Kuolinpesän omaisuus (osakkeet ja auto) on realisoitu rahaksi kuolinpesän tilille. Kuolinpesän pankkiasioita hoitaa yksi osakas muiden valtakirjalla. Nyt tämä osakas jakaisi suurimman osan pankkitilin varoista osakkaiden kesken, ja pankki vaatii että jako tehdään siellä konttorissa tiskillä ja pitää olla jakokirja. Miksi tämä asioidenhoitaja ei voi vaan siirtää verkkopankissa rahat muiden osakkaiden tilille? Miksi se pankin tiski-ihminen pitää tähän sekoittaa?
Pankki vaatii jakokirjaa..tarvitaanko oikeasti?
RoopeSetä77
175519
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
En ole tutustunut rahalaitoslakeihin ja EU-määräyksiin, mutta niistä saattaisi löytyä perusteita tuohon ja mitä ilmeisimmin on kyse rikoksen estämisestä, eli heidän pitää varmistaa kunkin osakkaan osuus pesästä ja ettei joku ota itselleen isompaa osuutta.
Mene ja tiedä sitten, mutta jostain tuollaisesta voi olla kyse, se kun tuo rahan käyttö/pesu estäminen on menny jo yli käsityskyvyn, eli ihmisen sanomisella ei ole enään mitään takeita, vaan kaikki pitää joko ennakkoon todistaa.
Tässä taas perusasia valtuutuksesta, josta L-höpö, palstan tunnettu sekoilija, ei tiennyt hönkäsen pöläystä. Ks. ap: ilmoitus lopusta.
Jakokirjasta näkee täsmällisesti, mitä jaetaan ja kenelle. Pankki ei ala Perukirjan perusteella asiaa arvailemaan (poikkeuksena tapaus ainoa perillinen). Voi tuntua tyhmältä, mutta Perukirjassa voi olla mainittujen myytyjen vermeiden lisäksi vielä jotain, mitä ei ole myyty - ja tällöin jakokirjassa näkyy (tai ainakin pitäisi näkyä), miten rahat ja mahdolliset rahaksi muuttamattomat vermeet jaetaan.
Jos Perukirjan ja Perinnönjakosopimuksen teon välillä on omaisuutta myyty kuolinpesän nimissä (esim. mainitut auto ja osakkeet), pitänee myynneistäkin olla tositteet, jotta pankki näkee ja tietää, että nuo ovatkin jakohetkellä olemassa rahana.
Se on ihan pesän osakkaiden turvaksikin tuo jakokirjavaade, vaikka kyykytykseltä voi tuntua.
Jos kaikki pesän osakkaat ovat valtuuttaneet jonkun heidän puolestaan käyttämään pesän tilillä olevia varoja ilman rajoituksia, tämä valtuutettu voi tehdä tilisiirtoja tai vaikka lopettaa tilin ja nostaa varat käteisenä. Se, mitä ko. varoille sitten tapahtuu, ei kuulu pankille, joten pankki ei voi vaatia, että varojen nostamiseksi olisi tehtävä perinnönjako. - Totta kai pankille tulee esittää perukirja ja tarpeelliset sukuselvitykset sen osoittamiseksi, ketkä ovat pesän osakkaita, joilta valtakirjat tilin käyttöön tulee esittää.
Nojep+-+"Nolo123".n+puheenvuoron+luettuani+luin+uudelleen+aloittajan+tekstin.++Siitä+ei+tosiaan+nyt+ihan+100%+ilmene+(viittaan+kohtaan+"Nyt+tämä+osakas+jakaisi+suurimman+osan+pankkitilin+varoista+osakkaiden+kesken"),+että+oliko+se+valtuutettu+mennyt+pankkiin+vain+siirtelemään+rahoja+kp.n+nimissä+eri+osakkaille+ilman+kp.n+lopettamisaikeita+-+vaiko+tekemään+varsinaisen+perinnönjaon,+mutta+samalla+jättäen+tilille+vielä+saldoa+mahd.+tulevien+kp.n+maksujen+hoitamisia+varten.
