Hei! En tunne ketään, jolta voisin kysyä neuvoa, joten koitetaan täällä.
Pitäisi siis saada katosta roikkumaan eräs sisustuselementti, mutta mulla ei ole mitään hajua, millaisella kiinnityksellä sen tulisi tapahtua, koska en tiedä mitä materiaalia katto oikein on. Paneelit ovat n. 50-60 cm leveitä, pinta ei ole tasainen vaan... viirullinen? Talo on rakennettu 60-luvulla, mutta en tiedä onko kattomateriaali pysynyt samana sieltä lähtien.
https://aijaa.com/EqFAaS
https://aijaa.com/lsd3D1
Kiitos avusta!
Mitä materiaalia nämä kattopaneelit ovat?
Kädetön
3
148
Vastaukset 3
- hötölevyt
Haltex levyä
https://www.halltex.fi/tuotekategoria/levytuotteet
tai sitten puukuitulevyä
https://www.puuinfo.fi/puutieto/levytuotteet/puukuitulevy
Molemmat pehmoista höttöä.
Ei kestä kiinnityksiä. - helppo.homma
Sillä ei ole suurtakaan väliä mitä levyt ovat, mutta ainakin sauman kohdalta löytyy puuta kiinnitystä varten. On lauta pitkittäin tai määrävälein poikittain. Sauman kohdalta voi nuppineulalla tutkia puun sijaintia.
- zxz
Lautajako 300 mm keskeltä keskelle ja kiinnitys saumasta piilonaulaamalla ja keskilevystä liimatahralla n. 300mm jaolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771610
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.106832En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203608- 129578
- 48556
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50538- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510- 42496