Hei, haluaisin kysyä onko joku opiskellut samaan aikaan aikuislukiossa iltapuolella ja ollut te-toimiston asiakas. Kysymys koskee siis lähinnä yli 25 vuotiaita aikuisia, jolla on jo jokin/joitain edellisiä tutkintoja tehtynä, ja näin oikeus työmarkkinatukeen.
Itse ilmoitin iltalukion opinnoistani ja sain asiasta selvityspyynnö. Opiskelua iltalukiossa on kuitenkin alle kuusi tuntia viikossa, joten tuntuu oudolta jos tämä toisi karenssin ja minut katsottaisiin päätoimiseksi opiskelijaksi. Opintotukeahan aikuislukioon ei ole mahdollisuutta saada.
Työttömyysturva ja aikuislukio
6
1141
Vastaukset
- Entinen-iltalukiolainen
Aikuislukiot ovat kaikki sivutoimista opiskelua tapahtui opiskelu milloin tahansa. Paitsi on muutama sisäoppilaitos jossa aikuisen lukion suorittaminen katsotaan päätöimiseksi opiskeluksi. Työttömyysturvalaissakin kerrotaan että lukio sivutoiminen koska niiden lukusuunnitelma alittaa tietyn määrän opitoviikkoja(tai opintotunteja tms.). Katson laista mitä se asiasta toteaa ja palaan tänne.
- Entinen-iltalukiolainen
"
10 § (28.12.2012/1001)
Opiskelu
Päätoimisina pidetään:
3) lukio-opintoja, joiden oppimäärän mukainen laajuus on yhteensä vähintään 75 kurssia; sisäoppilaitoksessa järjestetyt lukio-opinnot katsotaan kuitenkin aina päätoimisiksi; (14.12.2017/906)
"
Eli jos lukion oppimäärän mukainen laajus on vähemmän kuin 75 kurssia, opiskelu on sivutoimista.
Nyt vaan tarkistamaan koulusi aikuislukion laajuutta.Tuo tarkoittaa kaikkien aineiden laajuutta.
Yksittäisiäkin aineita voi opiskella ja noin opintomäärä jää reilusti alle 75 kurssin.
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2002/20021290
Tuohon lainkohtaan kun vetoat, niin pitäisi tyhmemmänkin TE-virkailija ymmärtää, että aikuislukio
on sivutoimista opiskelua ja tapahtuipa opiskelu mihin vuorokauden aikaan tahansa.
- TietoaKaipaava
Hei,Kiitos vastauksista. :)
Itse opiskelen tutkintopohjaisesti juuri oikeastaan sen takia, ettei minun tule maksaa kirjojen lisäksi vielä kurssimaksuja. Opiskeluni tarkoitus on lähinnä parantaa ruotsin kielen taitojani, koska tarvitsen ruotsia osa-aikatyössäni. En vielä tiedä tähtäänkö ylioppilaaksi asti tulevaisuudessa.
Tuo opiskeluni iltalukiossa tapahtuu klo 17.30 jälkeen ja pakollisia kursseja on juuri tuo alle 50. Reilusti alle 75 kurssia siis.
Olen muutama vuosi aikaisemmin työttömänä ollessani opiskellut aikuislukiossa toisessa kaupungissa ja silloin opiskelussa ei ollut mitään ongelmaa Te-tomiston mielestä, joten en tajunnut, että se voisi olla nyt ongelma. Itsellä tässä pahin ongelma on, että olen vähintää kuukauden nyt ``karenssissa``, kun selvitypyyntöä käsitellään. Täytyy varmaan tehdä tosiaan valitus ja vedota tuhon lakiin jos näistä opinnoista nyt karenssin saan.
Terveisin AP - TietoaKaipaava
Jos vielä joku on tietävämpi tästä lakipuolesta, niin onko tosiaan sallittua se, että tiettyjen kuntien/kaupunkien työvoimatoimistoissa sallitaan aikuislukio-opinnot työmarkkinatukea menettämättä ja toisissa taas ei? Miten käytännöt voivat vaihdella näin paljon? Sehän asettaa työttömät hyvin eriarvoiseen asemaan.
Kaipaisin myös vielä kokemuksia lisää työmarkkinatukea saavilta aikuislukiolaisilta.
Kiitos vastauksista! - Vanhan-kertausta
Kun kaksi tietämätöntä laista kohtaavat (opiskelemaan haluava ja te-virkailija), asia päätyy usein siihen, että lukio-opinnot ovat kielletty. Mutta kun opiskelemaan haluavat esittää lainkohdan ja lukiosta saadun dokumentin opintojen laajuudesta, saattaa te-viranomainen huomata opintojen sivutoimisuuden. Eli on toimitettava TE-toimistoon heille riittävä dokumentti oppilaitoksesta, jossa kerrotaan yksiselitteisesti opintojen laajuus. Samalla vedotaan em. työttömyysturvalain kohtaan. Eli täytyy tosi-kovapäinen virkailija joka nuo nähtyään yrittää kieltää tai katkaisee työttömyysturvan ja ilmoittaa Kelaan päätoimisista opinnoista.
- Anonyymi
Outoa yleensäkin, että työttömän pitäisi pysyä työkykyisenä ja edistää työllistymistään, mutta siltikin moni syrjäytymistä estävä ja toimintakykyä parantava toiminta on kielletty, kuten omaehtoinen opiskelu tai vapaaehtoistyö (näin ainakin ennen).
Jossain Kelan kysymyspalstoilla sanottiin, että jos ei ole oikeutettu opintotukeen, ei ole oikeutettu myöskään opintolainan takaukseen. Eli päivälukiossa opintolaina on pakko ottaa tai nähdä nälkää. Kelan mukaan aikuislukion ihminen rahoittaa työllä tai työttömyysturvalla. En laita linkkiä, kun en löydä kyseistä kohtaa enää. Mutta jos Kela on kyseistä mieltä, niin pitäisi työvoimatoimistonkin olla. Jos muuta ensisijaiset toimeentulon lähteet eivät käy, niin sitten pitäisi olla oikeus toimeentulotukeen.
Itse haaveilen aikuislukiosta, mutta pelkään menettäväni sairauseläkkeen. Uudestaan en eläkkeen hakurumbaan lähde, ja työelämä ei todellakaan onnistunut. Osaisiko kukaan sanoa asiasta mitään? Sinänsähän lukio on minulle "turha", en edes tiedä, onnistuuko se, riittävätkö valmiuteni. En halua ottaa riskiä eläkkeen menetyksestä. Toisaalta minulla ei ole kauhean korkealla rima opintomenestyksen suhteen, ja vaikeimmat aineet (todennäköisesti kielet ja matematiikan) voi liene korottaa myöhemmin, jos saa niukin naukin läpi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1292073
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1051886Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?841659Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy641534Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M331202- 841173
Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm561132- 1101103
Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s471076Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet441023