Karvanlähtö

yön_tytär

Miten teillä, joko on karvanlähtö tuloillaan? Vai ollaanko me ainoita joilla irtoaa Tupottain Karvoja niin että imurinpussi menee taasen viikossa täyteen.

Mistähän sitä sais imurin, missä olis viiden litran säiliö :P

10

898

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cati81

      Juuh, minun ipanalla on karvanlähtö alkanut, ei vielä runsaan puoleisesti, mutta lisääntyy koko ajan.

      Jos löydät kyseisen imurin, niin vihjaa minullekin. Viimeks karvanlähdönaikaa meni jopa imurin suutin tukkoon *huoh*

    • Minkeli

      Juu, kyllä alkoi. Jo pari viikkoa sitten... Täytyy kaivaa harja kaapista ja lähteä ulos pöllyttämään, Napin turkki on ihan 'paakkuinen' kun niitä tuppoja irtoilee.

    • ongelmana meillä. Karkeakarvaiset kaverimme trimmataan joten niillä karva lähtee ainoastaan silloin kun turkki on kypsä. Ja lyhytkarvaiset kyllä omaavat karvanlähdön niin heidän kanssa käytämme kumisukaa ja säämiskää. Ei tule imuri täyteen. Meillä on sellainen märkä kuiva imuri jossa ei pölypussia tarvita lainkaan. Säiliö helppo tyhjentää. Ollut jo monta vuotta. Ja iso säiliö. Merkiltään Rowenta. Ostimme sen aikoinaan kodinkone liikkeestä. Ei ollut halpa mutta ei mikään kalliskaan vaan normaali keskihintainen imuri.Säiliön letkut ja suodattimen voi pestä.

      • Wuff----!

        On toinenkin vastaava eli Nilfisk. Nopealla googlettamisella ei vaan tahtonut mitään tietoa löytyvän kun on lähinnä ammattikäyttöön tarkoitettu laite. Myyrmanni näyttäisi olevan ainoa paikka mistä tuon ehkä voisi löytää.


    • +++

      Meidän vanhalta herralta lähetee karva vasta kun ilmat lämpiävät, eli tuossa toukokuun kieppeillä.

    • Juu, karvoja on joka paikka pullollaan, tosin koiran karvoja on vielä yllättävän vähän. Enimmäkseen sohvat on päällystetty kissan karvoilla. Onneksi on lyhyt karvainen koira, jos siitä lähtis yhtä paljon kun noista kissoista...
      mä varmaan hukkuisin karvoihin.

    • issu56

      meillä kyllä ajetaan reippaasti. Moppi ja imuri ovat kovassa käytössä päivittäin. Aamulla ja illalla imuroidaan ja päivällä mopataan. Ostin mopin, kun imurin pussi on työkseen täynnä ;=).

      • siljasue

        kuulleet sellasesta kun Biotiini Forte? Sitä saa apteekista ja se tekee hyvää karvan lähdön aikaan ja on hyvä siis turkille ja iholle.Sitä saa tabletteina ja rakeina,Tosin rakeet on tarkotettu sorkka eläimille mutta on sama aine ja halvempi kuin tabletit.


      • issu56
        siljasue kirjoitti:

        kuulleet sellasesta kun Biotiini Forte? Sitä saa apteekista ja se tekee hyvää karvan lähdön aikaan ja on hyvä siis turkille ja iholle.Sitä saa tabletteina ja rakeina,Tosin rakeet on tarkotettu sorkka eläimille mutta on sama aine ja halvempi kuin tabletit.

        B-vitamiinia kuuriluontoisesti muutaman kerran vuodessa jokaiselle.


    • sudenkorento75

      Meillä ei lähde karvaa koska poitsut käytettiin hetki sitten trimmauksessa. Meillä onkin se karvakasa kasvattajan trimmauspöydän alla...ja kyllähän sitä lähtikin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      19
      4866
    2. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      156
      4628
    3. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      97
      3615
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      42
      3079
    5. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2463
    6. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      246
      1827
    7. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      28
      1497
    8. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      269
      1454
    9. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      181
      1342
    10. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      77
      1301
    Aihe