Seeprapeippo

Seepris

Hei! Olen miettinyt seepra peipon hankkimista ja olen katsonut paljon tietoa netistä mutta minulla on pari asiaa mitkä pitäisi saada selville. Alkavatko ne laulamaan heti aamusta jos alkavat niin mihin aikaan? Sopiiko se lapselle? Jos ne alkavat tappelemaan mihin laitan toisen seepra peipon? Näihin haluaisin vastauksen.:)

2

1007

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koiruus

      Ei sovi lapselle, kun ei kesyynny niin helposti. Meillä oli kaksi ja illalla alkoivat laulamaan, mutta yksilöllistä kai. Höyhenten irtoaminen on hankalaa häkin ulkopuolellakin.
      Ottaisin lapselle ennemmin marsun. Se kesyyntyy helpommin, eikä ole vaaraa, että satuttaa, kun on vapaana.

      • nohnoh

        Marsuja pitää olla kaksi, ja turha tarjota marsuja jos kysytään linnuista tietoa.
        Kyllä sopivat ihan hyvin lapsillekin kunhan vastuu on aina aikuisella, ja lapsi hyväksyy mieltään pahoittamatta sen etteivät linnut välttämättä kesyynny.
        Meillä alkaa linnut laulamaan yleensä joskus 8-9 maissa aamuisin, riippuu hieman vuodenajasta ja valosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      1020
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      113
      974
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      910
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      814
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      74
      699
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      3
      654
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      186
      602
    8. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      57
      593
    9. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      25
      587
    10. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      73
      587
    Aihe