Olen hoitanut läheisen asioita 2v epävirallisena, mutta nyt täytyis alkaa viralliseksi edunvalvojaksi, kun tietyt asiat ei onnistu muuten. Mitä prosessiin kuuluu? Haetaan ilmeisesti lomakkeella mutta onko joku haastattelu tms? Olen säilönyt kuitit as omaisen menoista ennen viralliseksi hakemista joten täytyyköhä n menneistä selvittää kaikki pilkulleen? Tiliotteet on kyllä tallessa. Miten kauan käsittelyssä on mennyt?
Edunvalvojilta kysyisin
Uuvenedessä
1
82
Vastaukset
- Rankkaa
Lomake piti täyttää liitteineen ja lähettää/viedä maistraattiin. Netistä löytyy, mutta netin kautta sitä ei voi lähettää. Aikamoisen työlääksi koin tuon kaiken tehdä. Sitten tuli kutsu tunnin haastatteluun, jossa molemmat olimme. Tämän jälkeen kolmen kuukauden sisällä piti toimittaa omaisuusluettelo, jossa menot ja tulot. Oli jälleen työlästä. Nyt olisi tehtävä selvitys koko vuoden menoista ja tuloista En vielä ole jaksanut edes ajatella asiaa tarkemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä423394- 361994
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301729- 161527
- 231508
- 91391
- 241377
- 141227
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781125- 221102