Thaimaassa asuminen edellyttää kykyä ymmärtää thaimaankieltä.

Sensei--

Täällä Thaimaassa asuessa yksi perusasioita on ymmärtää edes jonkun verran paikallista kieltä tosin vaihtoehtona on esimerkiksi olla aviossa Thaimaalaisen eteerisen kauniin kaunottaren kanssa.

Suomessahan asia on myös täsmälleen sama.
Kun Suomalainen mies esimerkiksi matkustaa haavematkalleen juhannuksena ja jouluna mukanaan Thairakkaansa, tämän Thairakkaan nauttiessa olostaan Savossa saunan edessä olevassa paljussa selaillen Savonsanomia kiinnostuen jostain, hän kysäisee Savolaiselta kumppaniltaan, mitä bablaa lehdessä gagaa?

https://www.khaosod.co.th/breaking-news/news_208620

Pyydänkin näin kohteliaimmin palstalla aivan tungokseen asti olevilta kielimuurittomilta mitä edellä linkitetyssä uutisessa uutisoidaan.

Kiitos jo etukäteen kaikille osanottajille tähän kirjoitukseeni.

13

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rdrdrdrd

      Joku viisas kertoi, että kaikilla miehillä on tulkki housuissa.

    • H.S-S

      Lisää liksaa Suvan ylitöllistetyille turvatarkastajille, tai alkaa kiukku. Läpivalaisuun tarvitaan lisää resursseja.

      • Sensei--

        Entä liksan määrä, kun tuo Lerpanlaiffi asiasta jotain tiesi.
        Onko Laiffi pulkkamäessä Dillen ja sen hevosista kiinnostuneen taistelulajien ammattilaisen kanssa?


    • pattayanertto

      laita sensei kopioita vanhoista thaipasseista.

      • Sensei--

        Haittaako jos niistä valokopioista on leikattu naamat pois ja nimet sekä päivämäärät on sutattu tunnistamattomiksi? Laitanko kuksan siihen viereen?


      • Sensei--
        Sensei-- kirjoitti:

        Haittaako jos niistä valokopioista on leikattu naamat pois ja nimet sekä päivämäärät on sutattu tunnistamattomiksi? Laitanko kuksan siihen viereen?

        Aha, ai että täytyisi sulle antaa pläsikuvat ja nimet, jep.

        Mutta muistutuksen poikanen......kiitos ajatuksestasi tänäänkin.


      • Tavanomaista
        Sensei-- kirjoitti:

        Haittaako jos niistä valokopioista on leikattu naamat pois ja nimet sekä päivämäärät on sutattu tunnistamattomiksi? Laitanko kuksan siihen viereen?

        Ai että haittaako jos...
        No ei haittaa koska...
        Lupaat vaan.


    • PomppuPassit

      Passikopioiden ajaa koodiset.


      iDhCyI  ja EiGAsU

      Osoittaa Dillen asumisen, eix vaan, pomppuasumisen siis.

      • 44xkotona

        Nuo on minun passista nuo kuvat. Noiden jälkeen on puoli tusinaa uudempaa leimaa. Intit silloin ettei kukaan oikeasti matkusta niin laitoin näytiksi. Ei ole aviosenseiltä nähty vielä yhden yhtä leimaa Suvarnabhumista, Espanjasta, eikä mistään muualtakaan. Toisilta kyselet lentolippuja ja todistevalokuvia ja itselläsi ei ole ensimmäistäkään. Valokuvaa aasiamarketista ostetusta nuudelipussista ei lasketa todisteeksi eikä Helsinki ole Chiang Mai.


      • Sensei--
        44xkotona kirjoitti:

        Nuo on minun passista nuo kuvat. Noiden jälkeen on puoli tusinaa uudempaa leimaa. Intit silloin ettei kukaan oikeasti matkusta niin laitoin näytiksi. Ei ole aviosenseiltä nähty vielä yhden yhtä leimaa Suvarnabhumista, Espanjasta, eikä mistään muualtakaan. Toisilta kyselet lentolippuja ja todistevalokuvia ja itselläsi ei ole ensimmäistäkään. Valokuvaa aasiamarketista ostetusta nuudelipussista ei lasketa todisteeksi eikä Helsinki ole Chiang Mai.

        No mutta terve.
        Olit yksi neljästä vedonlyöjästä kymppitonnilla.
        Leimani näkyy vedonlyönnin päätöksessä, jota ei tapahdu, koska neitiprofiilisi haavematkailija.
        En ole väittänyt ettei kukaan oikeasti matkusta.
        Terveisiä Jari Ballelle Lahteen, eka vedonlyöntiehdotus oli kymppi ja kympin saan osoittaessani olevani thain kanssa aviossa ja että thai-asiakirjoissa minulla on thaiosoite.

        Tiedätkö muuten miksi nuo passikopiot on profiilisi 44 kerron........koska profiilisi 2010 ei omaa leimoja jotka osoittaa asumisen.........eikös olekin hupaisaa.

        Nyt sinun on hyvä taas tienata rahaa seuraavaan ryyppyreissuun ja sen aikaa voit pohtia miksi niillä jotka ei ole profiilisi 2010 tavoin pannut miljoonia viinaan, naisiin ja juhlintaan, on varaa veneisiin ja korkeatasoisempaan asumiseen.
        Eikös olekin kummallinen juttu, että tuhlaajapojaksi itseäänkutsuva ihmettelee että ne jotka ei ole tuhlannut, käyttää varallisuuttaan tahtomallaan tavalla.

        Ps.
        Mistä ihmeestä oot saanu päänuppiis että mun täytys jotain todeistella sulle ja lerpattajille ?
        Jätän kyllä todistelut ihan sulle,mutta todistelethan sinä, auton kojelautaa.........voihelvetti.


    • KrunikanVili

      Senseilerpan vinyylivaimo ymmärtää hyvin thaikieltä ja tulkkaa, lisää ilmaa saatuaan kaiken lerpalle!!!

    • Yksi kertoi asuneensa jo kauan Sianmaissa

    • Yksi kertoi asuneensa jo kauan Sianmaissa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      95
      3761
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      45
      3103
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3017
    4. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      2825
    5. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2724
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      52
      2432
    7. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2177
    8. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      60
      2108
    9. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1896
    10. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1858
    Aihe