenLaiffi.

    Köntsä-Antti.

    Äänestä

Toivoisin asiallisia vastauksia kiitos. Se Mercure mikä on lähellä keskustaa. Lähden kaverini kanssa kolmeksi viikoksi maaliskuussa. Sieltä olen alustavasti varannut! Etukäteen kiittäen asiallisista vastauksista!

Äänestä
  • Normaali-ihmiset katsovat hotellin tai buukkausfirmojen sivuilta tiedot käyttäjäkokemuksineen. Tripadvisor on myös ihan toimiva. Mutta Lerppa-Riitta ei olekaan ihan normaali ihminen. Kohta olisit kysynyt että onko siellä pallomahoja ja rottia ja laittanut miljoona erilaista hymiötä. Tuo on nimenomaan sitä harmonisen karatesensein ja miljonääriyrittäjän elämää.

    Äänestä

Mercure on hyvätasoinen hotelli, myös altaan ja aamiaisen osalta.

Taksin saa joko respasta tai kadulta. Tolpilla on jopa hinnasto printattuna. Taksin hinta riippuu siitä, minne BKKssa olette menossa.

Pattikselta pääsee BKK myös bussilla, mutta ennenkaikkea suositan rattoisaa junakyytiä. Pattiksen asema BKKssa on ihan ydinkeskustassa.

Äänestä
  • Muutamassa 4 tähden hotellissa on ollut todella kuuma aamiaisaula, kun paistokokit työskentelevät sisällä. Mercure on löytänyt ratkaisun tähän, paistokokit työskentelevät ulkona, mutta ottavat tilaukset vastaan sisältä.

    Äänestä

  • Olen nähnyt unta Mercuren aamiaista täällä Suomessa, hotellissa sämpyläaamiaisen jälkeen.

    Kahvikin on siellä taivaallista.

    Äänestä

Aurinkomatkojen käyttämä hotelli, hinta/laatu-suhde hyvä. Luksusta haluaville esim Centarat tai sitten lukuisat ääriluxuxhotellit, jotka sitten ovatkin suomalaisille kalliita. Kiinan, Intian, Sveitsin ja Saksan ääririkkaat majailee niissä. Hankalia paikkoja.

Äänestä

Olen ollut molemmissa Mercure hotelleissa Pattayalla. Tässä kyseisessä jota ketjun aloittaja tarkoittaa olen ollut vain kerran, enkä mene uudelleen, vaikka sitä myydään monesti 25-30 euroa plus verot. Aika vaatimaton , parhaat päivät jo nähnyt, meluisa. Toisessa Mercure hotellissa olen ollut vajaa kymmenen kertaa. Uudehko, siisti, hyvä aamupala.
Mitkä on ne ääriluxuxhotellit Pattayalla johon meillä suomalaisilla ei ole varaa? En mä pidä Hiltonia tai Intercontinentalia ääriluxuksena. Hinnatkin on ihan siedettävät , huoneita saa 150-200 euroa yö. Hiltonissa olen majaillut muutaman kerran. Bangkokista löytyy sitten niitä tosi luxus hotelleita , kuten vaikkapa St. Regis, W Hotel, Mandarin Oriental, Kempinksi, JW Marriot...

Äänestä

Jos Mercure Pattaya Ocean Resort ei kelle kelepaa, voi olla vika turren päässä, tokihan tuo on urheilijoiden palvelemiseen erikoistunut, etenkin seinäkiipelijöiden palveluihin.

Äänestä

Mercure Pattaya Ocean Resort on juuri se parempi Mercure hotelli Pattayalla. Todennäköinen majapaikka itselle jos/kun Pattayalle seuraavan kerran menen. Aina saanut upgrade deluxe ocean view huoneeseen.

