APUA!!!
Olen nyt puoli vuotta asunut uudessa vuokra-asunnossa ja alakerran pariskunta riitelee erittäin useasti. Riitely sijoittuu yleensä ilta-yö sektorille mutta viikonloppuna yleensä yötäpäivää. Riitel ei ole mitään sellaista, että tavaroita lentäisi yms. mutta erittän häiritsevää, kun kyseessä vielä vanha talo, jossa seinät paperia ja kaikista tuuletusaukoista ääni kantautuu asuntoon. Monta yötä jo joutunut valvomaan heidän takia.... Uskon, että he käyttävät myös jotain aineita. Isännöitsijälle olen monta kertaa jo ilmoittanut asiasta ja hän kuulema ollut yhteydessä hallituksen puheenjohtajaan. Hän myös käski soittaa poliisit seuraavalla kerralla. Kuitenkin itselleni jäi sellainen fiilis, että hän ei uskonut, että häiriötä riitelystä olisi. Tänään taas koko illan ollut riitelyä mutta en uskalla soittaa poliiseja, koska epäilen että voisivat tietää, että olen ollut soittaja, koska olen asunut vasta vähän aikaa asunnossa ja rapussamme ei niin montaa muuta asukasta ole. Mitä siis teen......
Riitelevät naapurit
11
198
Vastaukset
- Kukakummamissä
Käy puhumassa mielenterveyshoitajalle ja pyydä, että naapurin pariskunta voisi keskustella ongelmistaan hoitajan läsnä ollessa. Keskustelu avaisi uusia näkökulmia ongelmiin, joita heillä on. Älä mene riitelyyn mukaan riitelemään, vaan jätä ongelma asiantuntijoille.
- rauhala
Vittuli kun naurattaa aina tämä ,mielenterveys plääp lääp.Osa hoitsuistakin tarvitsee mieliapua,popsii lääkkeet salaa töissä ja on niin hyvää olevinaan.Ei tarvitse olla mielenterveysongelma,jos on erimielisyyttä suhteessa,voit runkata tämän kirjoituksen lukemisen jälkeen.
- Anonyymi
Juu "hyvä" vinkki. Käy vaan puhumassa mielenterveyshoitajalle naapureistasi. Silloinhan olet itse se potilas ja OmaKanta on sen jälkeen täynnä merkintöjä siitä, että olet hakeutunut hoitoon mt-ongelmien takia. Ja naapurit jatkavat omaa elämäänsä ja sinä saat itse ns. hullun paperit.
- s02360236
Paras tapa on yrittää nauhoittaa mölyä. Kukaan ei voi väittää vastaan.
Itse tein useita valituksia naapurin riitelevästä nuoresta pariskunnasta. Äijä huusi kurkkusuorana "JUMALAUTA!" ja niin edespäin.- Tyiwe
Jos joskus pääsee kirosana kotona vähän äänekkäämmin se on ihan normaalia, mutta jos se on jokapäiväistä, niin silloin se on jo häiritsevää. Voisivat opetella tapoja. Ei kaikkien naapureiden tarvitse kuulla joka päivä avautumisia.
- dudai
Jos olet kuullut väärin?onkin huutanut JUMALA AUTA.
- politsei
Tyiwe kirjoitti:
Jos joskus pääsee kirosana kotona vähän äänekkäämmin se on ihan normaalia, mutta jos se on jokapäiväistä, niin silloin se on jo häiritsevää. Voisivat opetella tapoja. Ei kaikkien naapureiden tarvitse kuulla joka päivä avautumisia.
Juoskaa ostamaan nauhurit nopeasti,kyttäystekniikka ei riitä enään.
- Vaklaajalld
Myytävänä kuuntelulaitteita joilla kuulee mitä seinän takana tapahtuu. Vahvistaa äänisignaalin. Ei tarvitse arvailla mitä naapuri puhuu.
- Prwg
Onhan tämä yhtä laitonta kuin puhelimeen vakoiluohjelman laittaminen tai google tilille murtautuminen.
- vai
Johan olet tehnyt kirjoittanut tänne,mistä et apua saa.Taidat olla itse jotenkin vähäälyinen.
- Anonyymi
1) Älä liiku tyhmien ihmisten kanssa, tyhmissä paikoissa, tyhmiin aikoihin.
2) Älä antaudu tarpeettomiin keskusteluihin ulkopuolisten kanssa.
3) Älä avaa tuntemattomille ovea.
4) Älä kyläile.
5) Tervehdi vain jos sinua tervehditään.
6) Älä kerro itsestäsi muille.
7) Älä lainaile.
8) Älä juoruile.
9) Älä sotkeennu muiden asioihin.
10) Älä käytä huumeita.
11) Älä ole yliaggressiivinen
12) Älä ole alistuva.
13) Pukeudu asiallisesti.
14) Käyttäydy kohteliaasti.
15) Älä vaivaa muita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.
Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.3287885Viiimeinen viesti
Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill662206- 1771886
epäonnen perjantain rikos yritys
onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä161442- 1121307
Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"
Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie91291Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa
- Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 181721249RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.
Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j6012301 Eurolla 35 euroa, 1.5x minimikerroin, 0x kierrätys ja minimitalletus vain 5e!
Noniin nyt pamahti sitten VB:ltä älyttömän kova tarjous ensitallettajille. Euron panoksella 35 euroa jos kokkishown voit01110Kirjoitin sinulle koska
tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j411091