Huostaanotetut lapset ja nuoret

Heips! Oisko täällä ketään huostaanotettuja lapsia/nuoria tai aikuisia, jotka on huostaanotettu lapsena/nuorena? Olen itse 17-vuotias huostaanotettu nuori. Muutin perhekotiin 5-vuotiaana ja tähän astinen elämäni on ollut melkoisen kivikkoista. Mulla on todettu paniikkihäiriö, sairastin masennusta yläasteella ja näiden lisäksi vaivaa suuri luottamuspula ihmisiin ja elämään, vaikeus yhdistää useita tunteita samaa asiaa kohtaan ja olen todella pidättäytyväinen. Syyllistän itseäni kaikesta ja koen etten saa olla onnellinen. Ajattelen, että joku muu kärsii onnestani. Tämä voi johtua siitä, että äitini kielsi aikoinaan pitämästä nykyisiä sijaisvanhempiani vanhempinani. Itse olin todella innoissani uudesta perheestäni, mutta innostus laski kun äitini sen käytännössä kielsi. Sittemmin äitini kuoli. Isäni on alkoholisti/on ollut ja hän käyttäytyi hyvin väkivaltaisesti äitiäni kohtaan kun vielä asuin kotona. En halua tavata isääni. Ennen perhekotiin muuttamista asuin vuoden lastenkodissa ja sitä ennen hetken turvakodissa.

Käyn nyt kahdeksatta vuotta psykoterapiassa (jos laskin oikein), jossa käsittelen varhaislapsuuden traumoja ja pyrin saamaan ratkaisuja psyykkisiin vaikeuksiini.

Onko teillä kenelläkään samanlaisia kokemuksia tai ongelmia kuin minulla/minkälaisia kokemuksia teillä on huostaanotettuna elämisestä? Ja sijotetut aikuiset, miten olette nyt pärjänneet elämässä? Mun elämä on alkanut menemään nyt parempaan suuntaan ja olen kokenut onnenhetkiä aloitettuani seurustelusuhteen, mutta silti monesti tuntuu ettei sitä valoa tunnelinpäässä olekaan.

0

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kuka sitä naista maalittaa

        Täällä oikeasti?
        Ikävä
        183
        1279
      2. Anteeksipyynnöstä

        Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
        Ikävä
        138
        893
      3. Oletko päässyt minusta

        Eteenpäin?
        Ikävä
        84
        824
      4. Ei kukaan ole katsonut

        Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
        Ikävä
        51
        748
      5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

        Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
        Ikävä
        49
        690
      6. Martinan tarve valehdella.

        Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
        Kotimaiset julkkisjuorut
        248
        594
      7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

        Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
        Maailman menoa
        311
        580
      8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

        Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
        Ikävä
        55
        579
      9. Rakastan sinua

        Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
        Ikävä
        52
        552
      10. Tumman vihreä mercedes

        Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
        Hyrynsalmi
        7
        550
      Aihe