Saunajakkaran lakkaaminen

Kiinnostaisi kuulla mielipiteitä saunajakkaran lakkaamisesta tavallisella huonekalulakalla. Lakan ilmoitetaan kestävän 70 asteen lämpötilan, mille lattialla oleva jakkara ei altistu. Lämmöstä ei siis tarvitse olla huolissaan.

Muuan asiantuntija sanoo, että huonekalulakka ei sovi märkiin tiloihin. Miksi ei sovi? Kuluttaako vesi lakan pois, vai mitä tapahtuu?
12661
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Lakkapinta on liukas märkänä. En kehoita lakkaamaan saunassa olevia puupintoja. Jos haluat suojata jakkaran, käytä parafiinia tms. lauteisiin tarkoitettua ainetta.

1Äänestä

Pari kerrosta nyt vaikka saunasasua voit huoletta vetästä,hio pois jos liukkaus ongelmia

Äänestä

Jämäkkä kerros tervaa, tuoksuu hyvälle ja jakkaralla varmaan pysyy hyvin..

Äänestä

Miksi jakkara pitää lakata tms. Ei se ainakaan mätänee, jos saunan annetaan kuivua. Minulla on jakkarat ja lauteet ilman mitään käsittelyä, kolmessa saunassa, eikä mitään ongelmia ole ollut.

Äänestä

Ei saunaan lakka kuulu todellakaan.
Ennen pitkää se alkaa kosteuden vaikutuksesta hilseilemään ja kohta on joka paikka lakkalastua täynnä.

Äänestä
  • Minä vedin mökin saunan oveen venelakan aikoinaan. Kuplinut se on, mutta ei ole irtoillut. Poika kai on lämmittänyt saunan kuumemmaksi kuin minä, ehkä 100 asteeseen.

    Äänestä

  • Kesällä 2008 lakkasin K-raudasta ostamallani kiiltävällä huonekalulakalla kerrostalohuoneistoni saunan lauteita kantavat rakenteet. Lauteet lepäävät rakenteiden päällä irtonaisina, eli nostan ne pystyyn aina saunottuani. Samalla kuivaan lakatut puuosat. Varsinaisia lauteita en tietenkään ole lakannut. Saunassa on ikkuna tuuletusta varten.

    Toistaiseksi lakatuista pinnoista ei ilmene mitenkään, että kosteus ja ilmeisesti noin 50 asteen lämpö olisivat olleet niille mitenkään haitallisia. Odotan kiinnostuneena, milloin lakan hilseileminen alkaa.

    Äänestä

Kannattaa polttaa tuo jakkara, koska antämani ohje, oli jostain syystä sääntöjen vastainen. Viestissäni kerroin, että lakka ei jalkojen alapäissä kestä, vaan jalat imee kosteutta, ja lakattu pinta ei taas luovuta sitä, joten puu muuttuu siniseksi jo melko nopeasti.. rasismia tässä varmaan jollainlailla on?! EN taatusti hommaa käyttäjätunnuksia tälläiseen saittiin.

Äänestä
  • Polta se vtun jakkara.

    Äänestä

  • "Polta se vtun jakkara."

    Ehdinkin jo kummastella, missä älymystön terävät kommentit viipyvät.

    Äänestä

  • Varmaan tekoäly sensuroinut ala pää -jutut.

    Äänestä

Lakkasin saunajakkaran, sen käytön, koska istuinlautojen väli oli senverran suuri että kellekset meni väliin ja takertui kiinni.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kun_lakkaa_satamasta kirjoitti:

Kiinnostaisi kuulla mielipiteitä saunajakkaran lakkaamisesta tavallisella huonekalulakalla. Lakan ilmoitetaan kestävän 70 asteen lämpötilan, mille lattialla oleva jakkara ei altistu. Lämmöstä ei siis tarvitse olla huolissaan.

Muuan asiantuntija sanoo, että huonekalulakka ei sovi märkiin tiloihin. Miksi ei sovi? Kuluttaako vesi lakan pois, vai mitä tapahtuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu