RJ45 verkkokaapelin jatkaminen?

kaapelijatko

Löytyykö jatkokappaletta, minkä toisessa päässä on naarasliitin ja toisessa kaksi naarasliitintä, mihin saa kytketyksi normaalin verkkokaapelin urosliittimillä? Tarkoitus on jatkaa ja jakaa yksi pitkä verkkokaapeli kahdelle laitteelle lyhyillä verkkokaapeleilla (urosliittimet).
Löysin jatkoliittimen yhdelle verkkokaapelille ja kahdennusliittimen uros/ 2 naarasta, mutta en kysymääni yhtä liitintä. Toimiiko kahden sarjaan kytketyn liittimen viritelmä? Miten kaapelin jakaminen vaikuttaa nopeuteen?

23

2197

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turbo-urpo1

      Taikasanat on
      RJ45 Y Splitter Adapter

    • Viiden portin gigabitin kytkimen saa alle kahdellakympillä, joten kannattaako?

      • kaapelijatko

        Minulla on 25 m verkkokaapeli kytkettynä toisesta päästä valokaapeliboksiin. Tarvitsen toiseen päähän jotakin, millä jaan yhteyden kahdelle koneelle. Jatko ja jako on tehtävä nimen omaan verkkokaapelissa ilman, että käytetään apuna tietokoneen liittimiä.


      • kaapelijatko kirjoitti:

        Minulla on 25 m verkkokaapeli kytkettynä toisesta päästä valokaapeliboksiin. Tarvitsen toiseen päähän jotakin, millä jaan yhteyden kahdelle koneelle. Jatko ja jako on tehtävä nimen omaan verkkokaapelissa ilman, että käytetään apuna tietokoneen liittimiä.

        Juuri sellaistahan kytkimellä tehdään.


    • kaapelijakoon
      • kaapelijatko

        Vaikuttaa monimutkaiselta. Eikö verkkokaapelia voi tosiaankaan jatkaa ja jakaa yhdellä naaras/2 naarasta -liittimellä?


      • justsplitting

      • kaapelijatko
        justsplitting kirjoitti:

        tuossa jotain aiheesta
        https://superuser.com/questions/764576/why-does-just-splitting-an-ethernet-cable-not-work

        Jaksoin tankata sen verran, että pelkkä haaroitusliitin ei käy.


    • switch

      Miksi kytkin (tai hubi mutta kytkin parempi) ei kävisi kaapelin päähän?

      • kaapelijatko

        Viestini katoavat johonkin. Mikä tahansa käy, millä saan jaetuksi huoneessa olevan verkkokaapelin kahdelle koneelle käyttämättä käytössäni olevan koneen liittimiä hyväksi.


      • kytkinpitäisipelata

        Kun laittaa kaapelit kytkimen portteihin, osaa kytkin välittää liikenteen oikein.
        Sama mihin paikkoihin kaapelit laittaa, jos kytkimessa on kaikki liitännät samanarvoisia.


      • kaapelijatko
        kytkinpitäisipelata kirjoitti:

        Kun laittaa kaapelit kytkimen portteihin, osaa kytkin välittää liikenteen oikein.
        Sama mihin paikkoihin kaapelit laittaa, jos kytkimessa on kaikki liitännät samanarvoisia.

        Kytkin on toisin sanoen automaattinen? Tarvitseeko se erillisen sähkönsyötön?


      • PiuhatVainKiinni

        Esimerkiksi, ja joo verkkovirran tarvitsee.


      • kaapelijatko

        Kiitokset tiedoista ja vaivannäöstä kaikille ketjulaisille!


    • sairaatkeskustelijatsyvä

      todella sairasta vifi kauden aikana. kertoo suolen tasosta.

      • zzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

        menisit takaisin nukkumaan.


    • kaupastalöytyy

      Kytkimiä saa reilulla kympillä. Jos käytät yhtä laitetta kerrallaan, niin riittää y-adapteri.

    • Anonyymi00020

      Tällainen Y kappale löytyy, jossa on fyysinen vipu, josta valitaan, kumpi kaapeli milloinkin on käytössä. Se on passiivinen, eli ei vaadi virtaa. Näin toimisi vain yksi yhteys kerrallaan, jos esim. sama ihminen on se, joka käyttää kahta laitetta. Itsellä on juuri se tilanne, eikä se haittaa, että käyn kääntämässä vivun silloin, kun tarvitsen toista laitetta. Olen juuri tilannut, enkä siis ole vielä päässyt kokeilemaan.

      https://www.amazon.com/VCELINK-Ethernet-Splitter-Power-Free-Selector/dp/B0F2FNX2CN/ref=sr_1_48?dib=eyJ2IjoiMSJ9.2dV_L49MSTlCUiXD66CqjS84_taBadBEMjCCwKd49nYwI63SMCcfbcQ92mu2aCtc9rkIUisU03fjmWVuRprzYQUS__T5lG3cOuoGLJIIbCx53vvoWIs0yZf2spogVYhtcU9wjhpIqClQMhISsFwvVyI-4Dl6_QKgaraEZnLcOGKPKg3wqAai79VOkC5Wr_E0.OVXgivUjjjnP0XSNVLtJUCP9vwDQG61hm8gnjTgQMog&dib_tag=se&keywords=rj-45+splitter&qid=1784710788&sr=8-48&xpid=qRh0HIkgP0KWW&th=1

    • Anonyymi00021

      Löytyy palikoita joilla moisen voi tehdä! noin 50 centtiä kpl.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      99
      2164
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      41
      1418
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      138
      1064
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      232
      1028
    5. 96
      874
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      856
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      79
      751
    8. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      53
      747
    9. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      744
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      92
      710
    11. 51
      679
    12. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      638
    13. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      621
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      28
      526
    15. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    16. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      480
    17. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      472
    18. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      464
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      443
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      437
    Aihe