Levin osake lähtee 400 e:lla. Ei ole tarkoitus mossata, mutta ei näitä osakkeita kukaan myy kuin joillakin satasilla. Jälleenmyytiarvo putoaa 90% kun astut ulos välittäjäkaupasta.
https://www.tori.fi/uusimaa?ca=18&id=3203&sp=1
Onnenvirta 700 e
https://www.tori.fi/pohjois-karjala/Onnenvirta_viikko_16__lomaosake_49290831.htm?ca=18&w=1
Kultakatti 900 EUR
https://www.tori.fi/kainuu/Kultakatti_viikko_3__lomaosake_50929021.htm?ca=18&w=1
Omalomanetin hintataso tori.fi
1
157
Vastaukset
- ldhlkghfälahjyp
Toteutuneista kaupoista peritään 10% provisio (minimi 690.00 euroa, sis. ALV 24%).
TARJOUS: Jätettäessä myyntiin max. 1000,00 euron lomaosake on provisiomme toteutuneista kaupoista ainoastaan 490,00 euroa (sis. ALV 24%).
Itselle siis jää 500 EUR no eipä siinä mitään
Jälleenmyynti on suurin ongelma
Lomaosakkeen ostoa ei kannata harkita tuottavana sijoituksena, sillä sitä se harvoin on. Yleensä osakkeesta kertyy kuluja, kuten mistä tahansa lomasta. Osakkeiden arvot tippuvat usein ajan kuluessa, ja monet joutuvat myymään osakkeitaan tappiohintaan. Usein lomaosakkeen hinta on jälleenmyynnissä alle puolet tai vain kolmanneksen alkuperäisestä hinnasta.
Luotettavan välittäjän löytäminen olennaista
Lomaosakkeista voi löytää todella edullisia tarjouksia, mutta niihin ei kannata tarttua ennen kuin asiaa on tutkittu perinpohjaisesti ja harkittu huolellisesti. Suurimmat riskit ovat jälleenmyynnissä. Välitysfirmojen toiminta saattaa aiheuttaa jopa riskejä osakkeen omistajalle. Osa välitysfirmoista lupaa esimerkiksi myymään asiakkaiden vanhat osakkeet, jos he ostavat firmalta uusia osakkeita. Myyntitavoitteet ovat useimmiten epärealistisia eikä vanhoja osakkeita saada kaupaksi tai edes yritetä myydä, ja asiakkaat joutuvat maksamaan yhtiövastikkeet sekä uusista että vanhoista omistuksista.
Tällaiset lomaosakefirmat ovat herättäneet EU-kuluttajaneuvojan huomion, ja asia on johtanut useiden kauppojen purkuun. Yleensä firmat ovat varautuneet merkitsemällä pienellä printillä olennaiset asiat myyntisopimukseen, joten erityisen hyvän tarjouksen saadessaan kannattaa olla varuillaan ja tutkia sopimuspaperit perin pohjin ennen allekirjoittamista. Kannattaa myös tutkia yritystä lähemmin ja tarkistaa, millaisia kokemuksia ihmisillä on sen kanssa toimimisestä. Ota myös yhteys asiakaspalveluun, ja kokeile, vastataanko kysymyksiin asiallisesti ja ajallaan. Yritysten on laitonta tarjota eri tietoa suullisesti kuin kirjallisesti.
Markkinoilla on myös monia yrityksiä, jotka syntyvät ja kuolevat nopeasti. Yritykset lupaavat myydä asiakkaan lomaosakkeen myyntirahaa vastaan, mutta useimmiten osaketta ei saada kaupaksi ja yritys menee kiinni eikä rahoja saa takaisin. Näissä tilanteissa riski on täysin asiakkaalla. Kannattaakin muistaa, että jälleenmyyntiä varten ei pitäisi joutua maksamaan mitään etukäteen tai ostamaan lisäosakkeita, vaan etukäteen sovittu välityspalkkio maksetaan vasta, kun osake on mennyt kaupaksi.
Omalomanet täyttää nämä kriteerit! "välityspalkkio maksetaan vasta, kun osake on mennyt kaupaksi."
Eli jos joku vaihdattaa osaketta tai pyytää ennakkomaksua älä kättä sellaista välittäjää: Kaikkia voi käyttää joiden ilmoitus on ilmainen ja he tekevät provisiomyyntiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2722400Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä2991289- 1081201
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831201Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581145Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi811096- 44962
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67897Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22860- 33767