Kertakäyttöomena

EvaJomPuraisu

Varokaa Mojavea! Tulee salakavalasti, tunkee päivityksen muodossa vanhaankin koneeseen ja aiheuttaa kaaoksen (=uusien ohjelmien ostopakon).
Kallista halpamaisuutta.

8

1002

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jalaa1x

      Ei muuten tule. Eli puhut täyttä paskaa. Koneen ollessa riittävän vanha, uusin käyttöjärjestelmä on High Sierra. Itellä reilut 6 vuotta vanha Macbook Air, eikä anna asentaa Mojavea.

      • Tarkoittaa sitä, että on niin vanha että ei pysty.

        Alle 2v käyttöikää jäljellä.


      • jalaa1x

        Käytän sitä konetta, niin pitkään kuin se toimii. Sillä käyttöjärjestelmällä ei ole niin väliä. Kone on aika satunnaisessa käytössä, niin tulee siinä käytössä kestämään pitkään.


    • "Varokaa Mojavea! Tulee salakavalasti, tunkee päivityksen muodossa vanhaankin koneeseen ja aiheuttaa kaaoksen (=uusien ohjelmien ostopakon)."

      Uusi käyttis tulee kerta vuoteen eikä siellä varsinaisesti luvata mihinkään vakautta, että muutos voi tarkoittaa uusimista. Jos sieltä App storesta lataat niin riski uusimiselle on pienempi.

      Käytännössä jos ohjelmat ovat vanhoja niin ne uusitaan.

      • eaten-apple

        Käyttäjä päättää mitä tehdään, Hus hus; pois sotkemasta


      • eaten-apple kirjoitti:

        Käyttäjä päättää mitä tehdään, Hus hus; pois sotkemasta

        Käyttäjä päätti päivittää Mac OS:n uudemmaksi jo nyt, vaikka aika olisi ollut 2,5v pysyä aiemmassa.

        Sen seurauksena vanhentuneet ohjelmat lakkasi toimimasta joita ei oltu tehty Mojavelle.

        Ohjelmien tiedoissa lukee mitä vaativat käyttöjärjestelmältä.


    • appplekäyttis

      Päivitin juuri Mojaven vm 2012 puoliväli koneeseen.
      Kyllä tässä rahkeet riittää ainakin nyt pienellä tutkimisella normaaliin nettikäyttöön ja muuhunkin toimintaan.
      Senverran huomasin että kuvat ohjelma tökkäs koneen jumiin, piti oikein virtanapista sammutella, mutta en ole muuta harmia huomannut.
      Myös nopeus on Sierran luokkaa. Voihan olla että palaan vielä Sierraan jos alkaa harmittaa tää uus Mojave.
      Käyttöni on aika vähäistä kun ei ole mitää työasioihin liittyvää. Pankkiasiat yms semmoset hoituu kyllä.
      Pitäiskös tähän laittaa joku virustorjuntaohjelma, mitä mieltä olette.

      • "Pitäiskös tähän laittaa joku virustorjuntaohjelma, mitä mieltä olette. "

        Mitä sitä nyt sotkemaan.

        Päivittää vaan täysin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      490
      3373
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      158
      2397
    3. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      135
      2212
    4. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      37
      1685
    5. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      7
      1685
    6. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      213
      1446
    7. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1434
    8. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      17
      1317
    9. Kuka opettaja, mikä koulu

      Minkä koulun opettaja saanut potkut
      Nivala
      9
      1222
    10. Millaiset hiukset kaivatullasi on?

      Hiusten pituus, väri, suorat vai kiharat?
      Ikävä
      57
      1146
    Aihe