Se on sitten oikein talvi kun lunta sataa reippaanpuoleisesti.
Lapset ja koirat tykkää.
Mutta aikuiset ovat ihan helisemässä.
Autot, junat, lentsikat eivät toimi.
Suositellaan etäpäivää ja kotona olemista.
Mitenkähän tuo suositus käy terveydenhoito- ja kaupan alalle.
Asun maalla ja nyt on jo pihaa aurattu, samoin kylämme päätietä.
Bussit kulkevat ja lähden palvelukotiin omaistani hakemaan.
Taxilla huristellaan kauppakeskukseen.
Ei väliä lumentulolla, kun auraajat ja kuskit hoitavat homman.
Juomme kahvilassa makoisat iltapäiväkahvit ja seuraamme liittyy toisenkin palvelutalon asukas, omaiseni.
Halusin tällä kertoa, että kyllä kaupunki toimii, vaikka taivaalta tulisi ämmiä äkeet selässä.
Se on asennekysymys.
Se on sitten talvi
10
65
Vastaukset
- ajotaidottomialiikaa
Vähänkään enemmän lunta, niin liikenne on kaoksessa. Kun ei osata ajaa oikein kaistoilla kesällä, niin ei osata talvellakaan. Nyt talvella ajourat menevät missä sattuu ja usein ihan kaistamaalausten päältä tai jopa toisen kaistan puolella.
Tosta ihan samaa mieltä. 40 km:n työmatkasta liki puolet mutkaista tietä metsän keskellä, jolloin mutkan taakse ei edes näe mahdollista vastaantulijaa. Kaikkiin ulkokaarteisiin ajettu urat vastaantulijoiden puolelle. Toiset vielä pokkana tulee niissä urissa vastaan, jolloin tila käy vähiin. Pahin ongelma talviliikenteessä.
Itse mieluummin vähän hiljennän mutkaan ja teen uutta jälkeä oikeaan kohtaan tiessä. Eihän se yksi kerta mitään vaikuta, mutta ihan periaatteesta.
- henrjii
vielä kun tuuli puhaltelisi kunnolla, niin olisi normaali akkojen ilma
- Pakkasäijä
Oli asenne kovilla -22 asteen pakkasessa työhommissa. Nuorenpana se ei niin paljon vaivannut mutta nyt vanhuuden kynnyksellä nuha tulee jo pelkästä ajatuksesta joutua -22 pakkaseen
- ex.urakoitsija
Asenne kovilla tai ei, mutta ei nuorempana pieni pakkanen haitannut.. Muistan talven, taisi olla 1986-87, kun pakkasta oli yhtäjaksoisesti yli 30 astetta parin kuukauden ajan.
Minulla oli aivan uusi pakettiauto ilman moottorilämmitintä. Aine se käynnistyi, mutta kyllä äänekkäästi valitti.
Asukkaat olivat juuri muuttaneet uuteen rivitaloon, mutta pihatyöt olivat vielä kesken. Tiukasti vaativat autolämmitystolpat heti kuntoon. Kaverin kanssa lähdimme niitä asentamaan, lämpöhaalarit yllä ja karvalakit päässä, mutta kytkennät tehtiin paljain käsin. Veri kiersi sormissa niin, että kädet olivat aivan kuumia.
Illalla oli niin hyvää olla, etten heti halunnut mennä sisälle, vaan rupesin pihallani lumitöihin.
- Talvi-ihminen
Jeee ... Iiihanaa; oikea luminen pakkastalvi. Ja minä olen aikuinen, joskus vieläkin hieman lapsenmielinen, valitettavasti en enää niiin usein ...
- pirremiinapas
Ja kunnon talvionkin, puhtaan valkoista lunta , voiko parempaa olla.
- Kolikon-parempi-puoli
Muutin maalle.
Sain korvikkeeksi lumitöitä sekä asunnolla että mökillä.
Nyt kun pohjatyöt on tehty, jatko sujuu manuaalisestikin kolalla, lapiolla ja työnnettävällä lingolla.
Terveys kiittää.
Ison kaupungin huoltoyhtiöiden varassa terveyteni olisi mennyt, ikkunan ääressä ulos tuijottaen.
Toki minulla aika ei käy pitkäksi missään. Lorvi on tuntematon tauti.- Bengalitikku
Voisiko kehittää akullisen sähkökolan isompia alueita auraavalle?
Vrt varrelliset pölynimurit.
Voi, että oli upea päivä. Juuri sopivat asteet: raikasta ilmaa, jota olisi voinut juoda. Hassua, että pakkasasteet ovat lämpötila-nimikkeen alla. Kylmätilalla käsitetään muuta.
Valokuvaajille oiva päivä.
Juu-u on se. Piti lähteä iltapäivällä kauppaan, vaan ei mitään elonmerkkiä autosta löytynyt.
Akku vissiin tyhä, luultavasti muutenkin akku romu.
Täytyy latailla huomenna ja käydä tuossa korjaamolla maanantaina mittauttamassa meneekö uusiksi.
Tähän aikaan vuodesta, kun ei muuta ajoa paljon ole, kuin tuin kaupoissa käynti, ei siinä edes lataudu.
Täällä on mukavat talviset ilmat ollut koko ajan, vaikka lumella ja myrskyllä uhattu, vain vähän lunta tullut viime päivinä. Muuten sitä on ihan tarpeeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä812400Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1421548- 1331462
- 1581244
- 1101044
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten393973Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82774Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55724Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67694Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50693