Resepti silmälääkäriltä

Kiinaan_matkalla

Nykyään nuo silmälääkärit asustaa silmälaseja myyvien liikkeiden takahuoneessa, joten saako tuolta lääkäriltä reseptin niin ettei ostaisi laseja tuosta liikkeestä? Itse tarvitsisin uudet lasit, mutta olen kohta matkalla ulkomaille josta saisin lasit varmaan kolmasosa hintaan paikalliseen hintatasoon verrattuna.

4

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eddgghh

      Sillä saa silmälasit mistä tahansa, ei ole pakko ottaa kyseisestä liikkeestä. Kannattaa kuitenkin pitää mielessä, että Kiinan laatu ei vastaa Suomen laatua. Lisäksi palautusoikeus tuskin on yhtä hyvä kuin Suomessa eli 3-6 kk.

    • Ribotti

      Silmälääkäri ltä saa reseptin, mutta vaikka kävisit optikon tarkastuksessa, ei sinulla ole mitään velvollisuutta ostaa laseja samasta liikkeestä, vaan saat reseptin mukaasi, kun vain pyydät.

    • iridis

      Suomessa ei ole julkista silmälääkärien reseptinmääräystä. Aina yksityinen.

    • VanhaPariskunta

      silmälääkäristä saat reseptin ja voit kävellä suoraan ulos.
      optikoltakin saat reseptin jos sinulla ei olle mitään silmävikaa, maksaa kai 3-40e, Mutta optikon lasimääräyksiin kannattaa suhtautua varoen. Usei määräävät autolaseiksi liian voimakkaat ja aina voi sattua vaikka niinkin että lasit meneen vääriin silmiin. Meille on käynyt kun oli 4 lasta ja vanhemmat jotka käytti laseja. Vasta seuraava optikko huomasi virheen ja ilmoitti edelliselle. Sitten edellinen pyysi meiltä anteeksi, 3 ja 6 vuoden käytön jälkeen.

      Ulkomailta saa hyviä laseja, mutta kotimaastakin saa, hulu se joka maksaa satasia. Lasit ja kehykset maksaa normaalisti kaupalle euroja tai pari kymppiä, vaikka toiset pyytää useita satasia.
      aina saa lasit alta 50 euroo. katso netistä lisää.
      Nuo on yhtä hyviä kuin satasen lasiet. Tosin jotkut merkkisankat maksavat satasenkin, mutta silloin sinulta pyydetään niista 4-500 e.

      https://www.specsavers.fi/hinnoittelu/talviale?gclid=Cj0KCQiAvqDiBRDAARIsADWh5TfAnDVCCSdtnonJaolnsMt0bdE735hsyUU_y2QLab_ckf8cCbxMHfMaAr2oEALw_wcB

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      127
      3902
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      14
      3361
    3. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3255
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3237
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      56
      3209
    6. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2855
    7. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      47
      2617
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2607
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      67
      2387
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2337
    Aihe