Ei vetokoukkua uuteen Corollaan?

Globaali markkina ei koukkua kaipaa. Ilmeisesti uuteen Corollaan ei saa koukkua ei siis hybridiin tai bensaankaan. Camryynhan ei koukkua saa, Koukkua haluavat ohjataan RAV4:n ostajiksi.

Muissakaan merkeissä ei uusissa malleissa enää koukkua saa kuin SUV-malleihin.
385382
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

Australiasta poimittua:

"Towing Capacity and Trailer Hitch for 2019 Toyota Corolla
Question:
How much can I tow with my new 2019 Corolla?
asked by: Sean
Expert Reply:
I looked up the owner's manual to your 2019 Toyota Corolla and it states that the vehicle is not designed to tow and that Toyota doesn't recommend towing with it. With such a new vehicle I recommend checking your own manual or with Toyota to see if they can provide a tow rating.

Äänestä
  • Ei tule tuota hybriditöntä 2.0l bensiinimoottoria suomeen ainakaan Corollaan, ainakaan tästä ei ole mainittu yhtään mitään.
    RAV4 hybriditön versio tosin saa jonkinlaisen uuden 2.0l bensamoottorin. Siitä ei kuitenkaan ole mitään tietoa että onko se juurikin tuo uusi bensamoottori rivi 4 2.0l 168hv, 200-204Nm, moottorikoodilla Toyota M20A-FKS.

    Tuossa videossa puhuu uuden Corolla hatchbackin omistaja jonka autossa on moottorina tuo M20A-FKS.
    https://www.youtube.com/watch?v=DBo__CUCj8U

    Äänestä

  • Vanhassa vara parempi. Vanhalla kakkakopan 1,3 Yariksella saa vetää 550 kg jarrutonta kärriä. Siis 100 kg painavampaa kuin mitä uudella 2,0:lla. Uusi 2,0 ei taida olla rakenteeltaan yhtä jämerä kuin vanha Yaris. Lieneekö uudessa liimattu pellit toisiinsa Eri Keepperillä?

    Äänestä

  • tarkastelua kirjoitti:

    Ei tule tuota hybriditöntä 2.0l bensiinimoottoria suomeen ainakaan Corollaan, ainakaan tästä ei ole mainittu yhtään mitään.
    RAV4 hybriditön versio tosin saa jonkinlaisen uuden 2.0l bensamoottorin. Siitä ei kuitenkaan ole mitään tietoa että onko se juurikin tuo uusi bensamoottori rivi 4 2.0l 168hv, 200-204Nm, moottorikoodilla Toyota M20A-FKS.

    Tuossa videossa puhuu uuden Corolla hatchbackin omistaja jonka autossa on moottorina tuo M20A-FKS.
    https://www.youtube.com/watch?v=DBo__CUCj8U

    Rav4 2.0 moottorin tehoksi on ilmoitettu Suomessakin 127kW/173hv ja on ollut vuoden vaihteesta saakka hinnastossa.
    Corolla tulee 1.2T sekä 1.8 ja 2.0 hybridinä Suomeen.

    Äänestä

  • tarkastelua kirjoitti:

    Ei tule tuota hybriditöntä 2.0l bensiinimoottoria suomeen ainakaan Corollaan, ainakaan tästä ei ole mainittu yhtään mitään.
    RAV4 hybriditön versio tosin saa jonkinlaisen uuden 2.0l bensamoottorin. Siitä ei kuitenkaan ole mitään tietoa että onko se juurikin tuo uusi bensamoottori rivi 4 2.0l 168hv, 200-204Nm, moottorikoodilla Toyota M20A-FKS.

    Tuossa videossa puhuu uuden Corolla hatchbackin omistaja jonka autossa on moottorina tuo M20A-FKS.
    https://www.youtube.com/watch?v=DBo__CUCj8U

    "Siitä ei kuitenkaan ole mitään tietoa että onko se juurikin tuo uusi bensamoottori rivi 4 2.0l 168hv, 200-204Nm, moottorikoodilla Toyota M20A-FKS."

    Kyllä. 2019 Toyota RAV4 2.0l bensamoottori on juurikin tuo M20A-FKS, eli sama moottori kuin tuossa videon Corollassa. Mutta RAV4 173hv tehoisena.
    RAV4 2.5l 218hv hybridin moottorikoodi on sitten A25A-FXS.
    http://aineisto.toyota.fi/toyota-fi/download/Uusi_RAV4_tekniset_tiedot_2019.pdf

    Äänestä

Vanhan kansan korollakuskit ostaa vaan niitä bensalla käyviä, kaksisestihan sekään ei vedä mutta koukun saa kuitenkin.

