Ravintolan tai yrityksen perustaminen

S1mpsuli

Voiko Sims 4 perustaa yritys tai ravintola omaan kotiin? Jotenkin ei jaksa koko aikaa hyppiä yhteisötontille.

1

1684

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OutoSim

      "Voiko Sims 4 perustaa yritys tai ravintola omaan kotiin?"

      Voi perustaa. Netissä on ohjeet useampaan eri tapaan. Itse kun en viitsinyt niitä lukea, niin kokeilin pelissä ja onnistuin avaamaan myyntipisteen kotiin keplottelemalla. Myin simieni kodin kamoineen, muutin perheen pienelle tyhjälle tontille, vaihdoin entisen kotini rakennustilassa kaupaksi, ostatin sen kamoineen vähittäismyymälänä, hankin sinne kassakoneen pöytineen, sekä muutaman myytävän esineen - ja avasin kaupan. Asiakkaita tuli ja muutamat jopa ostivat.

      Ravintolan perustaminen käsittääkseni onnistuu samaan tapaan, mutta sitä varten tarvitaan enemmän kamaa ja henkilökuntaa.

      No mun simeillä on nyt "virallisena asuinpaikkana" se tyhjä tontti, mutta simit majailevat lähinnä liikehuoneiston muissa tiloissa kuin myymälässä. Onhan se kauppa niiden entinen koti. Kaupan ollessa auki joku tai jotkut perheestä käyvät palvelemassa asiakkaita. Jos ja kun siitä tontista aiheutuu laskuja, niin maksatan ne kai jossain vaiheessa puhelimella. Kiirettä ei ole. Jos tyhjältä tontilta katkeaa sähköt, niin ei haittaa, kunhan simit eivät saa häätöä. Pelkään, että sitten pitäisi hankkia uusi "asunto", mutta sitä en ainakaan vielä tiedä varmaksi. Ovet simien asuintiloihin kannattaa kai lukita muilta kuin omilta simeiltä. Muuten asiakkaat valtaavat tv-sohvan, tietokoneen yms. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      74
      7369
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      212
      7204
    3. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      67
      5216
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      130
      4959
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      73
      4764
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      109
      4591
    7. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4510
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      82
      4216
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3988
    10. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      157
      1630
    Aihe