Kuitenkin,+oli+kyse+kummasta+tapauksesta+tahansa,+pankki+nykyään+vaatii+aika+tiukasti+tuon+"Nolo123".n+mainitseman+täsmentävän+osan+"käyttämään+pesän+tilillä+olevia+varoja+ilman+rajoituksia"+löytyvän+jostain+kohtaa+valtakirjaa+-+tai+perinnönjakosopimusta,+jotta+rahat+tosiaan+irtoavat+jakoon.
OP.ssa+oli+juuri+kesällä+tilanne,+että+oli+osakkaiden+ja+todistajien+allekirjoittama+Perinnönjakosopimus,+missä+tilivarat+säädettiin+yhdelle+osakkaalle+ja+muut+tavarat+muille.+Silti+pankki+vaati+vielä+erillisen+valtakirjan+osakkailta,+että+tämä+tilivarat+saanut+saa+ihan+itse+yksinään+siirtää+ko.+varat+omalle+tililleen....++Perinnönjakosopimus+ilman+tuota+täsmennystä+ei+varojen+siirtoon+oikeuttanut....+:-)
Jatkoja aloitukseen. Rahat on jaettu tililtä verkkopankissa, eikä mitään ongelmia tullut. Kaikki pesän osakkaat saivat omille tileilleen sovitut summat ,ja kaikki on tyytyväisiä. Taitaa olla vaan pankki-tätien uteliaisuutta ja virkaintoisuutta että kaikkia typeriä "määräyksiä" keksivät. Muutenkin asioiden hoidossa tulee eri virkailijoilta ihan eri ohjeita.
Perintökaari 23 luku 4 §. Siihen perustuu puheet jakokirjasta. Kannattaa aloittajalla vielä ehkä pistäytyä jokun lainoppineen puheilla varmistamassa että oikein meni tämä projekti.
Höpö höpö! Mainitsemallasi lainkohdalla ei ole mitään tekemistä ap:n tilanteen kanssa.
Eikö verottajakin tarvitse tiedon, että kuolinpesä on jaettu eikä sitä enää ole. Näin kuolinpesä lakkaa verutuksessakin. Minä olen ainakin jonkin verran näihin asioihin työn puolesta joutunut perehtymään, käsittääkseni perinnönjakokirja on tehtävä aina, kun kuolinpesä jaetaan, jos kuolinpesässä on varoja, ja se pitää toimittaa myös verottajalle.
Googlesta asiasta löytyi mm. Seuraavaa infoa "Perinnönjaosta on laadittava perinnönjakokirja, jonka allekirjoittavat kaikki osakkaat ja kaksi esteetöntä todistajaa allekirjoituksilla todistaa oikeaksi. Pesänjakajan toimittamassa jaossa riittää yksin pesänjakajan allekirjoitus. Perinnönjakokirja on päivättävä ja siitä tulee käydä ilmi mitä on ollut jaon kohteena ja mitä on kullekin jako-osakkaalle tullut. Jos jaossa on ollut mukana testamentti, olisi selvitys lakiosista myös hyvä käydä jakokirjasta ilmi. Tämä helpottaa mm. lainhuudon hakemista testamentin perusteella saatuun kiinteistöön.Lain mukaan perintöverotus toimitetaan perinnönjättäjän jäämistöstä laaditun perukirjan perusteella. Perukirja on näin ollen perintöverotuksen pohja ja veroilmoitus. Mikäli perinnönjako on jo toimitettu ennen kuin perintöverotus on saatettu loppuun, verotus suoritetaan perukirjan lisäksi jakokirjan perusteella. Verohallinto on perintöverotuksen toimittava veroviranomainen" Eli kyllä sillä jakokirjalla jotain merkitystä on.
Minkälaisen ääliön olette valinneet kuolinpesän hoitajaksi joka tosta vain jakelee pesän rahoja ilman jakokirjaa. Ei kyse todellakaan mistään pankkivirksilijoiden uteliaisuudesta vaan siitä, että jako tullaan tekemään lain kirjaimen mukaan. Koittaisi nyt vaan ottaa ne pankin ohjeet jakeluun sinne päänuppiinsa ennen kuin tekee suurempaa hallaa.