Äänestä
  • 5 tähden hotellit on varmoja valintoja mutta itseä häiritsee se ylenpalttinen pokkurointi. Osaan painaa itse hissinnappia, avata ovet ja minua ei tarvitse tervehtiä viittä kertaa mennen tullen kun kuljen aulan läpi tai altaalle. Se on kiusallista. 70 euron ja 150 euron huoneilla harvemmin on mitään ratkaisevaa eroa.
    Hyvä Wifi ja hyvä telkkari kanavineen saattaa puuttua siitä kalliistakin kun taas ne saattaa löytyä siitä halvastakin.
    Ystävälliset siivoojat ovat plussaa. On joskus ollut hyvässäkin viiden tähden hotellissa sellaisia puskutraktoreita jotka tunkee huoneeseen kun istut vessassa tai olet nukkumassa ja huudat että ei nyt.
    Jos et tykkää huoneesta, näläalasta tms. niin ei muuta kuin reippaasti respaan ja sanot että haluat vaihtaa huonetta. Ne vaihtavat sen kyllä jos tilaa on. Upgreidauksesta parempaan huoneeseen saattaa joutua maksamaan lisähintaa mutta kyllä se on lomalla sen väärti. Vaatimattomat asiakkaat saavat vaatimattomat huoneet.

    Äänestä

Parvekkeet ovat allasalueelle, vaikka huoneet olisivat miten päin tahansa

Äänestä

Jos puhut Mercure Pattaya hotellista , et Mercure Pattaya Ocean Resort ja olet kyseisessä hotellissa ollut, niin tiedät varsin hyvin että pääoven ja parkkipaikan puolen julkisivun huoneiden parvekkeilta ei ole näkymää uima-altaalle.

H.O.Telli kommentoin että huoneesta löytyy don’t disturb lappu, jonka ite aina ripustan illalla huoneen oven ulkopuolelle ja varmasti saan nukkua tai istua jaskalla ilman että kukaan tulee huoneeseen luvatta. Niissä paremmissa 5 tähden hotelleissa voi olla lapun lisäksi vielä katkaisin josta napsauttaa käytävällä olevan älä häiritse valon päälle merkiksi siivoojalle että ei siivousta tänään.

Äänestä

Kännikoomassa kun makaa, on aivan yks vitus hailee mihin suuntaan se huone on, kunhan verhot on akkunan eessä

Äänestä

Olen asunut muutamat viime talvet Mercure hotellissa Pattayalla. Siellä on koko ajan myös suomalaisia pariskuntia lomallaan. Ovat aivan käsittämättömän ylipainoisia nuo suomalaiset rouvashenkilöt. Mies on kutakuinkin normaalipainoinen, mutta vaimo kymmeniä kiloja ylipainoinen. En ymmärrä noita miehiä, jotka valitsevat matkakohteeksi Thaimaan tuollaisten vaimojen kanssa. Jatkuvaa jäkätystä ja riidan haastoa vaimon puolelta. Lähellä on hotelleja kuten Neta ja Whisper, joissa lomailee venäläisiä pariskuntia, joiden vaimot ovat taas sitä tasoa kauneudeltaan, jollaisia ei tule Suomessa juuri koskaan vastaan. Pattaya ei ole paras paikka lomailla pariskunnille, joiden vaimolla ei ole itsetuntoa tarpeeksi kohdata maailmassa onneksi joskus esiintulevaa kauneutta. Mainittakoon, että en ole majoittunut hotelliin Suomen passilla.

Äänestä
  • Puhut asiaa. Kärsiikö kysyä millaisen diilin olet tehnyt hotellin kanssa, jos asut siellä useita kuukausia?

    Minä asustelin useissa eri hotelleissa ja condoissa silloin ennenkuin ostin oman. Mercuren kaltaisista hotelleista maksoin parikymmentätonnia kuukaudesta. Kerran asuin Cha amissa kaksi kuukautta kuudella tonnilla thainyrkkeilyleirin kupeessa. Iso huone ja kylppäri. Hinta- laatu oli kohdallaan.

    Se on joo koomista, että miksi ihmeessä pitää tulla Pattayalle lomalle vanhan pulskan vaimon kanssa. Itse olen törmännyt myös kiukutteleviin miehiin. Ilmeisesti heitä harmittaa kun herkkua menee nenän edestä jatkuvasti ja vieressä oleva sotanorsu vahtii silmä kovana ettet katso perään liian pitkään.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Riitta1954 kirjoitti:

Millanen hotelli. Palvelu,aamiainen ? Onko huoneet uimaaltaalle päin?Mistä taxi Bangkokkiin, jos kävisi yhden yön shoppailureissulla. Hyvä hotelli Bangokissa lähellä ostareita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu