Attendo irtisanoi kaikki

Nyt se sitten napsahti kirves Puolangan omaan nilkkaan. Attendo irtisanoi osan terveyspalveluiden työntekijöistä. Montako työtöntä tuli? Moniko heistä muuttaa muualle? Kuulemma lääkäriin pääsee kerran, mutta jatkotutkimuksiin ei enää pääsekään, koska tulee niin kalliiksi kunnalle. Miten on, kannattiko lähteä pois Kainuun soten kelkasta? Maksoitte ensin vuosia kaksinkertaista hintaa sotemaksuissa, rakensitte uuden terveyskeskuksen ja nyt tämä. Miten meni noin niinkun omasta mielestä?
332493
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Keskusta . Kepu pettää aina.

Äänestä

Salaseura kepu vaikenee, ehkä Puolankalehti kertoo huommenna mahtavasta palvelujen paranemisesta terveyskeskuksessa. Ja onnellinen kepuhoitaja kertoo miten ihanaa on kun väki vähenee ja palkat pienenee.

Äänestä
  • Palvelut ei ainoastaan huonone, vaan muuttuvat myös lainvastaisiksi. Ja loputkin työntekijät lähtevät heti kun saavat muualta töitä. Pelottavaa puolankalaisten kannalta. Ja julkisuuteen ei kerrota mitään ettei kukaan saa tietää miten kehnosti asioita hoidetaan.

    Äänestä

Attendo tunnetaan sote-alalla yhtenä huonoimmista työnantajista. Henkilökunnalle maksaa muita pienempää palkkaa, jotta omistajille jää enemmän voittoa veroparatiiseihin. Sairaanhoitajan palkka on Attendolla 2116 euroa, vastuullisesta työstä joka vaatii AMK-koulutuksen. Lähihoitajan palkka on Attendolla 1877 euroa.

Tämmöiset yksityiset riistofirmat yrittävät saada jalansijaa juuri jossain syrjäkunnissa, missä henkilökunta voi tulla huonoonkin työpaikkaan töihin, jottai saisi edes jotain työtä omalta asuinpaikkanunnaltaan. Etelä-Suomessa ja isommissa kaupungeissa Attendolle menevät yleensä vain vastavalmistuneet, joilla ei vielä ole kokemusta, ja ne, jotka eivät muualle kelpaa. Siksi hoidon tasokaan ei voi kovin kummoisen hyvää olla. Tämä on asia, mikä pitäisi ottaa huomioon, kun terveyspalveluja kilpailutetaan.

Äänestä
  • Näillä nikseillä hyvin tulee toimeen jos ei kelepoo lähtee pois.

    Äänestä

  • Ei tässä toimeentulemisesta ole kyse. Jos on palkat sovittu niin ei voi maksaa alle sen.

    Äänestä

  • lähihoitajana peruspalkka on miltein 1950e vuorolisät
    työskentelen attendolla oulussa

    Äänestä

  • lähihoitaja tienaa kaikkineen lisineen bruttona 2200-2500€/kk.

    Äänestä

Onko kukaan ottanut yhteyttä Puolangan Attendon touhusta esim. Valviraan tai/ja Aluehallintovirastoon.Attendon menettely pitäisi saada tiedoksi,tarkastus olisi paikallaan.

Äänestä

Rajala tulee pelastaa.

Äänestä

Eikö ormestari tie mittää

Äänestä

Kaikille hyvvee päivää
Lypsee kultamunia.

Äänestä

Joko til)tut saaneet ruskean kirjeen Attendolta?
Kunta joutuu luopumaan työntekijöistä kokonaan.

Äänestä

Minimanissa järjestön kokkous Päätetään palkoista..

Äänestä

Voihan se palvelu parsntua kun huonot saa lopputilin. Ainakin käkkäräpääheikkinen ja äkänen verenpaineenmittaaja tiapeetteshoitaja saisi lähteä. Miten käy ruokoukon?

