Kielikynnys:
Kaksi Kokkolasta kotoisin olevaa ruotsinkielistä oli saanut kutsun kertausharjoituksiin. Vääpeli kysyi heidän nimiään.
- Förstĺr inte, sanoi ensimmäinen.
- Jaaha, seuraava, sanoi vääpeli.
- Förstĺr inte, sanoi toinenkin.
- Vai niin, että veljeksiä, totesi vääpeli.
Kaksi Kokkolasta kotoisin olevaa ruotsinkielistä oli saanut kutsun kertausharjoituksiin. Vääpeli kysyi heidän nimiään.
- Förstĺr inte, sanoi ensimmäinen.
- Jaaha, seuraava, sanoi vääpeli.
- Förstĺr inte, sanoi toinenkin.
- Vai niin, että veljeksiä, totesi vääpeli.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kaksi suomenkielistä Kokkolalaista olivat lomalla ruotsissa,mutta kielitaidon putteessa he söivät koko viikon sinappia.
Kolme viehättävää blondineitoa oli automatkalla pimeässä talviyössä. Aivan yllättäen ajoneuvon eteen juoksi tien reunasta pieni keijukainen, jota auto väistöyrityksestä huolimatta töytäisi.
Kauhistuneet neitokaiset riensivät keijukaisen luokse ja kantoivat tämän autoonsa, jossa kyselivät keijun vointia. Tämä totesi kaiken olevan kunnossa, mutta koska neidot olivat olleet niin uskomattoman kilttejä, että olivat palanneet häntä auttamaan, hän lupasi toteuttaa jokaiselle yhden toiveen.
Ensimmäinen toivoi tulevansa vielä entistäkin vaaleatukkaisemmaksi. Toteutuu, sanoi keiju.
Toinen toivoi tulevansa vielä vähän tyhmemmäksi, kuin mitä nyt oli. Toteutuu, sanoi keiju.
Kolmas mietti pitkään, kunnes ilmoitti toivovansa tulevansa vielä vaaleammaksi ja vielä tyhmemmäksi kuin kumpikaan matkakumppaneistaan.
No, tuohon varmaan menee vähän aikaa, mutta toteutetaan, sanoi keiju.
Kiitollisena keiju poistui takaisin metsään ja neidot jatkoivat matkaansa.
Yhtäkkiä pelkääjän paikalla istunut hätkähti, katsahti taakseen, ja kysyi hiljaa kuljettajalta:
- "Mitä tuo majuri tekee takapenkillä" ?.
Suomenkielinen kokkolalainen tilasi ruotsissa nakkeja ja sai sinapit poskeen,ei olisi muuten syöminen onnistunut!