Nyt vihdoin sanottiin julkisesti että likinäkö johtuu liian läheltä tuijottamisesta. Tässä tapauksessa kännykän katselusta. Kun Nokia oli voimissaan niin tätä ei saanut sanoa julkisesti. Sen seurauksena Suomessa ehkä jo sadattuhannet lapset ovat menettäneet normaalin näkökykynsä ja Kiinassa sadat miljoonat.
Ennen syynä oli koulut joissa pakotettiin lukemaan päivästä toiseen .Silloin likinäkö tuli esiin 12-15 vuotiaana. Kun sitten mentiin silmälääkäriin niin se määräsi pelkät kaukolasit joille sitten piti lukea. Seurasi kierre joka päättyi kohdallani lopuksi toisen silmän sokeutumiseenn kun verkkokalvo irtosi soikean silmämunan pohjasta.
Nyt lapset pakotetaan tyhmien puolueiden ja niiden rahoittajien toimesta lukemaan pientä tekstiä kännykästä ja houkutellaan pelaamaan hullunpelejä työkseen.Lapset menettävät näkönsä jo alle kouluiässä.Tähän itse puutuin jo parikymmentä vuotta sitten mutta päättäjät estivät asiasta keskustelunkin. Ylestä tuli vakuutteluja lääkärien tuella jotka antoivat kännykkävalmistajille työrauhan jatkaa lasten terveyden pilaamista.Vakuutettiin että likinäkö johtuu vain pitkäkasvuisuudesta eikä missään tapauksessa lukemisesta tai muusta lähikatselusta.
Itse olin eri mieltä kuin puolueväki jonka syyksi nyt pistän koko ongelman.Kun käsitin likinäön syyn ,aloin miettimään miten sen estää.Keksin hyvän ja halvan keinon joka taatusti tepsii. Yritin hakea patenttivirastosta patenttia tai muuta suojaa keksinnölle mutta se estettiin jyrkästi. Sama terrorismi oli löytänyt tiensä tähänkin virastoon estämään asian eteenpäin viennin. Sen seurauksia nyt nautitaan koko maailmassa . Likinäkö kun ei ole vain silmälasit vaan todellinen terveysongelma joka maksaa Suomessakin varmaan miljardeja vuodessa.Tosin siitä toiset hyötyvät bisneksellään.
Suomess,EUssa ja maailmassa näköjään kukaan muu, kuin puolueiden ja hallitsijoiden "ystävät" ,eivät voi ajatella muuta kuin ruokaa ja huveja.Edes ilmaiseksi ei voi terveyden edistämistä auttaa,vaan se estetään totaalisesti näköjään jonkun pervon bisneksen takia.
Likinäkö TVssä
1
133
Vastaukset
- VanhaPariskunta
Ei pidä paikkaansa., silloin olisi useammalla likinäkö.
Minä olen kuullut että likinäkö johtuu kun kateslee ja piirtää liian läheltä. Likinäköisyyttä lisää jos ei ulkoile ja katsele kauaksi.
Aina vähintääan 15 min - 30 min välein pitäisi katsoa kaualsi ulos. Likinäköisyyteen hyväksi käyttää myös joskus erilaisia laseja, ei aina niitä samoja optikon laseja. Silmiä voi myös treenata eli kuntouttaa niillä marketin laseilla. Näin sanoi lääkärini.
Toiseksi jos vauvana ja lapsena on ollut yövalo. Lapsen silmät ei ole aina kiinni ja /tai iho on niin ohut ja silmä ei nuku kunnolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1514523Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1943184Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1042801Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis252775Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1452732Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos362089Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu541997Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat121899En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131855Olet ainutlaatuinen
Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain381129