Tasatyönnön kehittäminen

MilläEteenpäin

Minkälaisia voimaharjoitteitta kannattaa tulevan kesäkauden aikana painottaa, jotta tasuri kehittyisi.

Hiihtolehdessä on jonkinlaisia ohjeita, mutta niistä puuttuu mm. ojentavien lihasten harjoitteet. Yläselän tuki on varmasti tärkeää, mutta itseltä ei voima tunnu loppuvan sieltä, vaan tapahtuu hapottuminen ja liike puuroutuu.

Mitä Ylläs-Leviä katselin, niin Santanderin sällit iski työnnöt pään yläpuolelta ja varsinainen voimantuotto tehtiin keskikeholla. Myös Kowaltsukki on laittanut nettiin videoita, joissa voima lähtee samalla tavalla ?

Kannattaako rasittaa itseään rankoissa ylämäissä lyhyitä pukkauksia treenaten, tuoko ne kehitystä ?

Millä suksella, onko vapaan kapula sittenkään paras ?

Pitääkö Virtakoivu kursseja ?

7

1285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hanuritlaulamaan

      Holmenkollenilla on kesäkursseja lik skyvekraftiin

      niillä on myös ainehia

    • nousee

      Kesäkaudellakin voi kehittää tasatyöntöä vaikka huoneessa. Kun ottaa 3 kilon käsipainon kumpaankin kouraan ja alkaa tekemään tasatyöntöliikettä varpaille nousten kuin hiihdossakin, niin muutaman kymmenen kerran jälkeen alkaa tuntua. Aluksi voi tehdä 50 - 100 kertaa liiketta useamman kerran viikossa, ja sitten kun kunto kohenee lisäätään kertoja useimpiin satoihin.

      • EvenTheEarl

        Erillisiä selkä-vatsalihasharjotteita ei pidä unohtaa. Käsipainoharjoitteita käyttävät Ski Classic tiimit ja vennäin edustustytöt ja pojat.

        Vuokatissa katselin kun kiinalaisia harjoitettiin tasuriin, niin melkein sääliksi kävi. Eivät ole sukset sylissä syntyneitä kuten suomit.


      • Pito-Teippi

        Ylätalja, yläkiinnityksellä ja solmupää-köysi jonka päistä pidät kiinni. Asento seisten hiukan kyyryssä, ja samassa asennossa kuin muutenkin tekisit suksilla tasatyöntöä.

        Valmentajan tapainen sanoi kerran, että painoa pitäisi olla siten, että 50 jäljiteltyä tasatyöntöä saa tehdyksi. Itse olen pitänyt kuitenkin määrän siinä 10-25 kappaleessa.

        Voin sanoa käsi biblialla etä kyllä on tullut lisää ruutia oikein roppakaupalla tasatyöntöön. Jopa niin, että Immeljärven mittainen loppukirikisa tasatyönnölläitseä oleellisesti kovempia hiihtäjiä vastaan päätyi voittoon, kun latuna oli ladunnäköinen jääura, jossa oli vielä vettä joku sentti päällä.

        Huonona puolena se, että harvalla on kotona ylätaljan kaltaista laiteta. Kilpahiihtäjät kuulemma käyttävät harjoitusmuodosta nimeä "naruista vetely"


      • Pito-Teippi

      • Pito-Teippi

    • 8x25kpl

      Anita Korvan reseptillä, maha kakkua täyteen ja leukoja vetämään

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      86
      1580
    2. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      1207
    3. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      174
      1105
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      52
      902
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      881
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      868
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      868
    8. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      802
    9. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      783
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      769
    Aihe