Selittäkää

myyjä käski lataamaan uuden kamerani (Canon ixus 30) uutta, käyttämätöntä akkua yön yli, vaikka kameran ohjeissa sanotaan, että akku on HETI poistettava laturista, kun se on latautunut?
2549
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Yleensä kaikille akuille pitäis tehä pitkä "käyttöönottolataus", parantaa akun varauskykyä. Ja täyden kapasiteetin akku saavuttaa vasta kun on muutamaan kertaan käytetty ihan tyhjäksi ja ladattu sen jälkeen taas täyteen.

Sitä en osaa sanoa miksi ohjeessa käsketään poistaa akku heti laturista. Ehkä se kannattaa sitten myöhemmillä latauskerroilla poistaakkin.

Äänestä
  • Kai noi laturit on tänä päivänä sen verran fiksuja, ettei ne ylilataa akkuja. Selviää varmaan ohjeista. Ehkä se on laturin valmistajan "varmuuden vuoksi" antama ohje. Sitten ei ainakaan saa syytteitä jos viallinen laturi poksauttaa akut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minkävuoksi kirjoitti:

myyjä käski lataamaan uuden kamerani (Canon ixus 30) uutta, käyttämätöntä akkua yön yli, vaikka kameran ohjeissa sanotaan, että akku on HETI poistettava laturista, kun se on latautunut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu