Pysytään iltapäivälehtijutuissa: https://www.is.fi/autot/art-2000005948750.html
"[...] Škodalla, jonka imago koki alkuaikojen loistovuosista kovan kolauksen merkin neuvostovuosien aikana. Silloin ei tehty aitoja Škodia, vaan lähinnä eräänlaista pakkopullaa isoveljen määräyksestä.
Škodan kannalta pieni ongelma on, että moni suuren ikäpolven autonostaja muistaa juuri tuon aikakauden Škodat parhaiten. " Tuossahan se totuus on.
Tässhän se olennainen liki rautalangasta väämmettynä
11
84
Vastaukset
- Ruostekuplat.puhkee
Tässä kuussa tehtyihin skoda kauppoihin DSG veloituksetta....... Hihihihihihiiiiii.... Veloituksetta!...... Veloitus tulee vasta myöhemmin. Automaattisesti!
Näillä ohjeilla DSG voi kestää hitusen pidemmälle
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-2000001215599.html
Mutta näinhän siinä käy
Volkswagenin ja Škodan DSG-vaihteistoja hajoaa paljon.
.
https://tekniikanmaailma.fi/autovahinkokeskus-allle-toyotan-hiluxin-ja-hiacen-moottorit-eivat-hajoa-oikein-ikina-mutta-volkswagenin-ja-skodan-dsg-vaihteistoja-hajoaa-paljon/ - Eikiinnostaskoda
Voi olla hyväkin auto mutta ruma sisältä ja ulkoa.
Tylsyyttä uhkuva auto,mennyt tylsyydellä jopa toyotan ohitse.- Eikiinnostaskoda
Saa minun puolesta olla tylsä ja ruma,empä sitä pysty kieltämään ja jokainen laittaa itselleen sopivan auton.
Itse tykkään autoista ja kiinnostunut tekniikasta yms niin mukava katsella erilaisia ja näköisiä autoja,eikä aina sitä farkku octaviaa.
- hjgjfkj
Niin, onhan jonkun oktaavian muotoilu niin ysäriä, ei kyllä herätä mitään omistamisen halua. Vielä kun muistaa kaikki tekniset ongelmat niin...
- Larvanto
Lippispää-teinejä ei kiinnosta, Mese ja Bemari kiinnostaa. Ja rölö.
Sitten on narsistiset kaikille vittuilijat. Ei niitä(kään) Skodat kiinnosta, mutta Skoda-palstalla on paljon kohderyhmää, heille ja muille sairaille oman pahanolon purkamiseen.
"Suuret ikäluokat" alkaa olla jo poistumassa markkinoilta, mutta moni heistä ja nuoremmistakin kokee vanhoista muistoista huolimatta vain positiivisena, että neuvostoaikojen pakkopullat ovat ohi Tsekissä sekä Skodalla ja ovat päässeet tekemään parempaa. Toki Venäjän asialla olevia moinen länsimaisuus harmittaa, kun Venäjä on jäänyt ja taantunut omiin toleransseihinsa, mikä tälläkin palstalla välillä näkyy disinformaation levittämisenä... - hessumopo
Mitä ihmeen rautalankaa. Monetkaan Skodan "neuvostovuosien" aikana eläneistä eivät enää ostele uusia autoja, niin että se siitä sitten.
Octavia on tänä päivänä suosittu juurikin nuorten perheiden keskuudessa.
Puheet tylsyydestä ja rumuudesta voidaan kuitata tunnetulla sanalaskulla "happamia sanoi kettu ..." Nuoret eivät erota skodaa ja ladaa toisistaan vieläkään. Se kertoo paljon.
- kertoopaljon
Nuoret eivät ole Ladaa nähneetkään.
- Ujt5o86
Eihän Skotat olleet mitään länsiautoja 20-30 -luvuillakaan vaan kaiken kansan vitsinä olleita slaavikopposia.
- yköäpik78i
Tarkistapa poju historiantietosi. Skoda teki silloin mm. yhteistyötä valmistamalla autoja Hispano-Suizalle. Ne eivät olleet mitään slaavikopposia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k2524281Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän422509Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?
Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop5212178Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h592107Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn431820Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.1031704Kohuotsikoihin nousseet Aku Hirviniemi ja Mikko Leppilampi jouluna tv:ssä!
Täydellinen joulu -leffassa on iso kaarti suomalaisia näyttelijöitä. Mukana mm. Elena Leeve, Antti Luusuaniemi sekä koh281608Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on31571Ex-Puoli seitsemän juontaja Anniina Valtonen yllättää - Uudessa roolissa tv:ssä!
Monen suosikki Anniina Valtonen tv:ssä! Valtonen on tuttu Ylen meteorologina, mutta hän juonsi myös Puoli seiskaa. Nyt A411321Mitä metsaman tuottaa
Törkypuhetta, ahdistusta, pahaa mieltä, riitaa, eripuraa, köyhien menestymättömien ja maattomien kurjien vähättelyä. Sit1221179