Äänestä
  • eihän tässä ole kyse hyvistä tai huonoista. Kyse on siitä että kunta ei maksa palveluista ja Attendo pistää pihalle työntekijät joille ei voi maksaa palkkaa.

    Äänestä

Puolanka+2 608+(-61,+-2,3+%)+Väkiluku+laskussa+muutenkin.+Tuleekohan+tälle+vuodelle+jo+5%:n+lasku+kun+saadaan+meidät+uudet+työttömät+lisättyä+muuttotappioon?+Onneksi+Kajaanissa+on+töitä+meille+hoitajille.+Paremmat+palkat+ja+muutenkin+enemmän+elämää.

Äänestä

Onko tästä ollut missään lehdessä vielä juttua? Itse en ainakaan ole huomannut. Enkä tarkoita lehdellä Puolangan virallisia uutisia.

Äänestä
  • Mielenkiinnolla odotellaan lisäselvityksiä ja oikeaa tietoa asiasta.

    Äänestä

Onhan se komeaa seutua tuo puolanja. Kesällä sinne tulille.

Äänestä

Mistähän sinä olet kuullut tuon? Työn tekijät ei itse tiedä mitään asiasta.

Äänestä

no perlrlrlrlrlkele vie vaekka koko helevetin potkuri

Äänestä

Palkattu terveystalon tuplapalkalla hyvä puolanka

Äänestä

Mistä olet kuullut että henkilökuntaa olisi irtisanottu? Lähteitä kiitos.

Äänestä

Ylä-kainuu lehestä
Jok alueen valtalehti

Äänestä
  • en usko vieläkään koska kaikki tuntemani tk:n henkilökunta on täysin tietämättömiä että irtisanomisia olisi ollut...

    Äänestä

Taisi tämäkin olla vain huhupuhetta. Hoitajat siirtyivät ilmeisesti terv.talolle ja nyt osa siirtyy takaisin attendolle jossain vaiheessa. Jääkö siis puolangalle 2 yksityistä toimijaa

Äänestä
  • Ketään ei ole irtisanottu eikä irtisanota!

    Äänestä

toimiiko homma tkssa kun kaksi kilpailijaa samassa talossa

Äänestä

Eihän Terveystalo hoida muita kuin nuhatapausia ja joitain yksittäisiä sairauksia. Pitkäaikaissairaat on heitteillä.

Äänestä
  • Lehmillä sentään lääkäripalvelut Puolangalla toimii, toki sentään vain niin kauan kuin lehmät pysyvät tuotannontekijöinä... siinä suhteessa ovat verrattavissa puolankalaisiin.

    Pakolaisvokki pakolaispojille voisi sittenkin olla avuksi, pakolaisille kun kuuluu lakisääteisesti monipuoliset terveyspalvelut. Poikien hoitojen ohessa lääkäreiltä voisi kait vanhukset ostaa mömmöreseptejä, ettei kivuissaan tartte peppuroida peräkammarin saattohoitomatrassilla viikko tolkulla?

    Äänestä

tk:ssa juoksee nyt kahden talon väkeä käväistessä huomasin
erilaeset työvaatteet kaekilla

Äänestä

Ehtivät kovasti työntekijöetä attentolle joko alakoi korona paenamaan väkkeä saeraslomalle vae mihin?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


eihyvääpäivää kirjoitti:

Nyt se sitten napsahti kirves Puolangan omaan nilkkaan. Attendo irtisanoi osan terveyspalveluiden työntekijöistä. Montako työtöntä tuli? Moniko heistä muuttaa muualle? Kuulemma lääkäriin pääsee kerran, mutta jatkotutkimuksiin ei enää pääsekään, koska tulee niin kalliiksi kunnalle. Miten on, kannattiko lähteä pois Kainuun soten kelkasta? Maksoitte ensin vuosia kaksinkertaista hintaa sotemaksuissa, rakensitte uuden terveyskeskuksen ja nyt tämä. Miten meni noin niinkun omasta mielestä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu