S7 ei kestä kuumuutta ja oireilee - omko vika prossussa vai akussa? Vastaavia kokemuksia?

Sibe

3v vanha Samsung S7 oireili reilu puoli vuotta aiemmin tropiikin kuumuudessa; sammutti itsensä. Nyt taas, etelän lämmössä kuuntelin musiikkia Youtubesta, puhelin sekosi. Sammuttaa ja avaa itseään, blokkaa viimeisimmän soittajan ja ei ota viestejä vastaan.
Nytttemmin Suomen olosuhteissa toimii oikein puhelujen ja viestien suhteen, mutta ei kestä rankempaa käyttöä (musiikki, videot sammuttavat ja avaavat puhelimen).
Puhelin kuumenee normaalia enemmän ennen alasajoa.

Onko teillä vastaavia kokemuksia?

Oma oletukseni on prossu tai akku oireilee. Epäilen ensimmäsitä.

Kannattaako korjauttaa? Muuten minulle sopiva känny.

2

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehkähuoltoon

      Korjauttamisen kannattavuus riippuu siitä paljonko se kustantaa. Periaatteessa tuosta voi vielä valittaa myyjälle ja saada maksuttoman takuukorjauksen.

      Maksulliseen huoltoon ei kannata viedä koska sen verran vanha puhelin että sen päivitystuki on loppupuolella.

      Ennen sitä kannattaa kokeilla palauttaa puhelin tehdasasetuksille.

    • Tuossanoin

      Todennäköisesti vika on akussa tai ohjelmistossa.

      1. Tutki puhelimen lämmöt vaikka HW-monitor-nimisellä apilla. Tutki lämmöt sekä laitetta rasitettaessa, että lepotilassa.

      2. Kaikki turhat sovellukset kannattaa poistaa ja puhelin palauttaa tehdasasetuksiin, lämpeneminen voi johtua esimerkiksi haittaohjelmasta. Itselläni on kokemusta vastaavasta ylikuumenemisongelmasta, viimeistään tehdasasetuksiin palauttaminen on aina auttanut. Joskus ongelma on poistunut pelkästään sillä, että olen poistanut jonkun tietyn apin.

      3. Voit pitää laitetta jatkuvasti akunssästötilassa, mikä rajoittaa maksimikellotaajuuksia ja estää laitteen liiallista lämpenemistä. Samalla tämä tietenkin hidastaa laitetta.

      4. Jos laite on kolme vuotta vanha ja kärsinyt ylikuumenemisongelmista, akku on varmasti finaalissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      72
      4128
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      57
      3813
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      52
      2354
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      44
      2151
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      36
      1925
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1829
    7. 99
      1616
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1603
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      48
      1592
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      57
      1453
    Aihe