Jatkuvasti antaa lausuntojaan Kainuun Sanomille työvoimapulasta.
Kaipailee työntekijöitä muualta tänne.
Kainuussa on kuitenkin epävarmuutta esimerkiksi Terrafamen ja Transtechin suhteen siitä, että onko esimerkiksi nämä firmat enää toiminnassa vaikka seuraavaan 5 vuoden päästä.
Siinä ei varmaan monellakaan ole haluja muuttaa Kainuuseen noin epävarmojen työpaikkojen perässä. Ja koska nuo työpaikat ovat epävarmoja, niin niiden olisikin käytettävä suurempia palkkoja houkuttimena saada niitä työntekijöitä itselleen.
Kainuun liitto Jouni Ponnikas
26
251
Vastaukset
- Näinse_vaan_on
minkä tahansa yrityksen toiminta viiden vuoden kuluttua voi olla loppu. Jaakko Lassilan sanoin "ihmeitä pitää tapahtua, että pankki kaatuu" - ja KOP kaatui.
- PonnekasPONNI
Todella pöljän pitää ihmisen olla jos muuttaa muualta Suomesta Kainuuseen tulevaisuudeltaan epävarmojen työpaikkojen takia. Parempi on heidän hakea muualta Suomesta työpaikkoja joiden tulevaisuus on varmemmalla pohjalla.
Tämän seikan pitäisi tajuta myös Kainuun liiton Ponnikkaan ennen kuin suuta suuremmalla lausuntojaan jakaa.
Muutenkin tämä Kainuun liiton virat taitavat olla enemmän niitä suojatyöpaikkoja joissa riittää työpaikalla oleilu ja joiden työntulokset ovat yhtä tyhjän kanssa. - työtä_olisi_paljon
PonnekasPONNI kirjoitti:
Todella pöljän pitää ihmisen olla jos muuttaa muualta Suomesta Kainuuseen tulevaisuudeltaan epävarmojen työpaikkojen takia. Parempi on heidän hakea muualta Suomesta työpaikkoja joiden tulevaisuus on varmemmalla pohjalla.
Tämän seikan pitäisi tajuta myös Kainuun liiton Ponnikkaan ennen kuin suuta suuremmalla lausuntojaan jakaa.
Muutenkin tämä Kainuun liiton virat taitavat olla enemmän niitä suojatyöpaikkoja joissa riittää työpaikalla oleilu ja joiden työntulokset ovat yhtä tyhjän kanssa.Itse taidat olla pöljä kun tuollaista kirjoitat.
En yhtään ihmettele, että Terrafamen johtaja kaipaa lisää maahanmuuttoa. Ei vaan kolmivuorotyö kiinnosta täkäläisiä tarpeeksi.
Muuttoliikkeen on tultava Kainuuseen. Vaikka viisi vuotta töitä, niin onhan tuo sentään tarpeeksi paljon . Kovin on outoa, että metallialan kursseja ei voida edes järjestää kun ei ole tarpeeksi hakijoita. Transtechilta saattaa mennä suurtilaus Keski-Eurooppaan sivu suun ja koko Otaniemen tehdas ottaa takapakkia kun on työvoimasta pulaa. Sellaista Kainuun kehitystä !
Olisi monella työkkärin veteraanilla peiliin katsomisen paikka. Niin Kainuussa kuin muuallakin. - Järkevämpää
Viisaammat lähtevät parempiin työpaikkoihin kuin Terrafame tai Transctech.
Sinne kaikki pöljimmät vaan töihin Terrafameen ja Transctechiin.
Älkää sitten valittako muutaman vuoden päästä kun nämä yritykset lopettavat ja mielessänne toteatte että olisi kannattanut lähteä heti suoraan parempiin työpaikkoihin. - työtä_riittää
Näin se vaan on, että Terrafamessa on malmia 30 vuodeksi . Ja pian akkuteollisuus tarttee 150 työntekijää. Näin oli telkkariuutisissa.
Niin että sinne töitä kysymään ken ootte sitä vailla. Että ei maahanmuuttajat ehdi ensin. - Anonyymi
työtä_riittää kirjoitti:
Näin se vaan on, että Terrafamessa on malmia 30 vuodeksi . Ja pian akkuteollisuus tarttee 150 työntekijää. Näin oli telkkariuutisissa.
Niin että sinne töitä kysymään ken ootte sitä vailla. Että ei maahanmuuttajat ehdi ensin.Maahanmuuttajille sopiva työpaikka ,sairastumisriski suuri vakaviin tauteihin kun akkuteollisuus tulee.
