Eli ihan SQL-perusteissa ollaan, mutta Pythonilla koskaan toistaiseksi tietokantoja käsitellyt, ja palvelimella on käytössä Python 2.6.6. Voisiko joku pistää malliksi, miten tietokannasta saa haettua ensinnäkin Selectillä kyseisessä Python-versiossa tietueita, ja miten niitä saa INSERTin kanssa sinne lisätyksi.
Lisäksi Select COUNT(*) FROM Table, tai vastaava Python koodi, mistä saisi tietueiden lukumäärän int-tyyppisenä arvona ulostulona.
Python 2.6.6 ja SQL SELECT JA INSERT
10
886
Vastaukset
- Turbo-Urpo1
Olen jakanut tämän ohjeen kolmeen (3) erilliseen tiedostoon, joista ensimmäinen tässä.
Tässä kuvassa on esimerkki, jossa sattuman varaisesti valitaan automerkki ja sille hinta, lisättäväksi "cars" tietokantaan. Tämän tarkoitus on selventää asiaa kuinka muuttujan sisältönä oleva arvo listään tietokantaan, tämähän on pakko osata jokaisen.
https://i.postimg.cc/v8XT2kxR/Valinta-004.png
En laita tähän tuota koodia, kun se niin helposti saa aikaan koko viestin poiston. Joten menettele seuraavasti:
Kirjoita koodi, ja tallenna se [ insert-table.py ] nimellä
Anna suoritusoikeudet [ chmod x insert-table.py ]
Laitan tuossa myöhemin vielä kahden tiedoston koodit, joista toinen luo [ testi ] tietokannan ja lisää siihen tässä tarvittavan [ cars ] taulukon.- Turbo-Urpo1
Huomaa että et voi sitä suorittaa vielä, koska tietokantaa ei ole olemassa, mutta kun se tässä myöhemin tulee, suoritat sen näin:
./insert-table.py
Ja tuohan edellyttää sitä että tiedostolle on annettu suoritusoikeudet
chmod x insert-table.py
Ja nämä käskyt suoritat siinä kansiossa missä tiedostotkin ovat, tai muutat polut siaintia vastaaviksi. Ilman suoritusoikeuksia python tiedosto ajetaan tulkin mukana näin:
python ./insert-table.py
No se siitä.
- Turbo-Urpo1
Tässä on tuo SELECT osa, jolla talukon sisältö tulostetaan, siinä ei mitään hienostella, tylysti vain tieto ulos: https://i.postimg.cc/PxY3r1ZZ/Valinta-006.png
- Turbo-Urpo1
Tuohon olisi pitänyt yhdistää tuo COUNT, mutta nyt tässä erikseen. Eli kuvan koodissa listataan Audin merkkien määrä tietokannassa, ja kaikkien merkintöjen määrä.
https://i.postimg.cc/Z0kPCqkQ/Valinta-008.png
Huomasithan että voit suorittaa tuon ensimäisen vaikka kuinka monta kertaa ja aina tulee uusi arvottu automerkki listaan lisää. - Turbo-Urpo1
Turbo-Urpo1 kirjoitti:
Tuohon olisi pitänyt yhdistää tuo COUNT, mutta nyt tässä erikseen. Eli kuvan koodissa listataan Audin merkkien määrä tietokannassa, ja kaikkien merkintöjen määrä.
https://i.postimg.cc/Z0kPCqkQ/Valinta-008.png
Huomasithan että voit suorittaa tuon ensimäisen vaikka kuinka monta kertaa ja aina tulee uusi arvottu automerkki listaan lisää.Tässä vielä on laskettu montako prosentia Audin osuus on listatuista:
https://i.postimg.cc/KvJL6QjV/Valinta-009.png
- Turbo-Urpo1
Ja tässä on tuo viimmeinen osa, jossa se tietokanta pistetään alulle.
https://i.postimg.cc/XYNYf8Yj/Valinta-007.png
Koreilemattoman yksinkertaista, vai mitä.
Minä käytin näitä tiedostonimiä,
create-table.py
insert-table.py
select-table.py
Luvettelin nuo mikäli näihin joutuu jatkossa viittaamaan. - tossajotain
Tarvitsee jonkun MySQL-kikkareen Pythoniin, esimerkiksi PyMySQL:n.
Sitten aukaistaan tietokanta:
conn=pymysql.connect(host=palvelin,port=3306,user=käyttäjä,passwd=salasana,db=tietokanta)
Muodostetaan sql-lause inserttiin, jossa laitetaan tauluun "nimet" nimi "Pertti".
lisattavanimi="Pertti"
sql="INSERT INTO nimet(nimi) VALUES ('{0}');".format(lisattavanimi)
Suoritetaan sql:
cur=conn.cursor()
cur.execute(sql)
Tarkastetaan onnistuiko:
if not cur.lastrowid:
->epäonnistui
Lopuksi commit ja sulkemiset:
conn.commit()
cur.close()
conn.close()
Hakeminen kannasta, avaukset ja sulkemiset kuten edellisessä, mutta sql-lause:
haettavanimi="Pertti"
sql = "SELECT * FROM nimet WHERE nimi='{0}';".format(haettavanimi)
cur=conn.cursor()
cur.execute(sql)
Jos löytyi yhtään:
if cur.rowcount>0:
haetut=list(cur.fetchall())
Tämän jälkeen kannasta haetut rivit pitäisi olla listalla "haetut".
Esimerkkejä: https://www.programcreek.com/python/example/53260/pymysql.connect- f-stringit
Tämä kommentti ei auta aloittajaa yhtään, mutta Pythonin versiosta 3.6 lähtien on voitu käyttää ns. f-stringejä, joilla esimerkiksi noiden sql-lauseiden muodostaminen muuttuu hieman kätevämmäksi.
Esimerkiksi:
sql="INSERT INTO nimet(nimi) VALUES ('{0}');".format(lisattavanimi)
Voidaan kirjoittaa lyhyemmin muodossa:
sql2=f"INSERT INTO nimet(nimi) VALUES ('{lisattavanimi}');"
Lisää aiheesta https://cito.github.io/blog/f-strings/
No joo, kiitti paljon vastanneille! Ongelmaksi koitui, että mun verkkoisännällä ei ollut mysli-moduulia tukena Pythonissa. Toteutin verkkosovellukseni PHP:llä lopulta. Julkaisin Palindromikoneeni ensimmäisen version yleisölle, missä oli Palindromin tarkastus ja muut härpäkkeet toteutettu Pythonilla, mutta lisättyäni tietokannan tavoitteena kerätä Suomen laajin Palindromitietokanta, toteutin lopulta kaiken PHP:llä, koska verkkoisäntäni tukee sitä pääsääntöisesti.
Suora osoite sovellukseeni on https:\\www.tuntikirjuri.net/Palindromikone
Meille pimeän puolen pitkän linjan nettikäyttäjille, joilla ei ole mitään elämää netin ulkopuolella, lisää haastetta, eikö?- Turbo-Urpo1
No joo, PHP:lla tuon olisin minäkin tehnyt, ja kun sivusi muuten on WP-päällä oikein hyvin sopii senkin vuoksi. Olisinpa saattanut yrittää käyttää palindromityyli.css tyylitiedoston sijasta WP:een style.css tiedostoakin, jotta olisi yhtenevän näköinen kotisivusi kanssa.
Kommentoin oikolukematta, jos julkaset, korjaa virheet ennen näytille panoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2024404Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t583142Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881737Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181316Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va121314Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20231117Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101101- 491075
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2471073- 49976