Kotimaan energian Kusetus

Varmistelija

Sain aamulla puhelinsoiton kotimaan energian joltain myyjältä. Hengästyttävä
myynti puhe heidän edullisuudestaan, ei kuulema tarvitse tehdä mitään
lupaus vaihdoksesta riittää heille , nauhoittavat puhelut. Pyysin että lähettäisivät
ensin tarjouksen ja mahdollisen sopimusehdot sähköpohjaan.
Heillä ei kuulem lödy valmiita tarjouspohja malleja, eikä kuulema muutenkaan
lähetä sopimuksia sähköpostitse. Miten tämä saakelin firma voi jatkaa markkinointia näin vuodesta toiseen, huolimatta kuluttajalautakunnan yms. Huomautuksista huolimatta. EIkö joku nyt saakeli saa lopetettua tätä liritystä.

20

2361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • allekirjoittakaa
    • juho9000

      Kotimaan energia kyllä kusettaa huolella, mutta tässä ei taida olla siitä kyse. Usein puhelinmyyjät eivät lähetä tarjouksia, koska se on kiellettyä (vaikuttaa soittamistehokkuuteen).

    • KotimaanEnergia

      Kotimaan Energialta hei!

      Nimimerkillä "Varmistelija", harmi ettet ollut tyytyväinen puhelinmyyntiimme. Tällä hetkellä puhelinmyyjämme eivät lähetä tarjouksia, mutta suosituimpiin sähkösopimuksiimme voi helposti tutustua verkkosivuillamme: https://www.kotimaanenergia.fi/suosituimmat-sahkosopimukset

      Kotimaan Energian asiakkaana voi tienata tunnin ilmaista sähköä joka päivä. Lue lisää suuren suosion saavuttaneesta edusta täältä: https://www.kotimaanenergia.fi/kampanjat/uskomme-uskollisuuteen

      Asiakkaamme ovat keskimäärin todella tyytyväisiä saamaansa palveluun. Voitte tutustua viime keväänä julkaistuun tiedotteeseen asiakastutkimuksen tuloksista: https://www.kotimaanenergia.fi/ajankohtaista/kotimaan-energia-suomalaisten-energiayhtioiden-karkikaartia-asiakastyytyvaisyydessa
      Tuoreen tutkimuksen mukaan tulokset ovat edelleen hyvin myönteiset.

      Mutkaton asiakaskokemus ohjaa päivittäistä työtämme. Kehitämme toimintaamme saatujen palautteiden perusteella, joten sekä risut että ruusut otetaan nöyrästi vastaan.

      Kotimaan Energia

    • hiiltynyt_uhri

      Puhelinmyyjä, joka on Prime Sales Oy, Isokatu 4, 90100 OULU, puh. 040-6357240, ei voikaan lähettää papereita, se kun vain kaupparatsu pelkällä puhelimella ja vaikka autostakin soittaa.

      Puhelinmyyjä, joka on Prime Sales Oy, Isokatu 4, 90100 OULU, puh. 040-6357240 ei voikaan lähettää papereita, se kun vain kaupparatsu pelkällä puhelimella ja vaikka autostakin soittaa.

      Tilaus oli kyllä harkitsemattomuuden tulos, kun meillä on sähkösopimus tietysti jo ennestään, eikä ole tarkoituskaan vaihtaa.

      Sen se sai kyllä aikaiseksi että tehtäväksi antaja, eli juuri se Kotimaan Energia, lähetti viipymättä tilausvahvistuksen....

      ... jonka me päivää myöhemmin sanottiin irti, puhelimessa sekin. Mutta kirjallisestikin ja kirjattuna lähti saman tien postitse irtisanominen heidän omalla lomakkeella.

      Saapas nähdä, mitä soppa tästä syntyy, vai onko parasta ottaa suoraan juristin avuksi? Mielenkiintoista on nimittäin myös että mistä Prime Sales Oy sai meidän yksityiskohtaiset kontaktitiedot. Kuka oli myynyt niitä heille ja kenelle muillekin.