- merikontti
Mikään paikka ei ole ikuinen nykyaikana, onko se parempi jäädä sitten kotiin makaamaan? Yritykset ovat vetovoimaisia jos maksavat kunnon palkkaa, sillä saa osaavaa henkilökuntaa ja laatu nousee.
Pennanen jatkaa edelleen typerää negatiivista kitinäänsä.- karkkirahalla
Hyvä kommentti, huomaa heti että olet muutakin tehnyt kuin istunut Tanelissa!
- kerrokerrokuvastin
Sattuu vaan toiset firmat olemaan varmempia kuin toiset. Ja parempaa palkkaakin maksavia. Niihin on runsaasti hakijoita. Työvoimapulaa valittavat firmojen johto voi mennä peilin eteen ja kysyä sieltä mikä meissä on vikana.
- uusin_ongelma_Kainuussa
Merikontti kirjoittaa täyttä asiaa. On se piru kun töitä olisi, mutta ei ole työvoimaa. Ja Kainuussa !
- jockk
junk?
- Uudisraivaaja
Ex-pomo Alpo Jokelaisen pakkomielle koskien eu-hanketukia oli "osaamisrakenteiden vahvistaminen" Hyvin vahvistettiin, Hyrynsalmella kaluttiin muutama "designhuonekalu" ja Kainuun etu oli "kumppanina" espanjalaiselle kalapurkitustehtaalle... Samaan aikaan lopetettiin paperitehdas, kun eu-rahaa kustiin intarsiahankkeeseen!
- käteen.d
nälkämaa, täältä pois yrittää ihmiset, vaa kenosta ei uu eikä lotosta.
varmaa koura veikottelun seutua.
vähä ku hevoskilpailussa, kun paikat on jaettu, nälkämaalaiset on näitä ketkä jää ulkoratoja kiertämään ja pitää peruuttaa hännille tai laukata takaisin talliportille hyppely kera - vapaamuurari
Työkkäri väärällään työttömiä ulkomaalaisia maahanmuuttajia..
Mikä mättää siis työllistämisessä??- rapparirane
Kaikki muurareiksi Eero Suutarin firmaan vapaalla tyylillä.
- ihmeissään
rapparirane kirjoitti:
Kaikki muurareiksi Eero Suutarin firmaan vapaalla tyylillä.
Siis eduskuntaan tuosta noin vaan?
- eipäniin
Moni tarjoo töitä, mut ei oo valmis maksamaan semmosta palkkaa että sillä eläisi. eipä ne semmoset paljo houkuta.
- minä_tiijän
eipäniin kirjoitti:
Moni tarjoo töitä, mut ei oo valmis maksamaan semmosta palkkaa että sillä eläisi. eipä ne semmoset paljo houkuta.
Mitä? Tuota kuulee taas. Eikö ne maksa työehtosopimuksen mukaan ?
Ootko kuullu semmosesta kuin SAK ja ammattiyhdistys? Siihen kannattaa liittyä .
- takatuuppari
Haista sinä homo vittu yhdistyksines. Jos tarjolla on nollasopimuksia ja muutaman tunnin pätkiä, sillä ei elä kukaan..
- ekotrippiii
Menkää entringille mamujen kanssa purkamaan kunta kontti romuja.!
- jopasONjutut
Jouni Ponnikas lupailee Kainuuseen tämän päivän lehdessä 5000 uutta työpaikkaa.
Onkohan ne siellä Kainuun Liitossa töissään ihan selvinpäin vai onko muuteen vaan ajattelu siellä ihan hakoteillä?- rami88
Kainuun ETU:n mukaan Renforssin rantaan piti tulla satoja työpaikkoja supertietokoneiden myötä. Näillä puuhastelijoilla ei ole mitään vastuita puheidensa suhteen.
- Ponnetonjonne
Kainuun Liitto turvallisen voi lakkauttaa heti ja laittaa kilometritehtaalle nämä jonnet apujoukkoineen.
Säästyvillä kymmenillä miljoonilla saisi paljon hyvää aikaan sote-puolella. - jasper90
Niin pitkäveteinen työ siellä. Nukahtanut kirjoittaessaan lausuntoaan ja vahingossa tullut vähän liikaa nollia raporttiin. Tarkoittanut 50 uutta työpaikkaa, mutta vahingossa tullut luku 5000.
- Farrateme
Töihin Terrafameen? Laitetaan kymmenen vuotta eteenpäin ja katsotaan Kainuun alueen syöpätilastot. Kaivoksesta maksetaan kovaa hintaa tulevaisuudessa ympäristövahinkojen lisäksi.
- Anonyymi
Pekkajuhani sanoi hephep
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k354203- 552915
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut462828- 302603
Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s82555Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.3242551- 382129
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t541875Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta461673- 1411527