Seeprapeippo

Seepris

Hei! Olen miettinyt seepra peipon hankkimista ja olen katsonut paljon tietoa netistä mutta minulla on pari asiaa mitkä pitäisi saada selville. Alkavatko ne laulamaan heti aamusta jos alkavat niin mihin aikaan? Sopiiko se lapselle? Jos ne alkavat tappelemaan mihin laitan toisen seepra peipon? Näihin haluaisin vastauksen.:)

2

1006

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koiruus

      Ei sovi lapselle, kun ei kesyynny niin helposti. Meillä oli kaksi ja illalla alkoivat laulamaan, mutta yksilöllistä kai. Höyhenten irtoaminen on hankalaa häkin ulkopuolellakin.
      Ottaisin lapselle ennemmin marsun. Se kesyyntyy helpommin, eikä ole vaaraa, että satuttaa, kun on vapaana.

      • nohnoh

        Marsuja pitää olla kaksi, ja turha tarjota marsuja jos kysytään linnuista tietoa.
        Kyllä sopivat ihan hyvin lapsillekin kunhan vastuu on aina aikuisella, ja lapsi hyväksyy mieltään pahoittamatta sen etteivät linnut välttämättä kesyynny.
        Meillä alkaa linnut laulamaan yleensä joskus 8-9 maissa aamuisin, riippuu hieman vuodenajasta ja valosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      57
      1711
    2. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      132
      1368
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      70
      1231
    4. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      10
      826
    5. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      62
      785
    6. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      69
      681
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      39
      521
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      36
      477
    9. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      45
      466
    10. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      52
      442
    Aihe