Minulla on päivittäisessä käytössä ainakin 25 vuotta vanha 6 pientä satunnaista kirjainta sisältävä "sana", jotka kouluni laskentakeskus minulle antoi käyttäjätunnuksen mukana joskus 1990-luvun alkupuolella.
Palveluihin joissa pitää olla vähintään 8 merkkiä, isoja kirjaimia ja numeroita olen joutunut tekemään salasanaan hieman muokkauksia. Salasanan ensimmäisen kirjaimen olen vaihtanut suuraakkoseksi ja lisännyt perään kengännumeroni.
Olen tullut hyvin toimeen tällä yhdellä salasanalla jo ainakin neljännesvuosisadan. Olen vakaasti sitä mieltä, että salasanojen jatkuva vaihtaminen ja useiden eri salasanojen käyttöä on täyttä huuhaata, jos ymmärtää käyttää salasanaansa huolellisesti. En ole tarvinnut koskaan edes virustorjuntaohjelmia tietokoneissani.
Gallup: salasananne ikä?
3
86
Vastaukset
- Salakähmelö
Nykyinen salasana taitaa olla 15 vuotta vanha. Lisäsin silloin pituutta 25 merkkiin. Sillä on salattu koneiden kiintolevyt ja varmuuskopiot.
Nettikäytössä salasanageneraattori arpoo salasanat ja kone hoitaa niiden muistamisen. Verottajan ja muiden vastaavien kanssa on henkilökortti ja pankilla on tietysti ne pankkitunnukset. Sitten hoidettavana muutama etäkone, joihin kirjaudutaan ssh-avaimella. - Anonyymi
Minulla itselläni on eri käyttäjätunnus lähes jokaiselle sivustolle ja palvelulle mitä käytän. Varsinaista aivojumppaa pitää ne kaikki mielessä ja tallessa :D
- Anonyymi
Itse käytän myös vain muutamaa eri salasanaa monelle kymmenelle eri sivustolle, mutta olen alkanut miettimään pitäisikö salasanoja olla useampi. Minkä takia mielestäsi monien eri salasanojen käyttö ja niiden vaihtaminen on huuhaata?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko851887- 431479
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!521062- 751054
- 721003
- 59981
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon20950- 34910
- 37819
- 38759