AVR kortti

Mahtaisko joku tietää löytyykö valmiina sellaista korttia missä on valmiina muutama teho fet lähtö ja suojatut inputit. Sais olla inputeissa vastus, zener ja pieni konkka. 12v järjestelmään. Esim. ATmega328 pohjainen kortti. Niin ja käyttöjännite 12v että regulointi pitää olla kortissa. Feteillä ohjattaisiin induktiivista kuormaa, magneettiventtiiliä.
456
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Laitapa hakusanoiksi nimimerkistäni löytyvät sanat ja katso olisiko suoraan jotakin sopivaa.

Äänestä

Kelpaisiko tällainen kortti iarpeisiisi? Siinä on paikka Arduino Nanolle, kahdeksan fettilähtöä ja kahdeksan transistorilähtöä, jotka voi käyttää tuloina. Kuva kytkennästä on Aijaassa PDF-tiedostona.
https://aijaa.com/lUvZg2
Kortin saat kymmenellä eurolla postilaatikkoosi.

Äänestä
  • Sori meni määrät sekaisin. kortilla on vain kuusi transistorilähtöä, joita voi käyttää tuloina ja joista kahdessa on valmiina diodeille paikat. Muut rajoitusdiodit lopuille neljälle kanavalle joutuu juottamaan kortille ilman paikkaa.

    Äänestä

Eipä ole noita valmiskortteja tullut käytettyä. Itse olen tehnyt kaikki ja tarvittaessa myös piirilevyt jos on tarvittu "hienompaa" laitetta. Usein riittää, että on kotelo, mihin saa jäähdytettävät komponentit kiinnitettyä. Eikä aina tarvita edes piirilevyä: Voi pistää ihan vaan kuumaliimalla kiinni kotelon sisäpintaan tai sopivalle muovin palalle komponentit, kun ei se ulkonäkö vaikuta laitteen toimintaan kuitenkaan. ;) Vähän isommissa toki on kiva, kun on valmiita padeja, mihin juotella kiinni, mutta tuollainen 8-pin tiny menee kyllä ilman levyjä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


AVRkortti kirjoitti:

Mahtaisko joku tietää löytyykö valmiina sellaista korttia missä on valmiina muutama teho fet lähtö ja suojatut inputit. Sais olla inputeissa vastus, zener ja pieni konkka. 12v järjestelmään. Esim. ATmega328 pohjainen kortti. Niin ja käyttöjännite 12v että regulointi pitää olla kortissa. Feteillä ohjattaisiin induktiivista kuormaa, magneettiventtiiliä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu