NORRAlla työskentely

Norraccm

Moikka! Onko täällä Norran emoja? Ois mielenkiintosta kuulla millasta on olla töissä norralla, työkavereista ja henkilökuntaeduista? Kaikki informaatio tervetulletta!

6

424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cabcrewkö

      Voiko joku Norralainen kertoa kuinka monta yötä ootte kuukaudessa pois kotoa

      • Cabiniines

        Riippuu monesta seikasta listassa, mutta jos sattuu vaikka pari pidempää yöpyvää (3 päivää ja 2 yötä) ja yksi nopea (lähtee illalla ja tulee aamulla takaisin), niin saattaa sen 5 yötä tulla. Vaihtelevuus on suurta...Toiveita saa esittää (toteuttavat mahdollisuuksien mukaan) ja normaalisti myös vuoronvaihto toimii kohtuullisesti, ellei ole poikkeustilannetta päällä.


      • Cabcrewkö
        Cabiniines kirjoitti:

        Riippuu monesta seikasta listassa, mutta jos sattuu vaikka pari pidempää yöpyvää (3 päivää ja 2 yötä) ja yksi nopea (lähtee illalla ja tulee aamulla takaisin), niin saattaa sen 5 yötä tulla. Vaihtelevuus on suurta...Toiveita saa esittää (toteuttavat mahdollisuuksien mukaan) ja normaalisti myös vuoronvaihto toimii kohtuullisesti, ellei ole poikkeustilannetta päällä.

        Ok, kiitos infosta.
        Tarkoitatko siis että 5yötä /kk pois?


    • Nemo12349

      Täällä yksi norralainen. Ihanat työkaverit (niin emännät kuin lentäjätkin) ja töissä on yleisesti ottaen aina kivaa. Päivät tosin saattaa olla melko rankkoja välillä ja töitä tehdään paljon kun vertaa esim finskin listoihin. Öitä poissa kotoota listasta riippuen 5-10 :)

      • Toivottavastitulevaemo

        Hei, ihan mahtavaa kun olet täällä! Toivottavasti tulet vielä takaisin, jotta näet kysymykseni. :D

        Eli minkälainen englannin kielen taito norralla tulee olla? Minkä verran englantia on käytännön työssä ja mitä itse ajattelet, että minkä tason englantia omaan työhösi norralla vaaditaan esim. Kouluasteikolla 4-10?

        Entä oliko norran cabin crew kurssi vaikea? Onko manuaalit yms tosi haastavaa opiskeltavaa vai ihan hallittavissa? Mä haluaisin aivan älyttömästi hakea Norralle lentoemännäksi, mutta uskallus ei ole vielä riittänyt.

        Kiitos jo etukäteen, kovasti toivon että oltaisiin vielä jonain päivänä työkavereita.


    • Nemo12349

      Moi taas, sanoisin että mitä parempi niin sen parempi :D etenkin Euroopan lennoilla on paljon ulkomaalaisia ja toki välillä suomen sisäsilläkin turisteja. Eli joka pv saa englantia puhua. Kouluasteikolla sanoisin että vähintään 8. Jos englanti jännittää, niin kato esim leffoja/sarjoja ilman tekstityksiä/englannin teksteillä, puhu kotona ittekseen englantia yms :) kurssi on suomeksi mut kaikki manuaalit on englanniksi ja yleinen ilmailukieli on englanti.

      Kurssi on tiivis ja intensiivinen (uskon että kaikilla firmoilla on). Jos kuuntelee hyvin tunneilla ja iltasin opiskelee niin kurssi ei periaatteessa ole vaikea. Asiat tosi mielenkiintosia joten sekin helpottaa oppimista. Tenteissä pitää olla muistaakseni 80-90% oikein, mutta sen varmasti läpäisee kun vaan opettelee kaiken ja uhraa sitä vapaa-aikaa. Kurssilla tosi tsemppaava ilmapiiri ja kaikkia jännittää samat asiat.

      Hae ihmeessä, voin lämpimästi suositella :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      307
      26939
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      48
      2304
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      201
      1640
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      154
      1570
    5. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      35
      1431
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      34
      1331
    7. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1018
    8. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      932
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      94
      893
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      81
      830
    Aihe