Riitelevät naapurit

Kainuusta86

APUA!!!
Olen nyt puoli vuotta asunut uudessa vuokra-asunnossa ja alakerran pariskunta riitelee erittäin useasti. Riitely sijoittuu yleensä ilta-yö sektorille mutta viikonloppuna yleensä yötäpäivää. Riitel ei ole mitään sellaista, että tavaroita lentäisi yms. mutta erittän häiritsevää, kun kyseessä vielä vanha talo, jossa seinät paperia ja kaikista tuuletusaukoista ääni kantautuu asuntoon. Monta yötä jo joutunut valvomaan heidän takia.... Uskon, että he käyttävät myös jotain aineita. Isännöitsijälle olen monta kertaa jo ilmoittanut asiasta ja hän kuulema ollut yhteydessä hallituksen puheenjohtajaan. Hän myös käski soittaa poliisit seuraavalla kerralla. Kuitenkin itselleni jäi sellainen fiilis, että hän ei uskonut, että häiriötä riitelystä olisi. Tänään taas koko illan ollut riitelyä mutta en uskalla soittaa poliiseja, koska epäilen että voisivat tietää, että olen ollut soittaja, koska olen asunut vasta vähän aikaa asunnossa ja rapussamme ei niin montaa muuta asukasta ole. Mitä siis teen......

11

419

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kukakummamissä

      Käy puhumassa mielenterveyshoitajalle ja pyydä, että naapurin pariskunta voisi keskustella ongelmistaan hoitajan läsnä ollessa. Keskustelu avaisi uusia näkökulmia ongelmiin, joita heillä on. Älä mene riitelyyn mukaan riitelemään, vaan jätä ongelma asiantuntijoille.

      • rauhala

        Vittuli kun naurattaa aina tämä ,mielenterveys plääp lääp.Osa hoitsuistakin tarvitsee mieliapua,popsii lääkkeet salaa töissä ja on niin hyvää olevinaan.Ei tarvitse olla mielenterveysongelma,jos on erimielisyyttä suhteessa,voit runkata tämän kirjoituksen lukemisen jälkeen.


      • Anonyymi

        Juu "hyvä" vinkki. Käy vaan puhumassa mielenterveyshoitajalle naapureistasi. Silloinhan olet itse se potilas ja OmaKanta on sen jälkeen täynnä merkintöjä siitä, että olet hakeutunut hoitoon mt-ongelmien takia. Ja naapurit jatkavat omaa elämäänsä ja sinä saat itse ns. hullun paperit.


    • s02360236

      Paras tapa on yrittää nauhoittaa mölyä. Kukaan ei voi väittää vastaan.

      Itse tein useita valituksia naapurin riitelevästä nuoresta pariskunnasta. Äijä huusi kurkkusuorana "JUMALAUTA!" ja niin edespäin.

      • Tyiwe

        Jos joskus pääsee kirosana kotona vähän äänekkäämmin se on ihan normaalia, mutta jos se on jokapäiväistä, niin silloin se on jo häiritsevää. Voisivat opetella tapoja. Ei kaikkien naapureiden tarvitse kuulla joka päivä avautumisia.


      • dudai

        Jos olet kuullut väärin?onkin huutanut JUMALA AUTA.


      • politsei
        Tyiwe kirjoitti:

        Jos joskus pääsee kirosana kotona vähän äänekkäämmin se on ihan normaalia, mutta jos se on jokapäiväistä, niin silloin se on jo häiritsevää. Voisivat opetella tapoja. Ei kaikkien naapureiden tarvitse kuulla joka päivä avautumisia.

        Juoskaa ostamaan nauhurit nopeasti,kyttäystekniikka ei riitä enään.


      • Vaklaajalld

        Myytävänä kuuntelulaitteita joilla kuulee mitä seinän takana tapahtuu. Vahvistaa äänisignaalin. Ei tarvitse arvailla mitä naapuri puhuu.


      • Prwg

        Onhan tämä yhtä laitonta kuin puhelimeen vakoiluohjelman laittaminen tai google tilille murtautuminen.


    • vai

      Johan olet tehnyt kirjoittanut tänne,mistä et apua saa.Taidat olla itse jotenkin vähäälyinen.

    • Anonyymi

      1) Älä liiku tyhmien ihmisten kanssa, tyhmissä paikoissa, tyhmiin aikoihin.

      2) Älä antaudu tarpeettomiin keskusteluihin ulkopuolisten kanssa.

      3) Älä avaa tuntemattomille ovea.

      4) Älä kyläile.

      5) Tervehdi vain jos sinua tervehditään.

      6) Älä kerro itsestäsi muille.

      7) Älä lainaile.

      8) Älä juoruile.

      9) Älä sotkeennu muiden asioihin.

      10) Älä käytä huumeita.

      11) Älä ole yliaggressiivinen

      12) Älä ole alistuva.

      13) Pukeudu asiallisesti.

      14) Käyttäydy kohteliaasti.

      15) Älä vaivaa muita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      81
      1233
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      824
    3. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      72
      719
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      240
      717
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      591
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      575
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      77
      560
    8. 37
      512
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      24
      505
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      26
      482
    Aihe