      • hiiltynyt_uhri

        Eikös se idiootti varttitunti siten vielä kerran soittii myyntiaikeissa? Joo, se se oli "Kotimaan Energiasta...."

        Ei hänelle riittänyt, että kielsimme soittamasta ja käytiin tämän puljun kanssa sähköposti-kirjeenvaihdon. Sanoimme sen sopimuksen puhelimitse ja kirjattulla kirjeellä heidän omalla lomakkeella irti. Kotimaan Energialla vahvistettiin että sopiums ON sanottu irti ja että puhelut nauhoitettaan. Hyvä, sitenpä kuuntelevat.

        Mokoma.

        Mutta siiheen tämä johti, että meillä on nyt molemmilla puhelimella puhelinmarkkinoinnin kielto päällä, se vain ei ehtinyt tulla voimaan ennen kuin tämä tyyppi taas soittii. Onneksi voidaan vaimon puhelimessa estää tätä numeroa ja näin tehdäänkin.

        Jos tämä häiriköinti vielä jollain muualla tavalla jatkuu, keksitään kyllä keinot sen homman kaatamiseen kokonaan.


    • kokemuksia_kertynyt

      Eilen, 16.1., soitti se puhelinmyyjä n. kahden maissa , joten Kotimaan Energia puhu vastoin parempaa tietoa.

      Mätä koko kuvio.

      • Kusetettu

        Muistakaa jos tulee soitto GNP Energialta niin älkää jumalauta ajako siihen miinaan!


      • hiiltynyt_uhri

        Ai niin, se numero joka kehtaasi vielä soittaa, olikin 040-6357241, loppunumero 1, eli vielä toinenkin myyjä soittelee.

        Pantiin eston päälle sillekin.

        Moukkaporukka tämä Prime Sales. Mutta eiköhän ennen pitkä saadaan tännekin samat säännöt kuin vaikkapa Saksassa, jossa tätä puhelinahdistelua palkitaan jopa puolen miljoonan euron uhkasakolla.


    • kysynpä_vaan

      Miksei nämä älyköt saa aikaiseksi mainonnankieltoa puhelimiinsa ??

    • puhmyynti_pannaan

      Puhelinmyynti kieltoon. Sitä ei ensinkään tarvitaan ja siksi toiseksi se on kehitetty vain ja ainoastaan kusettamaan vanhoja ihmisiä.

      • Ei se nyt ihan noin mene! Oletko itse joskus ostanut jotain netissä surffatessa näkemälläsi mainoksesta? Miksi vanhukset olisivat "helpompia uhreja" kun muut?

        Puhelinmyynti voidaan toki kieltää, mutta samalla kaikki muutkin mainontakanavat!


      • Anonyymi
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Ei se nyt ihan noin mene! Oletko itse joskus ostanut jotain netissä surffatessa näkemälläsi mainoksesta? Miksi vanhukset olisivat "helpompia uhreja" kun muut?

        Puhelinmyynti voidaan toki kieltää, mutta samalla kaikki muutkin mainontakanavat!

        Nettisurffaus vaatii omaa aktiivisuutta. Puhelinmyynnissä joku toinen pyrkii aktiivisesti lompakollesi.


    • Anonyymi

      Onko niin, että Fortum on ostanut tämän firman? Miksi myydään yhä Kotimaan energian nimellä?

    • Anonyymi

      joo, fortum omisti 34 % vanhasta oslon kaupungin sähkölaitokselta. Tekivät 2018 diilin että oslon sähköverkot sekä vesivoimatuotanto jää norskeille ja kaikki sähkön myyntiliiketoimnta siirtyy fortumille. Tässä kaupassa kotimaan energia siirtyi fortumille. miksi jaktavat tällä brändillä en osaa valitettavasti sanoa, Sen tiedän että yritysasiakkaat on jo siirretty fortumin puolelle alkuvuodesta.

