Osako joku kertoa mitä muutoksia pitää tehdä kun maatalous traktori muutos katsastetaan(rekisteröidään) työkoneeksi? Kiitos.
työkone
arky
62082
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
No mitäs järkee siinä nyt on? Et sitte saa vetää mitään perässä jos on työkone ja isommat vak.maksut.
Traktori on työkone kun siinä on perässä lumilinko, aurat, aes tai joku muu työlaite.
Kun kärry laitetaan perään se on vieläkin työkone, vaan kun kärryyn laitetaan jotain kuljetettavaa niin ei enää olekaan työkone.
Ei tarvitse katsastaa eikä rekisteröidä, kun et vaan kuljeta sillä mitään. Se on silloin työkone ja duunarikin saa ajaa sillä polttoöljyllä.
Traktori on traktori, jos rek.otteessa niin lukee ja se ei siitä muutu mitä sillä milläkin hetkellä tehdään, mutta esim pyöräkone, kaivuri, ovat moottorityökoneita joilla ei saa esim. vetää perävaunua.Esim. Wille taajamakone rekisteröodään juuri sen takia traktoriksi että sillä on luvallista vetää vaikka hiekotinta perässä.
Tuolla asia selviää.
http://www.ake.fi/pdf/traktori_AKE_0704.pdf
Jos traktoriin on kytketty perävaunu, sitä ei pidetä
moottorityökoneena.
Ei vaikuta käryn kuorma tai tyhjä kärry mitään.
Näyttävätpä meikäläisen ajot olevan MTK:n erityisessä suojelussa ja täten verottomalla polttoaineella tehtäviä.
Tuli vain mieleen, onko talvilaatuista polttoöljyä yleensä hyvin saatavilla, kun normaaleilla huoltoasemilla sitä ei tavallisesti ole?
Mikä ero se on halkokuormalla ja halkokuormalla, no perkele se että toinen on duunarin ja toinen maajussin, mikä vitun tasavalta se tämä on, ei mikään, sama kuorma mutta eri laki.