Hirvijahti tammikuussa

Jahas eli olemme taas kerran päättämässä hirvijahtia uusin metsästysajoin. Kuten vuosittain tavaksi on tullut kanalintujahti esimerkkinä ottaen "tarkista aluekohtaiset hirvijahti aikataulut heinäkuun metsästäjälehdestä tai netistä ennenkuin aloitat jahdin"
Ensivuonnahan luonnollisesti vähennetään tai pidennetään jahtia jommastakummasta päästä pitäen välillä kiima ja varmaan joskus vasomis ajan rauhoitus viikotkin.
Ihmetyttää vain sekin kun hirvikoirien käyttö nyt yhtäkkiä kielletään tammikuun kahden viikon ajaksi. Ja järki on missä?
Kyseessä sentään pysäyttävät koirat joten mahdotonta laukottamistakaan metrisessä hangessa ei ole kyseessä.
Saahan kuitenkin monien muiden jahtien yhteydessä koirilla pyytää helmikuun loppuun.
Mitä niin erikoista on kahdessa viikossa joulukuuhun nähden että hirvikoiraa ei saa enää löysätä?
Onko tämä vähän sama kun joskus heitettiin hatusta ajavalle hirvieläinkoiralle säkäkorkeus 28cm?

Jos oletetaan että syy on se että naarashirvet saa yhtäkkiä keskenmenoja ajavien hirvikoirien takia niin vielä oudompaa se on kun että kaurista saa ajattaa tammikuun loppuun vaikka viivästyneestä sikiönkehityksestä huolimatta sikiö alkaa kehittymään hirveä aikaisemmin.
Vai mennäänkö tässäkin taas koko edellä? Hirvi nähdään arvokkaampana kuin pienemmät hirvieläimet?

Toinen seikka taas on sellainen kun valloille on tullut ihan käsittämätön eurooppalainen trofee metsästys kulttuuri. (onneksi meidän seurassa mennään siten että se ammutaan minkä luonto tarjoaa. Lue. Tuo eteen)
Eli vouhkataan siitä millaiset piikit minkä verran ja miten on korvien ulko, sisä, etu tai takapuolella ja tällaisia saa ampua ja tollaisia ei saa ampua.
Ei sellaisia käytännön metsästyksessä voi mitenkään laskea muuta kuin kytikseltä korkeintaan. Itse kaadoin neljä, kuusi ja kahdeksan piikkiset sonnit tälle kaudelle ja ei kai noistakaan olisi ensimmäistäkään "saanut" kaataa jonkun ohje säännön mukaan mutta niin olisi valtion luvatkin jääneet pian vähälle käytölle jos piikkejä olisimme alkaneet laskemaan.
Enkä mitenkään pystynyt juoksevasta hirvestä edes toteamaan montako on piikkejä muuta kun että sonni on ja sarvet näkyy olevan ja lähimmän ammuin juoksuun 20m matkalle.
Näinollen meillä kaadettiin kaikki. Sattuma toi puoleksi sonneja, puoleksi lehmiä ja vasa määräksi se 50% ja seurassamme ammuttiin se mikä kenellekin eteen tuli.
Tämä se järkevin politiikka on. Kuitenkin tarkoitus on suomessa estää metsä ja liikenne vahinkoja ei arvottaa kuka saa enemmän kultamitali piikkejä seinälle.
Suomalainen metsästys on liha jahtia.
Noniin ja tässä tullaan tammikuun jahtiin. Nyt ne seurat jotka on koko syksyn päästäneet niitä ehkä kuus ehkä kasi ehkä kymppi piikkejä läpi kymmeneen kertaan kaataakin sitten niitä tammikuun jahdeissa lehminä kun ovat sarvensa pudottaneet suuremmaksi osaksi. Kuka voitti sitten tässäkin säästökampanjassa ja mitä?
No ainakin sen että kukaan ei päässyt iloitsemaan komeasta naulakosta seinällä kun kaadetun "hirvilehmän" päätä koristikin hetki sitten sarvensa pudottaneen sonnin veriset sarvikuopat.
"Eihän tää per.... lehmä ollutkaan"

1

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luomu

      Tämä emän ampuminen vasalta,antaa olettaa että vasan liityttyä muiden mukana
      naapuriseuran puolelle,saisi olla vielä rauhassa.Monissa seuroissa hirvestys lopetetiin jo
      ennen Joulua.Kummasti niitä yksinäisiä vasoja juoksenteli naapuriseurojen passiin.
      Ensi metsästys kausi sitten näytää vasta kuinka vauhkoja näistä on tullut kun ovat saaneet
      orpoina opetella elämään/nyt näytti siltä että vauhtia piisaa.
      Tammikuu 2019 toivat lumisateet,monille seuroille yllätyksenä jopa niin että muuto hirvien
      kulkuajat siirtyvät helmikuulle,Seuroilta jäi käyttämättä lupia ,ilmastollisista syistä ja omaa kantaa säästellen ,osaksi yksinäiset vasat viivästyttivät metsästystä.
      Tämä kirjoitus on tarkoitettu "Metsästäjille" ei teknolokian käyttäjille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      111
      2742
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      20
      1734
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1734
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      273
      1623
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      11
      1564
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      28
      1281
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      27
      1149
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1072
    9. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      94
      1062
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    Aihe