Vaikea sanoa mitä korollan suurin asiakaskunta Suomessa, maaseudun aikamiespojat tekee kun korollasta kasvaa horsma läpi ja on pakko ostaa uusi. Peräkärrytöntä autoa tuskin ostavat. Oliskon Ladalle nyt markkinaa?

Äänestä

Koukkua ei tänä päivänä enää keskiverto autonostaja edes tarvitse. Kaupunkilaistuneet suomalaiset eivät roudaa kamaa jollakin peräkärryllä, vaan tilaavat sitä varten kuljetuksen. Maalaisilla voi olla kärrylle tarvetta, mutta sekin on vähenemään päin, isännillä on niitä ajoja varten pakut ja pickupit.

Äänestä

Onneton rimpula, kyllä kunnon koukku pitää olla!

Äänestä

Kyllä koukku on autossa välttämätön minulla. Tulee vedettyä venettä trailerilla ja talvella moottorikelkka kulkee mukana mökkireissuilla. Kesällä tuodaan takkapuut liiteriin mökkipalstalta. Rakennus ja remppatarvikkeet kulkevat kärryllä kätevästi. Tässä vain muutama käyttötarve.

Äänestä
  • Miksi et pidä sitä venettä oman rannan laiturissa? Samoin kelkkaa vajassa?

    Äänestä

Kyllä koukkua tarvitaan ellei asu lähiössä, ilman harrastetta tai kesämökkiä.

Käytän usein peräkärryä tai traileria enkä halua autoa johon koukkua ei ole mahdollista saada .

Äänestä

Omakotitalo, vene, asuntovaunu, kesämökki, moottorikelkka, mönkijä, harrasteauto, mantsapyörä, crossipyörä, hevonen.... Lista on pitkä. Jos elämästäsi löytyy jokin näistä niin vetokoukku on must.
Toki kaikilla ei ole mitään näistä ja sekin on aivan ok.

Äänestä
  • Ja monella perheellä on sitten 2 autoa joista toinen isohko vetokoukullinen ja toinen sitten ilman koukkua oleva.
    Onhan näitä monenlaisia ihmisiä suomessakin..mutta niin on autojakin mistä valita omaan käyttöön sopiva...itse en tarvi vetokoukkua.

    Äänestä

  • Joumään kirjoitti:

    Ja monella perheellä on sitten 2 autoa joista toinen isohko vetokoukullinen ja toinen sitten ilman koukkua oleva.
    Onhan näitä monenlaisia ihmisiä suomessakin..mutta niin on autojakin mistä valita omaan käyttöön sopiva...itse en tarvi vetokoukkua.

    Juu kaksi. Ykkösauto on väkivahva diesel, nastarenkaat ja koukku. Sillä ajetaan pitkää matkaa, vedetään kärryä ja yleensäkin käytetään silloin kun tarvitaan AUTOA. Toinen voi olla pikkuhybridi tai sähkörimpula. Sillä tehdään kauppareissut. Pärjätään hyvin ilman koukkua ja alla voi olla kitkat.

    Äänestä

Ei autoa ilman koukkua voi ostaa, se on sama kuin kahvinkeitin ilman capuchinoa.

Äänestä
  • Miksi ostaa koukku autoon jos sitä ei tarvi?

    Äänestä

  • Jormatheocu kirjoitti:

    Miksi ostaa koukku autoon jos sitä ei tarvi?

    Sillä kalastetaan pöhkö!
    Koukku on koukku ja jokainen voi miettiä, että mitä sillä tekee.
    Itse laitoin kesällä teltan naurin siihen kiinni.
    Koukku on tärkeä juttu.

    Äänestä

Ahaa, Toyota on jatkanut halpuutusta ja säästöjään ja keventänyt autoaan edelleen ettei siihen saa edes koukkua asennettua, vaikka kyseessä on perheauto. Mistähän tinkivät seuraavaksi, ehkä jättävät pohjamaalin pois ja lisäävät halpaa muovia ihan joka paikkaan. Tekniikka onkin jo niin halpaa kuin mahdollista.

