Ekspertit huom!

Teen asiakkaalle DW:llä php-sivuston. Tarkoitus olisi, että asiakas päivittää itse sivujaan (lähinnä tekstiä). Miten mun pitää ottaa se huomioon sivustoa rakentaessa? Käsittääkseni sivustot vaativat jonkun hallinto-kansion, jonka avulla on niitä päivitetään...? Onko lisäksi DW:ssä synkronoitava sivuja tai jotain?
4399
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Että asiakkaalle teet. Kannattaisiko vaihtaa ammattia tai opetella kunnolla ettei tarvitse tämmöisellä palstalla kysellä perusasioita? Jossain vaiheessa pomo kuitenkin huomaa että eihän tuo heebo osaa näitä hommia lainkaan...

Äänestä
  • Jokaisen on lähdettävä jostain ja koska olen vasta opiskelija, joka kerää työnäytteitä, ei luulisi olevan ongelmia sinunkaan egollasi. Jos sua häirisee noin paljon tämä asia, hankkisit itse töitä äläkä täällä kärvistele muiden tilaisuuksista... Ja pääsisit vielä pätemään, jos vain asiallisesti kertoisit, miten asiat menee.

    Äänestä

  • On niitä, jotka tekee kuten myös on niitä, jotka puhuu tekevänsä ja arvostelee toisten tekemisiä. Mitä pahaa on kysyä neuvoa täältä? Jos joku asiansa osaava nyt neuvois kysyjää, niin hän pääsisi taas yhden askeleen eteenpäin.

    Äänestä

eli eihän tuossa muuta kuin tutkailet hiukan dw:n tutorialeja.. miten syötetään dataa tietokantaan ja luetaan sieltä..

vallan hyvät ohjeet löytyy helpistä.

esmes uutisten lisäyksen voit toteuttaa niin että varsinaiselle sivustolle listataan uutisotsikot tietokannasta, otsikko toimii sitten linkki varsinaiseen uutiseen.

uutiset sitten taas syötetään tietokantaan erilliseltä salasanasuojatulta admin sivulta, joka sinun pitää myös rakentaa.

asiakas sitten kirjautuu tälle syöttösivulle ja syöttää haluamansa uutisen lomaketta käyttäentietokantaan ja tämä sitten automaagisesti tulee sivuille näkyviin..

eli ei muuta kun dw:n ohjeiden kimppuun..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


php kirjoitti:

Teen asiakkaalle DW:llä php-sivuston. Tarkoitus olisi, että asiakas päivittää itse sivujaan (lähinnä tekstiä). Miten mun pitää ottaa se huomioon sivustoa rakentaessa? Käsittääkseni sivustot vaativat jonkun hallinto-kansion, jonka avulla on niitä päivitetään...? Onko lisäksi DW:ssä synkronoitava sivuja tai jotain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu