Teksin vuokaan, minulla pitkulaissia leipävuokia ja niihin katselen hyvää leipäohjetta, onko sinulla jokin hyvä?
Vai tiedä sitten kannattaako yrittää, niin helposti saa kauapasta ja hallista, ja tuleeko säästöökään.
Vai tiedä sitten kannattaako yrittää, niin helposti saa kauapasta ja hallista, ja tuleeko säästöökään.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Googlettamalla löydät lukuisia hyviä/edullisia leipäohjeita. Pitkulaiset vuoat ihan ok, jolla sellaisia on.
Sydänvuokaa käyttämällä saisit ihan omanlaisen ja persoonallisen leivän itsellesi, tuliaiseksikin.
Kaikkea ei tule laskea euroissa, sanon minä.
Tekemisen ilo
Se kai leipomisessa tärkein juttu lie. Jos kiinnostaa, siitä vaan. Ite en ole kiinnostunut asiasta, pakon edessä tein vuosikaudet leipää leipäkoneella. Vaikka millasia reseptejä koitti kehittää, vehnäleipä alkoi tympiin. Kerran koitin tehdä rieskoja leivinuunissa, ei siitä sen tarkemmin.
Nykyisin kaupoissa pirun hyvin leipävalikoimaa. Aikanaan ei ollut kuin muutamia vaihtoehtoja, nykyisin pitkät hyllyt täynnä vaikka mitä. eli ostoleipää saa moneen makuun. Ja erittäin monenlaiseen hintaan. Mulla kuitenkin leivän syöminen pikkasen lisääntynyt, kaikenlaista juuresleipää jne saa helposti.
Jos kaupan leipävalikoimat ois, kuin aikanaan, todennäköisesti söisin eniten näkkileipää. Siitä pitänyt aina ja sitäkin monenlaista nykyisin. Näkkileipää voi muuten tehdä itekkin, ikinä ei ole mielessä käynyt kokeilla :DDD
Nojoo, vuokaleipää, laita siirappia, appelsiinin kuorta, rusinoita, jotain siemeniä jauhotaikinaan, hyvää tulee.
=DW=
Helppo ohje.
Laita vuoka pöydälle.
Mene kauppaan, osta mieleisesi leipä, palaa.
Laita leipä vuokaan. Paloittele se siinä.
Ja voita päälle, lisukkeet, nauti.
Jos tekisin itse, etsisin netistä useita ohjeita.
Kokeilisin eri teoksia, oikea ohje löytyisi.
Siemennäkkileipä parasta. Ei tosin taida onnistua vuokaan tehtynä :). Muutoin kokeile vaan ite. Googlaat ja varppina tulee hyvä ja valikoimia löytyy.
Perunalimppu muusista
Resepti 16.01.2019 Riitta Mustonen
Perunalimppu muusista
2 kpl
Ainekset
5 dl piimää
noin 3 dl perunamuusia
50 g hiivaa
1 dl öljyä
1,5 tl suolaa
1 dl siirappia
2 dl lupiinijauhoja
noin 13 dl neljän viljan sämpyläjauhoja
Valmistusohje
Sekoita perunamuusi ja hiiva piimään ja lämmitä kädenlämpöiseksi. Lisää joukkoon öljy, suola ja siirappi sekä pienissä erissä jauhot hyvin vaivaten. Anna kohota noin puoli tuntia ja leivo sen jälkeen taikinasta kaksi samankokoista pitkulaista leipää, jotka laitat voideltuihin uunivuokiin.
Kohota vielä toiset puoli tuntia ja sen jälkeen paista 200 asteessa noin 40 minuuttia.
Vinkki: Jos käytät avokadoöljyä, limppuun tulee uudenlainen mak
Mitä on lupiiniöljy?
En ole kuullut moisesta.
Pientareen kukkasista tai kukkien sienenistä jauhettua?
Kertoisitteko, please.
Piti kirjoittaa
L u p i i n i j a u h o
Anteeksi.
Voisiko joku ystävällisesti valistaa minua kertomalla,
mitä on lupiinijauho?
Mistä ja miten sitä tuotetaan ja valmistetaan?
en ole koskaan maistanut, epäilen sen olevan jotain pimmppirasvaa
Se on siinä J Karjalaisen kappaleessa Villejä lupiineja.
JOspa siivoooja kertoisi, millainen leipä maistuu omassa suussaan hyvältä?
Vaalea, vehnä, kaura, ohra, seka.... ?
Tumma, ruis, makustettu ruotsalainen, makea, hapatettu.... ?
Rieskaa muusista
3 dl perunamuusia
1 tl suolaa
1 muna
2-3 dl ohra- tai vehnäjauhoja
paista 275asteessa noin 8 min
Perunasta on moneksi....onneksi perunan arvostus on selkeästi noussut ja se palaa takaisin myös nuorten lautasille... Peruna päihittää ravintoarvoiltaan ...riisin ja pastan...
Ostatteko valmista perunamuusijauhetta vai ihan perunasta teette?
-- voiko lantusfa tehdä minkälaista leipää -- kaupan porkkana -hiivaleipä ainakin tosi hyvänmakuista.
joo flantuista voi tehdä naurisleipää
Perinteinen naurisleipä
(4–6 leipää)
1,5 l nauriita paloiteltuna
1,5 tl suolaa
25 g hiivaa
2,5–3 l jauhoja (ohra-, ruis- ja vehnäjauhoja kaikkia yhtä paljon)
Kuori ja paloittele nauriit ja laita kattilaan. Lisää vettä sen verran, että lohkot peittyvät. Kun nauriit ovat pehmeitä, kaada keitinvesi talteen toiseen astiaan ja survo nauriit soseeksi. Jätä sose ja keitinvesi hetkeksi jäähtymään.
Liuota kädenlämpöiseksi jäähtyneeseen nauriiden keitinveteen hiiva ja lisää seos naurissurvokseen suolan kanssa hyvin sekoittaen.
Alusta taikinaan jauhot. Laita kaikkia jauhoja yhtä paljon (noin litra/jauho). Taikina saa olla pehmeää.
Leivo taikinasta ohuita, noin 1–1,5 cm paksuisia pyöreitä leipiä.
Pistele leivät haarukalla ja paista saman tien kuumassa uunissa 275–300 asteessa. Mikäli teet leivät kylmään naurissurvokseen, anna leipien kohota lämpimässä noin puoli tuntia ennen paistamista. Parhaimmillaan leivät ovat lämpimänä voin kera.
Itse olen tehnyt mustaa, makeaa vuokaleipää jouluksi ja pääsiäiseksi. Viime jouluna jäi kyllä väliin se homma.
Leipomolta+saa+niin+edullisesti+yön+yli+nukkuneita+leipiä+että+ei+kannata+itse+alkaa+leipomaan,+varsinkin+kun+vaaleaa+leipää+syön+vain+kaura-+tai+kaura-juures+leipää.....muuten+syön+100%+ruisleipää....ihan+just+leivotusta+tuoreesta+ei+vatsani+pidä......joskus+saatan+perunarieskoja+tekaista+jos+jää+muusia