    • Anonyymi

      Ostin Gigantista kiintolevyn, jonka hinta oli hieman yli 50€ .Maksaessani myyjä vetäisi kovan ässän hihasta, ja kertoi, että saan kiintolevyn melkein ilmaiseksi, jos hän saa antaa sähköyhtiölle osoitetietoni. Hälytyskellot pärähtivät soimaan heti ja vanha totuus: "ilmaisia lounaita ei ole "muistui mieleen. Tänään sain lukea Iltalehdestä vastaavasta tapauksesta , ketä kiinnostaa, voi sieltä lukea.Maksoin koko kiintolevyn hinnan ja hyvä niin.

    • Anonyymi

      Näyttää olevan alempana tässä samassa ketjussa toinenkin keskustelu Kotimaan Energian touhusta. Otsikolla ETÄMYYNTIPISTE.
      Puhelinmyynti on sikäli hyvä, että se on oikeasti etämyyntiä joten ne kaupat voi perua 14 vrk: n kuluessa kaupantekohetkestä.
      Monessakin liikkeessä koittavat tunkea tuota kotimaan energiaa kauppojen oheen.
      Kannattaa lopettaa keskustelu siitä heti alkuun niin säästyy harmeilta.

    • Anonyymi

      Tehkää puhelinmarkkinointikielto Robinsoniin.
      Eli soita 0600-13404 ja vastaa siellä automaatin tekemään kysymykseen KYLLÄ.
      Maksaa muutaman kymmenen senttiä, voimassa 3 vuotta.
      Jos puhelinmyyjät vielä tämän jälkeen soittaa, voit käskeä näitä lopettamaan.
      Yleensä myös näin tekevät, ihme kyllä!!!

    • Anonyymi

      Saan jotain LASKUEHDOTUKSIA koskien Kotimaan Energiaa osoitteeseen josta en milloinkaan ole kuullut ja paikkakunnalta jossa en okskaan ole käynyt. Pyytävät sotua soittaessa. Sanoin etten ole milloinkaan ollut asiakkaanne eikä minusta sitä tule, en TODELLAKAAN anna henk. tunnustanne teille. Kai te itse tiedätte kelle ja minne laskuEHDOTUKSIANNE lähettelette. Eivät kuulemma voi tehdä mitään ennen sotuani. No, onneksi noilla elkein nuo kusetukset voi repiä surutta. Ei emailia, Faceen ei vastata, puhelin vinkuu sotua 20 min. jonotuksen jälkeen (mitähän veloittavat soitoista). Hy ihelv. Ja FORTUMIN tytäryhtiö.

    • Anonyymi

      Varokaa Kotimaan Energiaa maksoin laskun 2 kertaa ja eivät palauta liikamaksua ja Lowelin periin vielä perintäkuluja koko ajan samasta asiasta.Aivan järkyttävää hommaa!!Asiaa ei ole saanut 3 kkdessa selvitettyä. Olen joutunut tekemään monelle viranomaiselle ilmoituksen asian tiimoilta.Kotimaan Energia laksutta vielä n.15 e kssa kytkykauppa maksua joka ei ole sähköä,vaan tulee laskuun ylimääräisenä maksuna kun teimme 2 v sopimuksen sopimusta ei saa purettua.Nyt kykykauppa maksua laskuttaa Fortum laskujen yhetydessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      48
      1251
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      158
      1077
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      60
      909
    4. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      736
    5. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      731
    6. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      178
      729
    7. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      11
      719
    8. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      712
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      698
    10. Kamalateltta

      Kalateltta... Kuivia,kylmiä, suolattomia muikkuja kalliiseen hintaa. Viimeinen kerta kun käyn syömässä tuolla. Edellise
      Kuhmo
      11
      661
    Aihe