Olen lähdössä ensviikolla Kiirunaan. Miten hyvin kiirunassa osataan suomea eli tätä meän kieltä?? Luin jostain tietosanakirjasta, että Kiirunassa huomattava osa väestöstä puhuu suomea.
Osataanko Kiirunassa suomea??
kake24
6915
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jokin aika siten oli kolmosen uutisessa juttu Kiirunan kaivoksesta, jossa haastateltiin paikallisia asukkaita. Ilahduttavasti kaikki tässä haastattelussa puhuivat melko hyvää suomea, joten uskon että Kiirunassa selviää suomella hyvin.
Lisää tietoa suomeksi Kiirunasta
http://www.kiruna.se/~jsll/KRAsuomi.html
Eihän Kiirunassa puhuttukaan kuin saamea ja suomea aikaisemmin paitsi virkamiehistö,joka oli täysin ummikkona Kiirunassa.
kaupungin alta louhitaan jotain malmia. koko kaupunki tuhoutuu kohtapuoliin. mutta sehän ei ruotsalaisia haittaa, kaupungissa kun enemmistö puhuu suomea! ei haittaa paskaakaan vaikka ne joutuukin muuttamaan. nehän on vaan suomalaisia.
en suosittele (jos olet vähänkin isänmaallinen) että viet rahojasi ruotsiin. sama kuin antaisit rahaa pyövelillesi, palkaksi koska hän murhaa sinut ja sukulaiskansasi.
Kiirunassa asuu kyllä suomalaisia niinkuin varmasti kaikissa Ruotsin kaupungeissa. Mutta enemmistö on kyllä ruotsalaisia ja monet heistä puhuvat meänkieltä koska ovat alkujaan tornionlaaksolaisia.
Suunnitteilla on koko kaupungin keskustan siirtäminen, jotta rautamalmi saadaan esille. Mistään tuhoamisesta en ole kuullut!!
Uusi aika koettaa Kiirunassa.
Kaikki saavat uudet kodit, joten kukaan ei joudu kadulle.