Likinäkö TVssä

kännykän-vaara

Nyt vihdoin sanottiin julkisesti että likinäkö johtuu liian läheltä tuijottamisesta. Tässä tapauksessa kännykän katselusta. Kun Nokia oli voimissaan niin tätä ei saanut sanoa julkisesti. Sen seurauksena Suomessa ehkä jo sadattuhannet lapset ovat menettäneet normaalin näkökykynsä ja Kiinassa sadat miljoonat.
Ennen syynä oli koulut joissa pakotettiin lukemaan päivästä toiseen .Silloin likinäkö tuli esiin 12-15 vuotiaana. Kun sitten mentiin silmälääkäriin niin se määräsi pelkät kaukolasit joille sitten piti lukea. Seurasi kierre joka päättyi kohdallani lopuksi toisen silmän sokeutumiseenn kun verkkokalvo irtosi soikean silmämunan pohjasta.
Nyt lapset pakotetaan tyhmien puolueiden ja niiden rahoittajien toimesta lukemaan pientä tekstiä kännykästä ja houkutellaan pelaamaan hullunpelejä työkseen.Lapset menettävät näkönsä jo alle kouluiässä.Tähän itse puutuin jo parikymmentä vuotta sitten mutta päättäjät estivät asiasta keskustelunkin. Ylestä tuli vakuutteluja lääkärien tuella jotka antoivat kännykkävalmistajille työrauhan jatkaa lasten terveyden pilaamista.Vakuutettiin että likinäkö johtuu vain pitkäkasvuisuudesta eikä missään tapauksessa lukemisesta tai muusta lähikatselusta.
Itse olin eri mieltä kuin puolueväki jonka syyksi nyt pistän koko ongelman.Kun käsitin likinäön syyn ,aloin miettimään miten sen estää.Keksin hyvän ja halvan keinon joka taatusti tepsii. Yritin hakea patenttivirastosta patenttia tai muuta suojaa keksinnölle mutta se estettiin jyrkästi. Sama terrorismi oli löytänyt tiensä tähänkin virastoon estämään asian eteenpäin viennin. Sen seurauksia nyt nautitaan koko maailmassa . Likinäkö kun ei ole vain silmälasit vaan todellinen terveysongelma joka maksaa Suomessakin varmaan miljardeja vuodessa.Tosin siitä toiset hyötyvät bisneksellään.
Suomess,EUssa ja maailmassa näköjään kukaan muu, kuin puolueiden ja hallitsijoiden "ystävät" ,eivät voi ajatella muuta kuin ruokaa ja huveja.Edes ilmaiseksi ei voi terveyden edistämistä auttaa,vaan se estetään totaalisesti näköjään jonkun pervon bisneksen takia.

1

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VanhaPariskunta

      Ei pidä paikkaansa., silloin olisi useammalla likinäkö.

      Minä olen kuullut että likinäkö johtuu kun kateslee ja piirtää liian läheltä. Likinäköisyyttä lisää jos ei ulkoile ja katsele kauaksi.
      Aina vähintääan 15 min - 30 min välein pitäisi katsoa kaualsi ulos. Likinäköisyyteen hyväksi käyttää myös joskus erilaisia laseja, ei aina niitä samoja optikon laseja. Silmiä voi myös treenata eli kuntouttaa niillä marketin laseilla. Näin sanoi lääkärini.

      Toiseksi jos vauvana ja lapsena on ollut yövalo. Lapsen silmät ei ole aina kiinni ja /tai iho on niin ohut ja silmä ei nuku kunnolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4692
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      184
      2023
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1722
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      167
      1333
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1211
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1076
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      973
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      946
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      902
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      273
      884
    Aihe