Mitä mun pitäis tehdä?!

SePerusKasiluokkalainen

Moi. Oon 8lk 14.v tyttö. Oon nykyään vähän mietiskellyt, että olisko mulla jonkin sortin ahdistus/ahdistuneisuushäiriö tjsp. Oon huomannu muutoksia mun käyttäytymisessä, suutun nykyään tosi helposti. Mulla on arjessa hyviäkin päiviä toki, mutta on kans niitä päiviä kun on sellanen kireä ja mitätön olo, ihan kuin ei edes olis läsnä. Joskus asiat huolettaa mua, tätä on tosi hankala selittää, mutta en oo yleensä ikinä kokenu tällasia asioita, huomasin ite et ne lähti yleistymään tossa joulukuun jälkeen se jatkuva huoli, "tarmottomuus" jne. Mulla on ollut nyt puolen vuoden sisään kahdesti sellanen iso "kohtaus": henkeä ahdistaa, itkettää v*tuttaa, sydän hakkaa. Mulla on myös tulossa sellaset sukulaisten keskeiset juhlat parin pv päästä, jo mietityttää että miten siellä menee, kun aikasemmat "kohtaukset" on just tullu sukujuhlissa. En oo huomannu et muualla ois tollasta tullu, mutta on kyl pelottanu et tapahtuukohan koskaan uudelleen/yleistyykö. Sitte yleensä arkena on tollane aikaisemmin kuvattu fiilis, jos sellanen päivä sattuu olemaan! Nykyään kans tuntuu että ihmiset (Ei lasketa perhettä, läheisiä, ja parhaita kavereita tietenkään!) ajattelisivat ja puhuisivat musta pahaa. Oon hieman "painavampi" kuin perus mun ikäinen, ja aina kun kuulen esim jonkun mainitsevan sanan "lihava" tjsp, heti tulee kylmät väreet ja tuntuu että oon taas kerran puheenaiheena.

Jotta tästä tekstistä tulis äärettömän pitkä, niin ainoo kysymys tässä on et mitä teen? Kannattaako mun käydä puhumassa kouluterkkarille/kuraattorille, vai onko tää vaan ihan turhaa ja ajattelen vaan koko paskan...

5

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ses_SokoS

      Vaikuttaa stressiperäiseltä. Kannattaa ehkä jutella vanhempien/vanhemman kanssa

      • SePerusKasiluokkalainen

        Oon itekki miettiny, et onko stressiä ja voi hyvin ollakki!
        Mietin vaan et en haluais vanhemmalle/vanhemmille puhua, et olisko hyvä puhua koulussa työskentelevälle, ku musta niillä on vaitiolovelvollisuus jos ei vanhemmille halua puhua?


      • Ses_SokoS
        SePerusKasiluokkalainen kirjoitti:

        Oon itekki miettiny, et onko stressiä ja voi hyvin ollakki!
        Mietin vaan et en haluais vanhemmalle/vanhemmille puhua, et olisko hyvä puhua koulussa työskentelevälle, ku musta niillä on vaitiolovelvollisuus jos ei vanhemmille halua puhua?

        Kyllä.


    • Hei SePerusKasiluokkalainen,
      Ikävä kuulla. Ahdistuksesta on hyvä käydä juttelemassa aikuisen kanssa. Hyvä vaihtoehto olisi juurikin kuraattorin tai kouluterveydenhoitajan kanssa.

      Silja Joensuun Saappaasta.

    • qrwrwqttqq

      joo itelläki ahdistaa niin ettei meinaa jaksaa välillä enää... mutta Jeesus auttaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      61
      2568
    2. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      22
      1972
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      13
      1632
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1387
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      1297
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      84
      1185
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1076
    8. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      24
      1063
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1043
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      58
      947
    Aihe