Löytyykö jatkokappaletta, minkä toisessa päässä on naarasliitin ja toisessa kaksi naarasliitintä, mihin saa kytketyksi normaalin verkkokaapelin urosliittimillä? Tarkoitus on jatkaa ja jakaa yksi pitkä verkkokaapeli kahdelle laitteelle lyhyillä verkkokaapeleilla (urosliittimet).
Löysin jatkoliittimen yhdelle verkkokaapelille ja kahdennusliittimen uros/ 2 naarasta, mutta en kysymääni yhtä liitintä. Toimiiko kahden sarjaan kytketyn liittimen viritelmä? Miten kaapelin jakaminen vaikuttaa nopeuteen?
Löysin jatkoliittimen yhdelle verkkokaapelille ja kahdennusliittimen uros/ 2 naarasta, mutta en kysymääni yhtä liitintä. Toimiiko kahden sarjaan kytketyn liittimen viritelmä? Miten kaapelin jakaminen vaikuttaa nopeuteen?
Vastaukset 23
Vanhimmat
Taikasanat on
RJ45 Y Splitter Adapter
Esimerkiksi tämäkö? https://www.amazon.com/HUACAM-HCM68-Splitter-Ethernet-Connector/dp/B01K74FGXY/ref=pd_day0_hl_147_1/132-0551033-9392636?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B01K74FGXY&pd_rd_r=a43702f8-132f-11e9-8ec8-8d4482e8e4d7&pd_rd_w=zcjdf&pd_rd_wg=SZfdX&pf_rd_p=ad07871c-e646-4161-82c7-5ed0d4c85b07&pf_rd_r=Y10V7SPNZTGP9W6NGXWQ&psc=1&refRID=Y10V7SPNZTGP9W6NGXWQ
Älä kytke kahta kaapelia yhtä aikaa
Ohoh! Mitä tuolla tekee, jos molempia liittimiä ei saa kytkeä yhtä aikaa?
Viiden portin gigabitin kytkimen saa alle kahdellakympillä, joten kannattaako?
Minulla on 25 m verkkokaapeli kytkettynä toisesta päästä valokaapeliboksiin. Tarvitsen toiseen päähän jotakin, millä jaan yhteyden kahdelle koneelle. Jatko ja jako on tehtävä nimen omaan verkkokaapelissa ilman, että käytetään apuna tietokoneen liittimiä.
Juuri sellaistahan kytkimellä tehdään.
on tuolla tarkoitus jakaa kaapeli kahdelle yhteydelle
https://eastmanreference.com/the-difference-between-an-ethernet-splitter-a-switch-and-a-hub
Tuo voisi olla kätevä seinän sisällä menevän kaapelin jakamiseksi.
Vaikuttaa monimutkaiselta. Eikö verkkokaapelia voi tosiaankaan jatkaa ja jakaa yhdellä naaras/2 naarasta -liittimellä?
tuossa jotain aiheesta
https://superuser.com/questions/764576/why-does-just-splitting-an-ethernet-cable-not-work
Jaksoin tankata sen verran, että pelkkä haaroitusliitin ei käy.
Miksi kytkin (tai hubi mutta kytkin parempi) ei kävisi kaapelin päähän?
Viestini katoavat johonkin. Mikä tahansa käy, millä saan jaetuksi huoneessa olevan verkkokaapelin kahdelle koneelle käyttämättä käytössäni olevan koneen liittimiä hyväksi.
Kun laittaa kaapelit kytkimen portteihin, osaa kytkin välittää liikenteen oikein.
Sama mihin paikkoihin kaapelit laittaa, jos kytkimessa on kaikki liitännät samanarvoisia.
Kytkin on toisin sanoen automaattinen? Tarvitseeko se erillisen sähkönsyötön?
Esim. tällainenko? https://www.24hshop.fi/tietokonetarvikkeet/verkko/verkkoreitittimetkytkimet/tp-link-tl-sg1005d-natverksswitch?utm_source=kelkoo&utm_medium=cpc&utm_campaign=kelkoo
Esimerkiksi, ja joo verkkovirran tarvitsee.
Kiitokset tiedoista ja vaivannäöstä kaikille ketjulaisille!
todella sairasta vifi kauden aikana. kertoo suolen tasosta.
menisit takaisin nukkumaan.
Kytkimiä saa reilulla kympillä. Jos käytät yhtä laitetta kerrallaan, niin riittää y-adapteri.
Tällainen Y kappale löytyy, jossa on fyysinen vipu, josta valitaan, kumpi kaapeli milloinkin on käytössä. Se on passiivinen, eli ei vaadi virtaa. Näin toimisi vain yksi yhteys kerrallaan, jos esim. sama ihminen on se, joka käyttää kahta laitetta. Itsellä on juuri se tilanne, eikä se haittaa, että käyn kääntämässä vivun silloin, kun tarvitsen toista laitetta. Olen juuri tilannut, enkä siis ole vielä päässyt kokeilemaan.
https://www.amazon.com/VCELINK-Ethernet-Splitter-Power-Free-Selector/dp/B0F2FNX2CN/ref=sr_1_48?dib=eyJ2IjoiMSJ9.2dV_L49MSTlCUiXD66CqjS84_taBadBEMjCCwKd49nYwI63SMCcfbcQ92mu2aCtc9rkIUisU03fjmWVuRprzYQUS__T5lG3cOuoGLJIIbCx53vvoWIs0yZf2spogVYhtcU9wjhpIqClQMhISsFwvVyI-4Dl6_QKgaraEZnLcOGKPKg3wqAai79VOkC5Wr_E0.OVXgivUjjjnP0XSNVLtJUCP9vwDQG61hm8gnjTgQMog&dib_tag=se&keywords=rj-45+splitter&qid=1784710788&sr=8-48&xpid=qRh0HIkgP0KWW&th=1
Löytyy palikoita joilla moisen voi tehdä! noin 50 centtiä kpl.