Äänestä

"Ostetaan Muuli Pro 930T yhteensopiva auto"

Äänestä

Kannattaa hankkia ennemmin tuleva Skoda Scala, siihen saa jopa sähköisesti uloskääntyvän vetokoukun. Muutenkin Skoda on
järkevämpi autona, ei ruostu kuten Toyotat, on parempi voimalinja, tyylikkäämpi, tilavampi, paremman ajo-ominaisuudet, hiljaisempi, eli kaikessa etevämpi. Todennäköisesti jopa hinnaltaan edullisempi.

Äänestä
  • Skoda vain siinä tapauksessa, että haluaa usein käydä korjaamolla. Skodassa niitä vikoja piisaa kerrakseen. Toyota taasen on viattomuudestaan kuuluisa. Muutenkin Toyota on ominaisuuksissa paljon edellä Skodaa.

    Äänestä

  • Corollajätkä kirjoitti:

    Skoda vain siinä tapauksessa, että haluaa usein käydä korjaamolla. Skodassa niitä vikoja piisaa kerrakseen. Toyota taasen on viattomuudestaan kuuluisa. Muutenkin Toyota on ominaisuuksissa paljon edellä Skodaa.

    Asioitten pitäisi perustua edes löyhästi todellisuuteen, että niillä olisi jotain painoarvoa, joten hukkaan menee taas nuo hölmöt juttusi.
    Olisi hauska kuulla edes yksi asia jossa Toyotan ominaisuus on parempi kuin Skodan?

    Äänestä


Tämän takia jätin.hybridin ostamatta tosi Volvon vaihtoehto on olemassa hybridi diesel jossa.voimaa piisaa...

Tavarankuljetus ja siirtäminen on unohdettu täysin tässä hybridi ja sähköauton omassa.

Äänestä

Toyota on ilmeisesti tajunnut, ettei heidän autojaan osta kuin köyhät taajama asukit joilla ei ole varaa tai tarvetta vetää mitään. Ei ole mökkiä, mönkkäriä, jettiä, kelkkaa, yleensä mitään kuljetettavaa.

Äänestä
  • En viitsi sanoa mitään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    En viitsi sanoa mitään.

    En minäkään. Naurattaa enemmän tuo.

    Äänestä

Vähän asiaa sivuten. Enään kun ei ole paperista rekisteriotetta, mistä tietää kuinka painava kärryä saa vetää.?

Äänestä

Kyllä siihen mennään, että yhä useammalla uudella autolla ei kärryjä oikein voi vetää, kun vetopainot ovat laitettu tarkoituksella alas. Urbaani rivi-tai kerrostaloasukkaita ei niitä kaipaakaan ja erilaiset kuljetusfirmat hoitavat ne muutamat pakolliset matkat aika helposti.

Toyotalla ratkaisu on täysin harkittu, kun ei voi vetää, ei tule myöskään kytkinongelmia, jarrut voi tehdä heikommiksi ja säästöä syntyy.

Äänestä

Täällä Euroopassa peräkärry henkilöauton perässä on todella harvinainen näky. Jos sellaisen näkee, on se yleensä kunnon veturin perässä, harvoin tavallisen henkilöauton.

Äänestä

Vetokoukku keulii taas keskustelussa, mutta kuten jo syksyllä tänne kirjoitettiin niin uuteen Corollaan saa vetokoukun ja myös hybridiin, tämän on myös autonmyyjät kertoneet.
Vetopainot: 1.2T 750/1300 ja hybridit 750/750kg jarruton/jarrullinen pv.
Tieto löytyy mm. TM jutusta
https://tekniikanmaailma.fi/lehti/21a-2018/tm-ajettua-toyota-corolla-corolla-pitaa-kiinni-perusarvoista/?shared=918227-90979bbb-500
Brittien tojon blogista "Both the new 2.0 Hybrid and 1.8 Hybrid derivatives of the new 2019 Toyota Corolla have towing capacities of 750kg."
Tanskalaiselta sivulta "Max tilladte påhængsvægt: 1.2 Turbo = 1300 kg, 1.8 Hybrid = 750 kg, 2.0 Hybrid = 750 kg"
Eli kevyen venetrailerin, mökki- ja muuttotarpeeseen vetokyky riittävä.
Camryyn ei saa koukkua, joten se karsiutui nyt omista vaihtoehdoista pois.

Äänestä

Ei tule vakiovarusteena - joudut tilaamaan lisävarusteena.

Äänestä

Vetokoukun ulkoiluttajille riittää kyllä muita autoja kuin Corolla. Joten älkää suotta käykö vaivaa Corollan pienistä vetopainoista. Valinta on vapaa.
Omaan autoon vois laittaa koukun ja ihan riittävästi voisi vetääkin, mutta miksi maksaa koukusta tonni ja hankkia tai vuokrata kärry kun 90€ saa vuokrattua ison pakun päiväksi?

