Äikän opettajani kiusasi kaveria sanomalla että "sinä et tule onnistumaan elämässä", "sun äitis ei varmaa rakasta sua" ja "et tule varmaan pääsemään lukioon". Voiko tämä saada hänelle potkut vai mitä seurauksia tulle olemaan?
Voiko opettaja saada potkut oppilaan kiusaamisesta?
7
546
Vastaukset
- Nator
Tottakai ainakin varoituksen saa. Aina voi viedä oikeuteen asti. Tuohan on oppilaan nöyryyttämistä ja kiusaamista. Nykyään kun on puhelimet sun muut vempeleet, niin muistakaa tällaiset tilanteet äänittää salaa. On ainakin todiste.
Asiatonta käytöstä opettajalta, se on selvä.
Se onko tuo kiusaamista, määrittää kuitenkin sen toistuvuus ja esimerkiksi se, kuinka paljon ystäväsi häiriköi tunnilla. Opettajillakin on mittansa ja sekin tulee joskus täyteen.
Jos tuo on joka tuntista toimintaa opettajalta, ilman ystäväsi panosta asiaan, on se kiusaamista.
Jos ystäväsi kuitenkin tekee jotain provosoidakseen opettajaa, ei sitä oikein voi laskea kiusaamiseksi.
Aina kannattaa viedä eteenpäin tuollaisia tapauksia, jos vain mahdollista. Asiatonta tuo on, oli tilanne mikä tahansa.- Hkv99
Ehkä kannattais katsoa peiliin ja miettiä mitä omassa köytöksesssä voisi parantaa ensin. Toki jos opettaja provosoimatta (ja toistuvasti) sanoo näin, niin selvittäkää asia.
Mutta veikkaaan että oppilas häiriköi, ei tee tehtäviä tms ja opettaja epätoivossaan on tehnyt virheen.
Ja sinä kaveri voisit oikeusapukyselyjen sijaan miettiä miten opastaisit kaveria parempaan oppimiseen ja oppitunnin ilmapiiriin parantamiseen.
Ja noi salakuvaukset hei! Ihan rottamaista toimintaa. Vähän lisää selkärankaa äijät! Ja muijat!- Nator
Kukaan ole puhunut salakuvauksesta vaan äänittämisestä. Jos opettaja kiusaa oppilasta niin asialle kannattaa tehdä jotain. Näin on käynyt mm. Jalasjärven oppilaitoksessa. Ja olen itse kirjoittaja jota opettajat provosoivat ja kiusasivat. Asiasta olisi voinut nostaa vaikka minkälaisen kanteen mutta mulle riitti se että rehtori sai potkut. Asiat kyseisessä koulussa ei kuitenkaan nykytietojen mukaan ole juurikaan muuttunut. Karma kostaa!
- Käräjillr-käräjille
Voisko muuttumattomuus johtua siitä, että oppilaat ovat samoja kuin aikaisemminkin?
Oppilaan kannattaa muistaa, että jos hän asian vie oikeuteen, niin hänen omatkin tekemiset tutkitaan hyvin tarkkaan, siis hyvin tarkkaan. Jos hän on normaaliälyinen, niin taatusti hänen nänänpäästä hiki tippuu. Helpompi on muuttaa omat huonot tapansa, kuin alkaa opettajaa kammeta viralta.
- Charliebrown99
” Salaäänittäminen” on rottamaista, varsinkin kun sitten julkaistaan vain palasia tapahtumasta - vanha propagandakeino.
Nää pikkupaparazit vois miettiä miltä itestä tuntuis? Tai sitten seuraavaa:
”mitä pitäisi tehdä oppilaiden, opettajien ja muun henkilökunnan yksityisyyden suojan parantamiseksi oppilaitoksissa ja kouluissa ja kuinka oppilaita, opettajia ja muuta henkilökuntaa voidaan suojella luvattomalta kuvaamiselta ja loukkaavien kuvien tai videotallenteiden julkaisemiselta? ” Ihan lämpimästi suosittelen muita keinoja kuin opettajan erottamisen valmistelua.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,1015237Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk553903Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699253438- 802479
- 241919
Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa
kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois3961780Tekeekö hän
Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.271601Laine voitti oikeudessa
Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?411582Puistotyöntekijät
Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔171545Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?
Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?391425