Kouvolan energia / Energia 247

sähkärivaan

Ovatko nämä luotettavia?
Halvemmaksi tulisi kuin Helen, mutta mietityttää, kannattaako loppu peleissä. Helen jatkaisi siirrossa, joten kaksi lasdkua tiedossa.
Ollaan oltu pidempi aika pois ja sähkösoppari katkaistu ja nyt siis harkinnassa ottaisko samalta tarjoalta vai joltain halvemmalta. Kilpailutuksen mukaan halvimmaksi tulisivat otsikossa mainitut ja joitakin muita kuten: Vihreä älyenergia, Lumo Energia, Imatran ja Kuoreveden sähkö.

Jos ottaa sähkön joltakin näiltä mainitsemiltani, niin onko ongelmia, sähkökstkoja, laskutuksen ristiriitoja, ym??

10

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juho9000

      Ristiriitoja ei lähtökohtaisesti synny ellei uusi sähkönmyyjäsi hoida asioitaan todella huonosti. Tämän voit välttää valitsemalla luotettavan yhtiön.

      Sähkökatkoista sähkönmyyntiyhtiö ei vastaa millään lailla (paitsi jos ilmoittaa verkkoyhtiölle että olet muuttanut pois tai jättänyt laskusi maksamasta). Laskutukseen käytettävät luvut myyntiyhtiö saa verkkoyhtiöltä, joten laskutus pitäisi olla pomminvarma (näin ei kuitenkaan ole jos sähkönmyyntiyhtiö käyttää arvioperusteista laskutusta, tähän ei kannata langeta).

      Nykyhetkellä sähkön hinta kahden vuoden sopimuksessa on halpa kun se alittaa 6 senttiä (huomioi perusmaksu). Ei kuitenkaan kannata valita niitä kaikista halvimpia, sillä kuten muista langoista voi todeta, markkinoilla liikkuu huijarifirmoja. Useimmat huijaukset perustuvat siihen, että hinta on aluksi matala ja se sitten nostetaan ylös. Määräaikaisissa sopimuksissa tämä on ilmoitettava sopimuksessa, joten tarkista myös pienellä kirjoitettu osa ennen hyväksymistä.

      Jos mahdollista, valitse yhden vuoden määräaikainen sopimus alle kuuden sentin hinnalla. Sähkön markkinahinta (hinta jonka sähköyhtiö maksaa sähköstä) on ollut vuoden tosi korkealla ja sen kurssi on epävakaa. Tulevaisuuden hinnankehitys on epäselvä eli et voi tietää onko sopimuksesi vielä vuoden päästä kilpailukykyinen. Alentamalla määräaikaa vähennät riskiäsi, mutta säilytät kiinteän hinnan turvallisuuden.

    • Kopina

      Samaa sähköä se on yhtiöstä riippumatta. Tämä energian toimittaja hoitaa ainoastaan laskutuksen sähköenergian osalta. Sähkön toimitusvarmuus taas riippuu siirtoyhtiöstä ja sitähän ei voi itse valita. Jos kulutus on vähäistä ja hinnoissa ei ole suuria eroja niin sehän on lähinnä vain maku kysymys monta laskua haluaa. Jos energia ja siirtoyhtiö on eri niin laskut saattaa tulla hömösti eri kuukausina ja joka kuukausi on joku sähkölasku maksettavana.

    • Kannattaakilpailuttaa

      Onneksi on 2 vuoden sopimus 5. 26, jopa nyt 8. 30 spot sopimus.

    • kausisähköätulee

      Meillä 1,5 vuotta jäljellä sopparia, 3,80 ja 4,20 kilowatit.

      • Tuittu62

        Hei,
        Mikä sähköyhtiö näillä hinnoilla? 3,80 € perusmaksu? 4,20 snt/kwh? Menikö oikein?


      • Anonyymi

        Älkää hyvät ihmiset maksako turhaan perusmaksuja, kun soppareita saa ilman niitäkin. Tällähetkellä itsellä on päättymässä vuoden määräaikainen 4,16 snt/kwh. Nyt joutuu uudesta maksamaan sopparista maksamaan jo lähemmäs 5 snt/kwh.


    • Sisältää mainoslinkkejä, jotka on merkitty * -merkillä.

      Kaupallinen yhteistyö

      Moi,

      Meillä Suomi24:lla on myös lusikka sopassa sähkön kilpailutuksessa. Teemme tällä hetkellä yhteistyötä kilpailutussivuston kanssa, joka lähettää halvan tarjouksen todella nopeasti sähköpostiin.

      Ainut päänvaiva, joka sähkön kilpailutuksesta seuraa, on kaksi laskua. Toinen sähkön siirrosta ja toinen kulutuksesta. Jos nuo laskut jaksaa kärsiä, niin rahaahan tuossa säästää.

      Tästä linkistä pääsee heidän sivulleen:
      https://ntrk13.com/tr/l/3542/7166

      T. S24:n kampanjoista vastaava.

      • juho9000

        Ei kannata sitten langeta tähän huijaukseen. Superkilpailuttajalta tarjotaan kallista hintaa, koska ilmeisesti s24 kampanjatiimikin on ottamassa sieltä siivua.


      • ensuosittele

        Superkilpailuttajan kautta voi tehdä sopimuksen ainoastaan Loisteen kanssa, joka on kovin kallis. En suosittele.


      • Anonyymi

        Tuosta osoitteesta ei suinkaan löydy edullisin tarjous. Kallista on ja vielä kuukausimaksulla, kun sitä ilmankin on mahdollista saada tarjous, mutta ei tuosta osoitteesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      66
      5842
    2. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      38
      4810
    3. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      124
      3760
    4. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      15
      3608
    5. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      63
      3540
    6. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3423
    7. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      100
      2774
    8. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2660
    9. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      28
      2587
    10. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      89
      2020
    Aihe