Gallup: salasananne ikä?

Ghaaxuni39

Minulla on päivittäisessä käytössä ainakin 25 vuotta vanha 6 pientä satunnaista kirjainta sisältävä "sana", jotka kouluni laskentakeskus minulle antoi käyttäjätunnuksen mukana joskus 1990-luvun alkupuolella.

Palveluihin joissa pitää olla vähintään 8 merkkiä, isoja kirjaimia ja numeroita olen joutunut tekemään salasanaan hieman muokkauksia. Salasanan ensimmäisen kirjaimen olen vaihtanut suuraakkoseksi ja lisännyt perään kengännumeroni.

Olen tullut hyvin toimeen tällä yhdellä salasanalla jo ainakin neljännesvuosisadan. Olen vakaasti sitä mieltä, että salasanojen jatkuva vaihtaminen ja useiden eri salasanojen käyttöä on täyttä huuhaata, jos ymmärtää käyttää salasanaansa huolellisesti. En ole tarvinnut koskaan edes virustorjuntaohjelmia tietokoneissani.

3

140

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Salakähmelö

      Nykyinen salasana taitaa olla 15 vuotta vanha. Lisäsin silloin pituutta 25 merkkiin. Sillä on salattu koneiden kiintolevyt ja varmuuskopiot.

      Nettikäytössä salasanageneraattori arpoo salasanat ja kone hoitaa niiden muistamisen. Verottajan ja muiden vastaavien kanssa on henkilökortti ja pankilla on tietysti ne pankkitunnukset. Sitten hoidettavana muutama etäkone, joihin kirjaudutaan ssh-avaimella.

    • Anonyymi

      Minulla itselläni on eri käyttäjätunnus lähes jokaiselle sivustolle ja palvelulle mitä käytän. Varsinaista aivojumppaa pitää ne kaikki mielessä ja tallessa :D

    • Anonyymi

      Itse käytän myös vain muutamaa eri salasanaa monelle kymmenelle eri sivustolle, mutta olen alkanut miettimään pitäisikö salasanoja olla useampi. Minkä takia mielestäsi monien eri salasanojen käyttö ja niiden vaihtaminen on huuhaata?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      50
      967
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      848
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      788
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      727
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      654
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      599
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      596
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      56
      487
    Aihe