Hain lapselleni päiväkotipaikkaa jo 8kk sitten, eli mun olisi pitänyt 4kk sitten saada lapselle paikka päiväkodissa, mutta he pyysivät ruuhkan takia et siirrettäis päiväkotihakemus 4kk päähän eli nyt pitäis lapsi päästä päiväkotiin. Ne kuitenki laitto uudestaan viestiä että voisko sitä siirtää 9kuukauden päähän, ja kun kieltäydyin niin hirveä kysely sieltä että alkaako mulla koulut tai työt yms.
Niin mietin vain että kuuluuko nää asiat niille edes? Onko mun pakko vastata? Koska kuulostaa että kyselevät vaan siks et ne haluu kuulla pätevän syyn lapseni päiväkotipaikan saamiselle, vaikka mullahan on oikeus saada lapsi päiväkotiin vaikka en töissä tai opiskelemassa olisikaan.
Mun syyt laittaa lapsi päiväkotiin on henkilökohtaset joita en halua heille kertoa.
Varhaiskasvatus
Jojoojo
1
289
Vastaukset
- Emmsu
Kyllä ne asiat joo kuuluu. Päiväkodit on pullollaan lapsia eikä paikkoja ole. Ja nykyään varhaiskasvatuslaissakin määrätään vanhempien kans tehtävästä yhteistyöstä eli tulevat kyselemään paljon muutakin..
Jos et ole töissä etkä koulussa, saat subjektiivisen paikan eli 20h/viikko. Jos taas hakisit päivähoitopaikkaa esim lastensuojelun/sossun kautta, voit saada paikan täysillä tunneilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad961605- 541073
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4111012- 166952
- 57782
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän126752- 51688
- 78675
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38655- 57651