Äänestä

Eikö 1.2t corolaan saa koukkua? Tai miten hybridiin 1.8/2.0 ja vetopainot?

Tulin juuri kärry perässä golf variant 1.2t, respon kuomukärry kulkee hyvin perässä. Juuri vein mökille 30km päähän reilun motin polttopuita. Äänettömästi tulee perässä kun tehty hyvin. Kuomun alla pysyy tavarat kuivana aina vaikka tulee lunta ja vettä.

Kuomu nousee tosi kevyesti ylös kun laitoin tuplajouset.

Ensiviikolla kuorma kunnan kierrätyskeskukseen, öljyjä, akku, vanhoja pyörän romuja. Ompa hyvä laittaa respoon ja cruisailla yhdistelmällä keskukseen ja jättää sinne. Ei onnistu ilman peräkärryä ja vuokraaminen hankalaa hinnakasta.


Kyllä koukku on tärkein varuste.

Äänestä
  • Vain volkkarimiehellä on vanhoja akkuja ja muuta romua nurkissa. Jos ei keräilisi kaikkea roinaa, ei tarttis kuskata niitä kärryillä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vain volkkarimiehellä on vanhoja akkuja ja muuta romua nurkissa. Jos ei keräilisi kaikkea roinaa, ei tarttis kuskata niitä kärryillä.

    Normaalissa elämässä tulee eteen että joskus vaihdetaan uusi akku ja se huono menee pois. Vanha pyörä viedään metalliromuihin kun ei kannata kunnostaa, menihän tuonne pari vanhaa vesipumpun säiliötäkin, iso vanha imuri ja muuta.

    Niin vein viime keväänä puuntaimia yhdelle tuntemattomalle metsäpalstan viereen noin 3000kpl kun ei ollut kärryä ja vetokoukkua omassa.

    Netissä oli ajettava ruohonleikkuri myynnissä, vähän käytetty ja uutena 3000eur hintainen, oli käyntihäiriö ja omistaja myymässä kun ei osaa korjata. Kävin hakemassa golfilla ja respolla. Olipa hyvä työntää kyyntiin ja kuomu kiinni.

    Ostin uuden kaasuttimen ja renkaan, pesin ja vahasin puhtaaksi autoglymillä. Minulla on nyt hyvä satasilla ostettu leikkuri jolla voin tehdä tonnin voittoakin jos myyn.

    Omalla kärryllä oli mukava lähteä heti hakemaan

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Normaalissa elämässä tulee eteen että joskus vaihdetaan uusi akku ja se huono menee pois. Vanha pyörä viedään metalliromuihin kun ei kannata kunnostaa, menihän tuonne pari vanhaa vesipumpun säiliötäkin, iso vanha imuri ja muuta.

    Niin vein viime keväänä puuntaimia yhdelle tuntemattomalle metsäpalstan viereen noin 3000kpl kun ei ollut kärryä ja vetokoukkua omassa.

    Netissä oli ajettava ruohonleikkuri myynnissä, vähän käytetty ja uutena 3000eur hintainen, oli käyntihäiriö ja omistaja myymässä kun ei osaa korjata. Kävin hakemassa golfilla ja respolla. Olipa hyvä työntää kyyntiin ja kuomu kiinni.

    Ostin uuden kaasuttimen ja renkaan, pesin ja vahasin puhtaaksi autoglymillä. Minulla on nyt hyvä satasilla ostettu leikkuri jolla voin tehdä tonnin voittoakin jos myyn.

    Omalla kärryllä oli mukava lähteä heti hakemaan

    Huomenna pitäisi käydä hakemassa hiekkamontulta hiekkaa ( on kysytty lupa ) jolla voi hiekoittaa pihaa kun on liukas talvella.

    Kärryyn lihakunnan vanhoja laatikoita ja lapiolla hiekkaa täyteen, ei mahtuisi autoon mitenkään ja painaa riittävästi.

    Kiitos peräkärryn on helppo hakea.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KovilHemmo kirjoitti:

Globaali markkina ei koukkua kaipaa. Ilmeisesti uuteen Corollaan ei saa koukkua ei siis hybridiin tai bensaankaan. Camryynhan ei koukkua saa, Koukkua haluavat ohjataan RAV4:n ostajiksi.

Muissakaan merkeissä ei uusissa malleissa enää koukkua saa kuin SUV-malleihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu