Kylppärin seinien laatoituksen hinta

Ympäripyöreäneliö

Elikkäs meille on tulossa kylppäriremontti, jossa taloyhtiö maksaa vesieristyksen (muovimatto, kaakelien pohjat), ja seinien laatoitus jää omalle kontolle. Osaako kukaan sanoa, millaisissa hinnoissa seinien laatoitus pyörii per neliömetri? Eli paljonko voisin karkeasti arvioida omaksi osuudekseni?

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hinnaksi tulee tasan nolla euroa, muovimaton päälle kun ei saa laatoittaa. Missä päin löytyy yhtiö, jossa vielä asennetaan muovimatto kylppäriin. Nykyaikainen vesieristys ja laatoitus peruskaakeleilla maksaa saman, tai jopa vähemmän, kuin muovimaton asennus ja on pidempi tekniseltä käyttöiältään..

      • Porno-Jalmari

        Otetaanpa hieman taaksepäin ja luetaan aloitus uudestaan, seiniä oli kaakeloimassa, ei lattiaa...


      • Miksi lattiaan pitäisi asentaa ominaisuuksiltaan ja kestävyydeltään huono muovimatto, kun seiniin sitten tehdään kosteuseristys ja laatoitus?

        Muovimaton tekninen kestoikä on 3/4 osaa laatoitetun vastaavasta ja taloyhtiö joutuu siten uusimaan sen aikaisemmin kuin laatoitetun vastaavan. Kun remontin hinta on sama, niin taloyhtiö kuppaa osakkailta rahaa valitsemalla muovimaton.


      • Ympäripyöreäneliö

        No en minä sitä päätä, vaan taloyhtiö. Toki omalla kustannuksellani voisin laittaa mitä vain, mutta eb halua. Se ei nyt edes ollut oleellista kysymykseni kannalta millainen lattia on. Seinien laiton hinnanmuodostuksesta nyt olin tässä kiinnostunut, siis pelkän laatoitustyön hinnasta koska se osuus jää itselleni maksettavaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      141
      1478
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      115
      1225
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      26
      1043
    4. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      984
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      313
      871
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      833
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      38
      722
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      676
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      56
      658
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      144
      644
    Aihe