Täällä Thaimaassa asuessa yksi perusasioita on ymmärtää edes jonkun verran paikallista kieltä tosin vaihtoehtona on esimerkiksi olla aviossa Thaimaalaisen eteerisen kauniin kaunottaren kanssa.
Suomessahan asia on myös täsmälleen sama.
Kun Suomalainen mies esimerkiksi matkustaa haavematkalleen juhannuksena ja jouluna mukanaan Thairakkaansa, tämän Thairakkaan nauttiessa olostaan Savossa saunan edessä olevassa paljussa selaillen Savonsanomia kiinnostuen jostain, hän kysäisee Savolaiselta kumppaniltaan, mitä bablaa lehdessä gagaa?
https://www.khaosod.co.th/breaking-news/news_208620
Pyydänkin näin kohteliaimmin palstalla aivan tungokseen asti olevilta kielimuurittomilta mitä edellä linkitetyssä uutisessa uutisoidaan.
Kiitos jo etukäteen kaikille osanottajille tähän kirjoitukseeni.
Thaimaassa asuminen edellyttää kykyä ymmärtää thaimaankieltä.
13
<50
Vastaukset
- Rdrdrdrd
Joku viisas kertoi, että kaikilla miehillä on tulkki housuissa.
- H.S-S
Lisää liksaa Suvan ylitöllistetyille turvatarkastajille, tai alkaa kiukku. Läpivalaisuun tarvitaan lisää resursseja.
- Sensei--
Entä liksan määrä, kun tuo Lerpanlaiffi asiasta jotain tiesi.
Onko Laiffi pulkkamäessä Dillen ja sen hevosista kiinnostuneen taistelulajien ammattilaisen kanssa?
- pattayanertto
laita sensei kopioita vanhoista thaipasseista.
- Sensei--
Haittaako jos niistä valokopioista on leikattu naamat pois ja nimet sekä päivämäärät on sutattu tunnistamattomiksi? Laitanko kuksan siihen viereen?
- Sensei--
Sensei-- kirjoitti:
Haittaako jos niistä valokopioista on leikattu naamat pois ja nimet sekä päivämäärät on sutattu tunnistamattomiksi? Laitanko kuksan siihen viereen?
Aha, ai että täytyisi sulle antaa pläsikuvat ja nimet, jep.
Mutta muistutuksen poikanen......kiitos ajatuksestasi tänäänkin. - Tavanomaista
Sensei-- kirjoitti:
Haittaako jos niistä valokopioista on leikattu naamat pois ja nimet sekä päivämäärät on sutattu tunnistamattomiksi? Laitanko kuksan siihen viereen?
Ai että haittaako jos...
No ei haittaa koska...
Lupaat vaan.
- PomppuPassit
Passikopioiden ajaa koodiset.
iDhCyI ja EiGAsU
Osoittaa Dillen asumisen, eix vaan, pomppuasumisen siis.- 44xkotona
Nuo on minun passista nuo kuvat. Noiden jälkeen on puoli tusinaa uudempaa leimaa. Intit silloin ettei kukaan oikeasti matkusta niin laitoin näytiksi. Ei ole aviosenseiltä nähty vielä yhden yhtä leimaa Suvarnabhumista, Espanjasta, eikä mistään muualtakaan. Toisilta kyselet lentolippuja ja todistevalokuvia ja itselläsi ei ole ensimmäistäkään. Valokuvaa aasiamarketista ostetusta nuudelipussista ei lasketa todisteeksi eikä Helsinki ole Chiang Mai.
- Sensei--
44xkotona kirjoitti:
Nuo on minun passista nuo kuvat. Noiden jälkeen on puoli tusinaa uudempaa leimaa. Intit silloin ettei kukaan oikeasti matkusta niin laitoin näytiksi. Ei ole aviosenseiltä nähty vielä yhden yhtä leimaa Suvarnabhumista, Espanjasta, eikä mistään muualtakaan. Toisilta kyselet lentolippuja ja todistevalokuvia ja itselläsi ei ole ensimmäistäkään. Valokuvaa aasiamarketista ostetusta nuudelipussista ei lasketa todisteeksi eikä Helsinki ole Chiang Mai.
No mutta terve.
Olit yksi neljästä vedonlyöjästä kymppitonnilla.
Leimani näkyy vedonlyönnin päätöksessä, jota ei tapahdu, koska neitiprofiilisi haavematkailija.
En ole väittänyt ettei kukaan oikeasti matkusta.
Terveisiä Jari Ballelle Lahteen, eka vedonlyöntiehdotus oli kymppi ja kympin saan osoittaessani olevani thain kanssa aviossa ja että thai-asiakirjoissa minulla on thaiosoite.
Tiedätkö muuten miksi nuo passikopiot on profiilisi 44 kerron........koska profiilisi 2010 ei omaa leimoja jotka osoittaa asumisen.........eikös olekin hupaisaa.
Nyt sinun on hyvä taas tienata rahaa seuraavaan ryyppyreissuun ja sen aikaa voit pohtia miksi niillä jotka ei ole profiilisi 2010 tavoin pannut miljoonia viinaan, naisiin ja juhlintaan, on varaa veneisiin ja korkeatasoisempaan asumiseen.
Eikös olekin kummallinen juttu, että tuhlaajapojaksi itseäänkutsuva ihmettelee että ne jotka ei ole tuhlannut, käyttää varallisuuttaan tahtomallaan tavalla.
Ps.
Mistä ihmeestä oot saanu päänuppiis että mun täytys jotain todeistella sulle ja lerpattajille ?
Jätän kyllä todistelut ihan sulle,mutta todistelethan sinä, auton kojelautaa.........voihelvetti.
- KrunikanVili
Senseilerpan vinyylivaimo ymmärtää hyvin thaikieltä ja tulkkaa, lisää ilmaa saatuaan kaiken lerpalle!!!
Yksi kertoi asuneensa jo kauan Sianmaissa
Yksi kertoi asuneensa jo kauan Sianmaissa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1281478- 371401
- 671215
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa541139- 69984
Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi254944Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei193924- 73911
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää15823Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106818