Amatöörit asialla, joten sekaisin menee!
Verohallinnon kannalta jakokirja on tarpeen olla. Jos ei ole niin muu selvitys siitä, että kuolinpesä on lakannut. Mutta pankille tämä ei kuulu.
Sama tänne:
Amatöörit asialla, joten sekaisin menee!
Verohallinnon kannalta jakokirja on tarpeen olla. Jos ei ole niin muu selvitys siitä, että kuolinpesä on lakannut. Mutta pankille tämä ei kuulu.
Jollei jakokirja ole tarpeen omistusoikeuden rekisteröimiseksi (esim. kiinteistön lainhuuto), jako on mahdollinen (vaikkei suotava) myös suullisena. Tätähän amatöörit eivät voi ymmärtää, kun kokonaisuus ei ole hallinnassa, tuijotetaan vain yhtä pykälää osaamatta löytää toista asiaan vaikuttavaa.
(1)
PK 23:9.1
"Perinnönjaosta on laadittava jakokirja."
(2)
PK 23:10
"Osakkaan, joka tahtoo moittia pesänjakajan toimittamaa jakoa, on nostettava kanne muita osakkaita vastaan kuuden kuukauden kuluessa jaon toimittamisesta.
->Sama on laki, milloin osakkaat ovat toimittaneet perinnönjaon ja osakas tahtoo moittia jakoa sillä perusteella, ettei sitä ole tehty säädetyssä muodossa.<-
Velkojalla, jonka saatavasta osakkaan pesäosuus on ulosmitattu, on oikeus moittia jakoa. Moitekannetta tutkivan tuomioistuimen tulee kuulla asianomaista ulosottomiestä, jollei se ole tarpeetonta. "
Jos osakkaat ovat toimittaneet jaon (silloin kun se on mahdollista), eikä jakoa ole tehty säädetyssä muodossa (kirjallinen), jako pätevöityy (korjaantuu), jollei sitä ole moitittu 6 kk:ssa jaon tekemisestä (PK 23:10.2).
(Vastaavasti muotovirheellinen testamentti, jopa suullinen, pätevöityy, jollei moitekannetta ole nostettu 6 kk:ssa testamentin tiedoksiannosta.)
Lainvoimaisen ositus -ja perinnönjakokirjan pankki tarvitsee siinä tapauksessa, että siirretään ja kirjataan kuolinpesän arvo-osuustilien osuuksia osakkaiden arvo-osuustilille. Arvo-osuustiliä ei voi lopettaa ennen kuin se on tyhjä, mikä edellyttää
osakkeiden myyntiä, tai siirtoa jollekin osakkaista. Perinnönjakokirja on lainvoimainen kun kaikki kuolinpesän osakkaat ovat sen hyväksyneet. Tilivarojen jakamiseen
pankki ei ota kantaa, eikä tarvitse perinnönjakokirjaa. (Nordea 2017, 2.)
Tätä lukiessani sitäkin ihmettelin, miten tämä pankkiasioihin valtuutettu pystyi niitä kuolinpesän rahoja verkkopankissa siirtelemään? Ei kai verkkopankkia voi henkilön kuoltua enää käyttää?
Kuolleen (kuolinpesän) pankkitiliä verkossa voi käyttää se henkilö, jolle tilin käyttöoikeus on annettu. Muut pesän osakkaat ovat valtakirjan antaneet.
Miksi kirjoitella mitään, kun asiasta ei mitään tiedä, ihmettelen.
Osittainen perinnönjako on myös mahdollinen. Esim. jos haluaa myydä kuolinpesän osakkeita. Perukirja pitää toimittaa, jotta pystyy tällaisia asioita hoitamaan ja lisäksi valtakirja muilta osakkailta.
Rahavarat näkee perukirjasta, ne voi jakaa tilisiirtona, kyllä se keskinäinen kontrolli huolen pitää että oikein menee.