Sillan rakentaminen on mielenkiintoinen ja harvinainen urakka Laukaassa. Harmi, että Ely-keskus ei osaa tuoda näitä esille julkisuuteen ja kunta samoin "haaviauki". Historiaa vilisee ohi ohikulkijoiden.
Vuonteen silta
12
960
Vastaukset
- Silläviisiin
Ja minä painan aina nastan lautaan laakaan kohdalla vilisee nopeasti ohi tuppukylän.
- Anonyymi
Tänään oli avajaiset. vaan yksi on joukosta poissa Joppee ja Erjaa siellä ei näy. Ei näy kun valtio Karvosen johdolla varasti talon huijaamalla ja valehtelemalla ei kannattaisi tämmöistä yhteiskuntaa tukea työpanoksella jotta virkamiehet saa palkkaa ja eläkettä.
- Anonyymi
Vaan eikös 2 ole poissa?
- Anonyymi
Ja korkeudesta puuttuu 3metriä. PITI TAAS SÄÄSTÄÄ?
- Anonyymi
niin millaiset risteilijälaivat nyt pääsevät kulkemaan kanavaa pitkin, kuka tietää tarkemmin
- Anonyymi
Minä tiedän mutta en sitä sulle kerro.
- Anonyymi
Vuonteen vanha silta oli kaunis ja näyttävä ristikkosilta. Mutta se vaikutti olevan varsin kapea, en toki koskaan ole käynyt paikan päällä katsomassa, mutta siltä näytti, oliko peräti yksikaistainen. Mutta sillalle oli tullut jo paljon ikää ja samanaikaisesti liikennemäärät olivat kasvaneet moninkertaisesti suuremmiksi kuin olivat sillä hetkellä, kun silta rakennettiin. Tälle sillalle kävi purkutuomion vuoksi aivan sama kohtalo kuin Viitasaarella Hännilänsalmen aikanaan ylittäneelle kauniille riippusillalle, eli uusi silta oli vaatimattomamman näköinen (toki tästä asiasta voidaan olla useampaakin mieltä, mutta silta kuin silta), mutta varmasti käytännöllisyys ratkaisi tässä tilanteessa. Muuten, koska juuri hiljattain purettu vanha Vuonteen silta oli rakennettu?
- Anonyymi
Ei ketään kiinnosta
- Anonyymi
1882
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
1882
Kiitos vastauksestasi. Mielenkiintoista tietää tästäkin, vaikkakin varsin harvoin tällaisia asioita tullaan toki ajatelleiksi, mutta kuitenkin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos vastauksestasi. Mielenkiintoista tietää tästäkin, vaikkakin varsin harvoin tällaisia asioita tullaan toki ajatelleiksi, mutta kuitenkin.
Ja nyt sait ison OO:n tuosta hyvästä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja nyt sait ison OO:n tuosta hyvästä
Niin sain.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006404
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303833törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283210Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701736- 331398
- 271340
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46979Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11966Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11890- 42869