Sähköistäminen invertterillä tai generaattorilla

Tässä kuvassa on kytkentätarvikkeita, joilla kohteen asianmukainen sähköistäminen tilapäisellä invertterillä tai generaattorilla saattaisi olla mahdollista: https://postimg.cc/ThxzK1L4

Liitintä kutsutaan nimellä karavaaniadapteri. Kolminapainen liitin menee vain yhdessä asennossa. Seinäliitin kytketään laatikkoon, jossa on syötön katkaisija ja pikasulakkeet. Punainen lamppu syttyy, jos on sähköistänyt nollan ja maan eli silloin täytyy tarkistaa kytkennät.

Sähkö tulee täältä: https://postimg.cc/XGkDfKGD

Kuvassa on 110/230V erotusmuuntaja. Invertteri on "kelluva" eli jännite jakaantuu puoliksi kahden navan kesken. Akkuja ja invertteriä ei maadoiteta - 55V jännite on maan ja invertterin vaiheen puolikkaan välillä, mikä ei edellytä maadoitusta.

Erotusmuuntaja maadoitetaan, jonka jälkeen muuntajalta pitäisi tulla aivan samanlaista sähköä kohteeseen kuin mittaritaululta.

Tämä on suunniteltu kytkentä, jonka yhdistäminen kohteeseen kiinteäksi edellyttää valtuutetun sähköasentajan apua. Tässä ei vielä ole automaattista yliheittäjää akuille eli mittaritaululta on vedettävä ensin pääkatkaisija alas, jonka jälkeen invertterisähköistyksen katkaisija päälle.

15

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmet_telen

      Mihin luulet tuon keltaisen 110 V 4h pistotulpan sopivan?

    • arvelenpa.vain

      Varmaan kannattaisi jättää asia niille, jotka jotain asiasta ymmärtävät.

    • eroaverkosta.piste.be

      Keltainen tulppa menee 110V invertteriin tai generaattoriin joko adapterilla taikka tulpan paikalle laitetaan invertterille sopiva liitin.

      Kannattaa huomioida, että 110V invertterin tai generaattorin tulee olla 50 Hz mallia, jotta sähkö on lopulta samaa kuin mittarin sähkö. Joissakin 110V inverttereissä on katkaisija 50/60 Hz mutta kaikissa ei ole.

      Koekäytössä on juuri nyt 2.5 kilovatin 48 voltin akkujännitteellä toimiva invertteri, joka piti tilausvaiheesa ruksata 50 Hz malliksi - ja sellainen sieltä tulikin.

    • eroaverkosta.piste.be

      > Varmaan kannattaisi jättää asia niille

      Eipä ole ketään missään kenelle jättäisi.

    • ihmet_telen

      Miksi pitää väenväkisin pelleillä tuollaisten 110 V invertteriden tai generaattoreiden kanssa. Ihan kuin haluaisi tehdä asian tarkoituksella hankalammaksi?

      • Siinä on käytetty älyä - ensiöpuolta (akut, invertteri, generaattori) ei voi käyttömaadoittaa tilapäiseen sähköistämiseen tarkoitetuissa syöttölaitteissa.

        Sähköiskupotentiaali invertterin tai generaattorin puolella on vain 55 volttia.


      • hengenvaara_sekin
        eroaverkosta.be kirjoitti:

        Siinä on käytetty älyä - ensiöpuolta (akut, invertteri, generaattori) ei voi käyttömaadoittaa tilapäiseen sähköistämiseen tarkoitetuissa syöttölaitteissa.

        Sähköiskupotentiaali invertterin tai generaattorin puolella on vain 55 volttia.

        Älä nyt ainakaan esittele noita romppeitasi kenellekään sähköalan ammattilaiselle -- kuolee vielä nauruun.


    • mitä_seuraavaksi

      Minne on jäänyt se legendaarinen kapasitori joka tuplaa kaiken sähköntuoton ?

      • taikakonkka

        On se varmaan mukana, tuplaa tuon 110 V täydeksi verkkojännitteeksi.


    • > Minne on jäänyt se legendaarinen kapasitori

      Ei ole jäänyt, tässä tuore kuva: https://postimg.cc/y3y9qcXR

      Yhdistys suunnitteli ja valmistutti tällaisen kapasitoripenkin, jonka avulla kapasitorit voi kiinnittää vaikka pystyasentoon seinälle. Kohtuullisen kokoisia kapasitoriakkuja kootaan jo yhdistyksen jäsenille.

      Näitä ei ainakaan toistaiseksi kaupasta tarvitse haeskella - on tarjolla vain yhdistyksen kehittämiseen osallistuville.

      • lähempänä_akkua

        Ihme sinänsä että superkonkkien jännitekestoisuuden kehittäminen on jämähtänyt tuohon 2,7 V. Nyt tarvitsee kytkeä sarjaan kuusi konkkaa että voi operoida normaalilla 12 V akkujännitteellä.
        Mistä kiikastanee kun normaaleja elkoja voidaan tehdä helposti vaikka 500 V jännitteelle.


      • eroaverkosta.piste.be

        Se on hyvä kysymys mutta kapasitorien kehitys jatkuu taustalla.

        Ongelma voi olla sekin, että suurelle yleisölle on saatu ajettua sisään ajatus akuista ja miljardien investointeja on äskettäin tehty akkutehtaisiin - jotka ovatkin jo vanhentunutta teknologiaa.

        Me täällä yhdistyksen puitteissa seuraamme kapasitorien kehitystä ja testaamme niiden kestävyyttä - jos kapasitorit vain kestävät sen kymmenen vuotta, ei mikään estä korvaamasta kotiakkuja kapasitoreilla jo nyt.

        Seuraava Power Wall lieneekin Kapasitor Wall.


      • UltraCap
        lähempänä_akkua kirjoitti:

        Ihme sinänsä että superkonkkien jännitekestoisuuden kehittäminen on jämähtänyt tuohon 2,7 V. Nyt tarvitsee kytkeä sarjaan kuusi konkkaa että voi operoida normaalilla 12 V akkujännitteellä.
        Mistä kiikastanee kun normaaleja elkoja voidaan tehdä helposti vaikka 500 V jännitteelle.

        3.0V uusilla seosainella nykyään.

        http://investors.maxwell.com/investors/news-and-events/press-releases/press-release-details/2019/Maxwell-Technologies-Launches-New-3-Volt-30V-Platform-for-Full-Range-of-Market-Applications/default.aspx


      • joku_vaan_ei_onnistu

    • ostavictron

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      225
      4117
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      98
      1327
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1047
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      923
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      906
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe